صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » بایدها و نبایدهای یک امام جماعت/ اقناع فکری و مذهبی جوانان رسالت خطیر امامان جماعت است

کارشناس دینی مطرح کرد؛

بایدها و نبایدهای یک امام جماعت/ اقناع فکری و مذهبی جوانان رسالت خطیر امامان جماعت است

استاد حوزه علمیه گفت: برای ایجاد و تشکیل یک مسجد جامع الاطراف باید امام جماعت جامع الشرایط داشت بنابراین ایجاد مسجد در تمدن نوین اسلامی در عرصه جهانی نیازمند پرورش و تربیت امامان جماعتی با این وسعت و جامعیت است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام محمد طاهری در گفتگو با این پایگاه خبری، پیرامون شاخصه های یک امام جماعت به مناسبت آغاز هفته جهانی مسجد اظهار کرد: بدون شک پایه و محور یک مسجد در تراز انقلاب اسلامی یک امام جماعت و روحانی در تراز انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه یک امام جماعت در مسجد مرکز تحولات، تغییرات و تصمیمات است، تصریح کرد: برای ایجاد و تشکیل یک مسجد جامع الاطراف باید امام جماعت جامع الشرایط داشت بنابراین ایجاد مسجد در تمدن نوین اسلامی در عرصه جهانی نیازمند پرورش و تربیت امامان جماعتی با این وسعت و جامعیت است.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: لازم است که امام جماعت مسجد، از  لحاظ  اطلاعات عمومی، حداقل در حد مراجعه نمازگزاران باشد و از سیاست های دولت، موضع گیری های نظام، دیدگاه های مقام معظم رهبری و شخصیت های برجسته روحانی کشور و منطقه، برنامه ریزی های اقتصادی و غیره اطلاعات اجمالی داشته باشد تا بتواند هم در تحلیل ها مورد استفاده قرار دهد و هم در موضع گیری ها و اظهار نظرها متقن باشد.

وی در توضیح بایدها و نبایدهای یک امام جماعت عنوان کرد: یک امام جماعت در حوزه فردی باید مهذب و دارای آراستگی ظاهری باشد، در نماز مراعات ضعیفان را بکند، امیر المؤمنین (ع) می فرمایند «آخِرُ مَا فَارَقْتُ عَلَیْهِ حَبِیبَ قَلْبِی اَنْ ……آخرین سخنی که با آن از محبوب قلبم «رسول گرامی اسلام» جدا شدم، این بود که فرمود یا علی! به هنگام نماز ، نمازی متناسب با حال ضعیف ترین کسی که به تو اقتدا کرده است بخوان».

طاهری افزود: امام جماعت باید دارای حسن برخورد با نمازگزاران و اهالی محل باشد، توجه و تمرکز به نبایدها نیز برای یک امام جماعت مهم است، پرهیز از هر گونه حرکتی که آرامش مسجد و نمازگزاران را بر هم می زند از قبیل سیاسی بازی یا طرفداری از فرد یا جناح خاصی از آن جمله است که می تواند موجب گریز جماعت نمازگزار باشد.

وی بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند «إِنَّ اللَّهَ وَعَدَ أَنْ یُدْخِلَ الْجَنَّةَ ثَلَاثَةَ نَفَرٍ بِغَیْرِ حِسَابٍ وَ یُشَفِّعَ کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ …. »خداوند متعال وعده داده است که سه نفر را بدون حساب وارد بهشت نماید و هر یک از آنها شفاعت هشتاد هزار را بنماید؛ مؤذن و امام جماعت و کسی که وضو بگیرد و وارد مسجد شود و در جماعت نماز بخواند.

استاد حوزه اذعان کرد: ذکر این نکته لازم است که در شرایط کنونی که وسایلی همچون اینترنت، ماهواره ،شبکه های مجازی و… در دسترس همگان قرار گرفته و مفاسدی را به وجود آورده و ایمان جوانان و نوجوانان را نشانه گرفته است، وظیفه امامان جماعت سنگین تر شده و لازم است کسانی این مسئولیت خطیر را متقبل شوند که بتوانند وقت بیش تری برای جذب افراد به مسجد به کار برده و توان اقناع فکری و مذهبی آنان را داشته باشند؛ چرا که اگر فردی جذب مسجد شود اما نتواند از آن بهره مناسب ببرد و از مسجد دلسرد شود، ممکن است برای همیشه از مسجد روی گردان شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد