صفحه اصلی » اجتماعی » عدم تخصص‌گرایی در حوزه شهرسازی فاجعه‌آمیز است/ آقای خاص از سخنگویی کناره‌گیری کرد

گزارش صاحب‌نیوز از چهل‌و‌چهارمین جلسه پارلمان شهری؛

عدم تخصص‌گرایی در حوزه شهرسازی فاجعه‌آمیز است/ آقای خاص از سخنگویی کناره‌گیری کرد

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: عدم تخصص گرایی و استفاده از افراد در موضوعاتی که ارتباطی با رشته آنها ندارد فاجعه آمیز است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ فتح الله معین صبح امروز در چهل و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تسلیت شهادت امام جواد (ع) اظهار کرد: باید سیره ائمه اطهار (ع) را سرلوحه و الگوی زندگی خود قرار بر همین اساس تحکیم بنیان خانواده موضوعی است که در قانون اساسی و همچنین شرع و عرف جامعه به آن تاکید شده است و مسئولان در همه بخش‌ها باید به این مهم توجه داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه مهم ترین مشکلات فعلی خانواده‌ها تامین هزینه‌های روزانه و امرار معاش است، افزود: رفع نیازهای خانواده‌ها و در راس آنها نیاز اقتصادی و نیازهای اجتماعی و فرهنگی باید در سطح گسترده مرتفع شوند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با یادآوری روز ملی تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در 22 مرداد ماه، گفت: سمن‌ها بهترین محل حضور مردم برای تعیین سرنوشت خودشان و بهبود شرایط زندگی است بنابراین همه مردم باید بر اساس سلایق و گرایش‌های خود دور هم جمع شوند و تاثیرگذار باشند و مسئولان هم  ملزم به تأمین زیرساخت های حضور آنها هستند.

سمن ها باعث نشاط و پویایی جامعه می شوند

وی استقبال از وجود سمن ها در جامعه از سوی مسئولان را ضروری دانست و عنوان کرد: ممکن است برخی این تشکل‌های مردمی، نظریه‌های متفاوتی با مسئولان داشته باشند اما در استان تشکل‌هایی را داشته‌ایم که بسیار کارساز بوده است و در مواقعی که دولت و مسئولان با محدودیت‌هایی مواجعه شده اند با همکاری مردم از بسیاری از بحران‌ها گذر کرده اند.

معین به اقدامات اخیر سمن ها در اصفهان در چند ماه اخیر برای حفظ درختان و فضای سبز تلاش‌های زیادی را اشاره کرد و ادامه داد: آبیاری درختان با آب‌های خاکستری از جمله این اقدامات بود که با همکاری شهروندان انجام شد.

وی تاکید کرد: باید تا جایی که ممکن است سمن‌ها زیر چتر حمایتی دولت قرار گیرند زیرا هر چه قدر سمن‌ها با دولت همراه شوند تاثیرگذاری بیشتری در اجرای اهداف خواهیم داشت.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان از آمادگی مدیریت شهری به منظور همراهی و مساعدت با سازمان‌های مردم نهاد خبر داد و تصریح کرد: تعداد بالای سمن‌ها منجر به ایجاد فضای نشاط و پویایی در جامعه می‌شود و در همین راستا مدیریت شهری اصفهان از هیچ کمکی به آنها دریغ نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات ریزدانه‌ها برای کاهش مصرف آب نیز قابل توجه بود و مجموعه این اقدامات منجر به کسب رتبه نخست استان اصفهان در حوزه کاهش سرانه مصرف آب شده است.

ارزیابی مراکز فرهنگی همچنان بر زمین مانده است

نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه به لزوم فضای ایجاد امید و اعتماد در جامعه اشاره کرد و گفت: باید همانند زنبور بر روی زیبایی ها بنشینیم و همچون مگس به دنبال آلودگی ها نباشیم بنابراین تمامی افراد جامعه باید دوری از یأس و نا امیدی تلاش کرده و در همین راستا مدیریت شهری باید با توجه به یک سالگی دوره پنجم پارلمان شهری، گزارش های ثمرات این نهاد در تمامی مناطق 15 گانه شهری اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه باید گزارش کسانی که برای فعالیت مدیریت شهری مانع تراشی کرده اند هم باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: قدرت و توانمندی مسئولان باید با گره گشایی و تسهیل زندگی مردم نشان داده شود.

علیرضا نصر اصفهانی با بیان اینکه ارزیایی مراکز فرهنگی در سال های گذشته همچنان بر زمین مانده است، گفت: باید روشن شود که آیا امکان واگذاری این مراکز به بخش خصوصی وجود دارد یا خیر و اگر قرار است این امر صورت بگیرد چه تغییراتی باید برای دسترسی و فعالیت بهتر شهروندان در آنها انجام شود.

وی افزود: برای یک استعلام ساده شهروندان باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

علیرضا نصر اصفهانی، نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با اعلام اینکه در خصوص تابلوهای شهری نیز برخی از مناطق ورود پیدا کرده اند، تصریح کرد: اگر قرار است سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان عهده دار این موضوع باشد نباید اجازه دخالت مناطق را بدهد بنابراین باید یکپارچه سازی و ساماندهی این تابلوها در دستور کار قرار بگیرد.

