صفحه اصلی » اجتماعی » واکنش‌های متعدد اعضا به ساماندهی شهر در آستانه یکسالگی/ ابهام در وضعیت واگذاری‌های مستغلات شهری موج می‌زند

روند تصویب لوایح و طرح ها در جلسه چهل و چهارم پارلمان شهری؛

واکنش‌های متعدد اعضا به ساماندهی شهر در آستانه یکسالگی/ ابهام در وضعیت واگذاری‌های مستغلات شهری موج می‌زند

چگونگی رسیدگی به وضعیت ساختمان های شورا و مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان و شفاف سازی املاک و مستغلات از جمله مسائل مهمی بود که در چهل و چهارمین جلسه علنی پارلمان شهری به آن پرداخته شد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ در چهل و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی اصفهان لوایح و طرح های اعلام وصول شده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و درابتدا تفریغ بودجه سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان به بحث گذاشته شد.

نمی توان بر شکایت های مربوط به هزینه های خیران حساب باز کرد

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر به صورت میانگین 23 نفر به رایگان در آرامستان باغ رضوان کفن و دفن می شوند زیرا بر اساس مصوبه های اخیر باید تمامی اتباع در آرامستان مرکزی شهر دفن شوند بر همین مبنا از سازمان های مختلف همچون سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید و امور ایثار گران و در برخی موارد افراد بی بضاعت درخواست هایی به سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان ارائه می دهند که به ناچار طبق قانون باید آنها را دفن کنیم.

سیدرضا جعفریان فر در خصوص کمک های خیریه به این سازمان، افزود: فرم هایی در هنگام دفن متوفی وجود دارد که خیران می توانند به صورت کاملا اختیاری برای اهدای آب سردکن و مواردی از این قیبل اقدام کنند و بستگان درجه یک متوفی نیز به این امر راضی هستند اما شکایاتی که به مراجع  بالاتر می رسد مربوط به بستگان درجه دو آنها است که چندان نمی توان روی آن حساب باز کرد.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان از سازماندهی تمامی گورستان های محلی در شهر اصفهان خبر داد و گفت: مدیریت شهری قبلی اعتقاد داشتند که زمین واقع شده در غرب اصفهان مناسب نیست بر اساس پیگیر تأمین زمین مناسبی در بافت غیرمسکونی برای این محدوده شهر هستیم.

دریافت کمک های خیر مطابق با شرایط روحی بستگان متوفی نیست

علیرضا نصر اصفهانی، نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه روند فعلی دریافت مبالغ خیریه از بستگان متوفی جای گله مندی دارد، تاکید کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند، اعتراض به این موضوع را مرحله به مرحله پیگیری خواهیم کرد زیرا پرداخت کمک های خیریه باید با صدق دل و در شرایط روحی مناسب صورت گیرد از طرف دیگر نرخ های مختلف در نظر گرفته شده برای قطعات باغ رضوان، هزینه های این سازمان را تأمین می کند.

عباسعلی جوادی، رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان طرح آرامستان های خوانوادگی در باغ رضوان را طرحی مهم و راهبردی دانست که می داند علاوه بر رفع مشکلات مالی سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان، رضایت مردم را نیز در پی داشته باشد.

وضعیت ساختمان های شورا و مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان روشن شود

تفریغ بودجه سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهرداری اصفهان نیز در ادامه بررسی شد که در ابتدا مخبر کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ساختمان فعلی شورا و مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان از جمله اموال سرگردان سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهرداری اصفهان هستند که باید هرچه زودتر به وضعیت آنها رسیدگی شود.

محمد مجیری، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان در ارتباط با وضعیت این دو ساختمان، یادآور شد: این موضوع با شهردار اصفهان در میان گذاشته شده تا با برآورد قیمت آنها و یا تهاتر، مغایرت های موجود در صورت وضعیت های سازمان مرتفع شود.