معاونت شهرسازی شهرداری اصفهان بی ثبات بوده است

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی اصفهان نیز با اشاره به سالگرد یک سالگی دوره پنجم پارلمان شهری، اظهار کرد: مهمترین موضوعی که در این کمیسیون نمود پیدا کرده است، عدم تخصص گرایی و استفاده از افراد در موضوعاتی که ارتباطی با رشته آنها ندارد فاجعه آمیز است.

شیرین طغیانی معاونت شهرسازی و معماری را قلب تپنده شهرداری اصفهان دانست و تصریح کرد: هرچند این معاونت در یک سال اخیر با بی ثباتی همراه بوده است اما معاون تازه منصوب شده باید تخصص گرایی را در رأس انتخاب های خود قرار دهد زیرا بیشترین مشکلات موجود شهری ناشی از همین موضوع در اجرای پروژه های عمرانی شهر بوده است.

وی افزود: در مکان سنجی و زمان سنجی انجام پروژه ها دقت و فرایند لازم برای انجام پروژه ها نداشته ایم در حالی که بسیاری از پروژه های قبلی در این دوره شورا به پایان می رسند و چندان برای تصمیم گیری و اصلاح این موضوع، نمی توانیم به عقب برگردیم.

در ارتباط با پروژه چهارباغ یک کمیته چهار نفره از متخصصان معماری قرار شده است به این پروژه افزوده شود تا مشکلات و مسائل آن مرتفع شود.

طرح مرکز جامع افراد آسیب دیده از سوی شهرداری کلید بخورد

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه از آغاز عملیات میدانی حوزه های اجتماعی خبر داد و گفت: در همین راستا فعالیت و آموزش های چهره به چهره سمن های مردم نهاد به طور مرتب پیگیری می شود و برنامه ای نیز در فرهنگسرای همت برای ساماندهی وضعیت زنان همت آباد انجام شد.

کوروش محمدی افزود: طرحی با عنوان توانمندسازی اقشارآسیب پذیر با محوریت افراد معلول و با مشارکت سمن های مرتبط در پنج منطقه از شهر اصفهان به صورت پایلوت کلید می خورد تا پس از آسیب شناسی لازم در تمامی مناطق شهری گسترده شود.

وی تاکید کرد: طرح مرکز جامع افراد آسیب دیده همچنان به طور جدی آغاز نشده و امیدواریم این طرح با همکاری شهردار اصفهان به زودی پیگیری شود چراکه فضای جدیدی که برای رفع آسیب های اجتماعی ایجاد شده باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا تسهیلات بهتری برای سمن ها و خیریه های مرتبط با آن فراهم کنیم.

فرمانداری در خصوص عدم مصوبه شورای نامگذاری پاسخگو باشد

مهدی مقدری، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با یادآوری شش ماه از تشکیل شورای جدید نامگذاری معابر شهری گفت: با این وجود تنها یک لایحه از سوی شهرداری به این نهاد ارسال شده است از سوی دیگر فرماندار اصفهان بیان داشته مصوبات این قانون را طبق قانون اجرایی می کنیم اما فرمانداری شهرستان اصفهان باید پاسخگو باشد چرا پس از گذشت چهار ماه هنوز مصوبه آن ابلاغ و یک تابلو از دوره جدید در شهر نصب نشده است.

کوروش خسروی، رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز به جای تذکر از اقدامات معاونت خدمات شهری برای همراهی و همکاری با مردم در خاموش کردن آبنماها و نورپردازی تقدیر و تشکر کرد و گفت: باز کردن آبنماها از هشت و نیم ساعت به سه و نیم ساعت کاهش پیدا کرده است و شهروندان باید بدانند که در حوزه صرفه جویی تنها نیستند.

انتقادات مطرح شده به جشن روز خبرنگار در شأن اهالی رسانه نبود

امیر احمد زندآور، دیگر عضو شورا با اشاره به جشن روز خبرنگار در چهل ستون از تمامی مسئولان برای حضور در این جشن تشکر کرد و نسبت به انتقاد های مطرح شده در این خصوص گفت: این گفتگوها شایسته شأن خبرنگاران اصفهان نبود چراکه مسئولان برای همراهی با آنها در این مراسم شرکت کرده بودند.

بدهی های مدیریت شهری همچنان مبهم است

نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان هم به ابهامات موجود در خصوص بدهی های مدیریت شهری اشاره کرد و تصریح کرد: اعداد و ارقام مختلف اعلام شده در این خصوص بیانگر عدم اشرافیت این موضوع است چراکه باید وضعیت پروژه های نیمه تمام و اعتبار مورد نیاز برای آنها و میزان بدهی های موجود شهرداری اصفهان به صورت شفاف اطلاع رسانی شود در این خصوص فرمی نیز در اختیار مدیریت شهری قرار گرفت که هنوز کامل نشده است.

در این جلسه مهدی مقدری با گذشت یک سال از فعالیت شورا همچنان با نام خبرنگاران و رسانه های مرتبط با آنان آشنایی نداشته و اسامی برخی از آنها را در جریان تقدیر از خبرنگاران پارلمان شهری به مناسبت روز خبرنگار اشتباه قرائت کرد و در همین بین از سخنگویی پارلمان شهری اعلام کناره گیری کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!