وی ادامه داد: در واگذاری بازارهای کوثر، افراد تکراری عهده دار مدیریت آنها شده و فرد جدیدی نمی تواند در مزایده های آن شرکت کند به همین دلیل در حال بازنگری شرایط واگذاری این بازارها برای رعایت عدالت هستیم اگرچه این بازارها در شرایط فعلی تنها نقش تنظیم بازار را داشته دارند.

اهدای یک دستگاه اتوبوس به بنیاد شهید

اهدای یک دستگاه اتوبوس به بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز لایحه دیگری بود که به صحن علنی شورا برای بررسی لازم آمده بود.

قدرت افتخاری، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان و حومه در همین رابطه تصریح کرد: این اتوبوس از جمله دستگاه هایی است که وضعیت ظاهری و مبلمان داخلی آن مناسبی بوده و با اینکه در سال 90 تولید شده اما در انبار متوقف بوده و کارکرد زیادی نداشته است و کمتر از 100 میلیون تومان هم هزینه برای تغییرات لازم به منظور استفاده جانبازان دارد زیرا به طور قطع سرویس های عمومی شهر برای حمل و نقل این افراد مناسب نیست.

در این میان مهدی مقدری با اشاره به وجود سمن های مختلف مرتبط به معلولان، گفت: بهتر است شرایطی فراهم شود تا این امکانات در اختیار تمامی جامعه معلولان نیز قرار بگیرد.

شفاف سازی در حوزه مستغلات دست اندازی به مدیریت شهری را به دنبال دارد

طرح پیشنهادی هشت نفر از اعضای شورا با عنوان «ساماندهی املاک و مستغلات شهرداری اصفهان و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه» نیز از جمله طرح هایی بود که اعضای شورای شهر واکنش های مختلفی نسبت به آن داشتند.

مهدی مزرعی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه نباید تعداد و قیمت های املاک و مستغلات شهرداری در دسترس عموم قرار گیرد، گفت: شفاف سازی این موضوع ممکن است باعث دست اندازی های متعدد به مدیریت شهری شود.

شیرین طغیانی، نیز با اعلام موافقت با نظر مزروعی، گفت: البته این اطلاعات باید در اختیار اعضای شورای اسلامی شهر قرار گیرد تا بتوانند تصمیم گیری بهتری داشته باشند این درحالی است که تاکنون در جواب سوالات خود تنها با بله و خیر روبرو بوده ایم.

مهدی مقدری، سخنگوی شورا با یک تذکر قانونی یادآور شد: طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات باید مردم بدانند چه املاک و مستغلاتی در اختیار مدیریت شهری است البته املاک سری و به کلی سری در این مورد مستثنا هستند.

در نهایت طرح ها و لوایح ارائه شده به پارلمان شهری در این جلسه با اکثریت قاطع آرا به تصویب رسید اما طرح پیشنهادی هشت نفر از اعضای شورای شهر اصفهان با عنوان «تمرکز تصمیم‌گیری پیرامون تبلیغات محیطی و شهری» نیز به عنوان آخرین طرح در این جلسه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در همین رابطه نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه تاکنون زیباسازی شهری با اعمال سلیقه پیمانکاران و اختشاش در فضای بصری شهر همراه بوده است، گفت: در این شرایط منافع شهرداری به شدت با مشکل روبرو شده و در انعقاد و تمدید قراردادها در این حوزه با مسائل مختلف روبرو شده ایم چراکه تخصص معاونت فرهنگی و اجتماعی کار اقتصادی نیست و این موضوع باید به سازمان زبیاسازی واگذاری شود.

شیرین طغیانی هم تصریح کرد تا چه زمانی قرار است فضا و کالبد شهری را مورد هجمه تبلیغات نامتعارف قرار دهیم، گفت: در برخی موارد به شخصیت انسانی شهروندان نیز حمله ور شده ایم.

بر همین اساس با رأی اعضای شورای شهر این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شهر ارجاع داده شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!