صفحه اصلی » اجتماعی » یک تصمیم درست قبل از رفتن به مدرسه

والدین توجه کنند؛

یک تصمیم درست قبل از رفتن به مدرسه

بهترین پیش دبستانی برای فرزندتان را صرفا بر مبنای سلیقه خودتان انتخاب نکنید و با بررسی و تحقیق بیشتر نسبت به ثبت نام قطعی اقدام کنید.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۸ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۷

صاحب نیوز – حبیب الله قاسمی؛ کارشناس مدارس و مراکز غیر دولتی آموزش و پرورش/ یک تصمیم درست والدین یک عمر سرنوشت کودک را به دنبال خواهد داشت. از همین رو دانستن برخی نکته ها درباره دوره پیش دبستانی چندان هم خالی از لطف نبوده و بلکه ضرورتی مهم و سازنده است.

والدین نونهالان و نوآموزان عزیز پیش از دبستان لطفا قبل از ثبت نام فرزندتان یک بار دیگر به نکات مهم زیر دقت کنند:

1- در آموزه های دینی هفت سال اول زندگی کودک دوران بازی، نشاط، رهایی و آقایی فرزند است و سنگ بنای بزرگسالی تشکیل می شود.

2- بیشتر روان شناسان برمطلب فوق صحه می گذارند و طبق مطالعات علمی معتقدند بیش از 75 درصد شخصیت و خلاقیت بچه ها در سنین طفولیت شکل می گیرد.

3- رویکرد های جدید روان شناسی به سمت و سوی روان شناسی شناختی متمایل شده است لذا آموزش غیر رسمی و فراهم کردن شرایط یادگیری و خلاقیت از جمله ضروریات رشد است.

4- حضور نوآموز در مراکز پیش از دبستان بهترین بستر رشد و تعالی کودک است که در ماده 8 مدیریت کشوری و در متن سند تحول بنیادین و چشم انداز 1404 به انحای مختلف به عنوان اعمال حاکمیتی معرفی شده و همه بخوبی می دانیم که وقتی فعالیتی جز اعمال حاکمیتی معرفی می شود علی القاعده باید به صورت دولتی اداره شود که در حال حاضر این اتفاق در عمل انجام نمی شود و به بخش خصوصی واگذار شده است.

5- شرایط و قوانین حاکم بر مراکز پیش از دبستان از قوانین مدارس غیر دولتی (خصوصی) پیروی می کند که اهم آنها عبارتند از:

– اخذ مجوز فعالیت از اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان و ثبت نام بر اساس ظرفیت نوسازی ضروی است. برای نمونه یک واحد پیش دبستانی که 20 نفر مجوز دارد نباید 21 نفر ثبت نام کند و از وظایف والدین است که در هنگام ثبت نام مجوز نوسازی را ملاحظه کنند.

– علاوه بر مجوز نوسازی مجوز اداره کل آموزش وپرورش شرط لازم و ضروری قانونی بودن پیش دبستان است.

– محتوای کتب مراکز پیش دبستانی از طریق وزرات و اداره کل آموزش وپرورش تعین و تهیه می شود و استفاده از سایر کتاب های آموزشی در مراکز تعریف نشده است و خلاف است.

– مجوز نوسازی مراکز و مدارس غیر دولتی معمولا هرساله باید پس از بازدید کارشناسان استان تمدید شود و چنانچه موسس محترم به موقع اقدام ننماید فعالیت مرکز خلاف مقررات و خطر آفرین است که متاسفانه تعداد قابل ملاحظه ای از پیش دبستان ها شهرستان در حال حاضر فاقد نوسازی هستند.

– مدیر مرکز پیش از دبستان بعد از معرفی توسط موسس پس از گذراندن گزینش و صلاحیت علمی با ابلاغ رسمی آموزش و پرورش شروع بکار می کند و اگر مدیر مجموعه ای بدون ابلاغ است تخلف محسوب می شود.

– مربیان پیش از دبستان الزاما باید با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در رشته های و با اولویت لیسانس آموزش کودکان پیش از دبستان، دوم حداقل لیسانس آموزش ابتدایی، سوم گرایش های روان شناسی باشند در غیر این صورت باید دوره های عمومی و تخصصی پیش دبستان را از مراکز مورد تائید آموزش وپرورش گذرانده باشند و حداقل دو سال بعنوان کمک مربی در یک پیش دبستان فعالیت کرده باشند.

– حضور فعلی مربیانی که دوره ها را گذرانده اند و چندین سال سابقه کار موفق در مراکز شهرستان را دارند بلامانع است.

– کلیه حقوق و مزایای مربی و مدیر بر عهده موسس است و نهاد آموزش و پرورش هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

– نرخ شهریه هر مرکز از طریق سامانه های تعریف شده و پیشنهاد موسس و تائید اداره مشخص می شود و باید با ارائه فیش به حساب موسس واریز شود.

– لازم است خانواده ها در هنگام ثبت نام ابلاغ مدیر – ابلاغ شهریه – مجوز نوسازی – مجوز اداره کل یا اداره منطقه و پوستر شهریه را ملاحظه کرده و بعد نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

– انجام ثبت نام در سامانه سناد و سنجش می تواند یا در مرکز پیش دبستان یا در پایه اول ابتدایی انجام شود، لذا خانواده ها و مراکز می توانند به صورت تفاهمی زمان یا سال سنجش را انتخاب کنند.

– ارائه گواهی پایان دوره پیش از دبستان برای ثبت نام در پایه اول ابتدایی الزامی نیست لذا مدیران مدارس ابتدایی مدرک پیش دبستان یا سنجش در پیش دبستان را به صورت قطعی مطالبه نمی کنند چون امکان سنجش در زمان ثبت نام پایه اول ابتدایی ممکن است.

– بهترین پیش دبستان برای فرزندتان را صرفا بر مبنای سلیقه خودتان انتخاب نکنید و باب ررسی و تحقیق بیشتر نسبت به ثبت نام قطعی اقدام کنید.

– مدیریت آموزش وپرورش به والدین و موسسان تاکید دارد پرداخت شهریه را به هیچ وجه به نوآموزان مرتبط نسازید و نسبت به پرداخت و تحویل شهریه به بهترین شکل و در اولین فرصت اقدام کنید تا خود ارزشمندی نو آموزان دچار صدمه جدی نشود و چنانچه به بصورت اقساطی پرداخت می کندی اولا ملزم باشید و سعی کنید از طریق بچه ها اقدام نکنید. موسسان نیز امور مربوط به شهریه را به بچه ها منتقل نکنند.

– آموزش اولیای پیش از دبستان و انتخابات انجمن اولیا در مراکز پیش از دبستان همانند مدارس دولتی الزامی و ضروری است که لازم است جلسات آموزش خانواده قبل و هم زمان با نو آموزان شروع شود.

– تاکید می شود از مرکز پیش دبستان انتظار آموزش دادن نداشته باشید ولی اگر نو آموزان با شوق و علاقه و با رویکرد بازی مطلبی بیاموزند مفید خواهد بود.

– پیشنهاد می شود ضمن پرداخت شهریه کامل از نوآموزان انتظار نداشته باشید بصورت 100 درصد مقرراتی عمل کنند.

دانستن و عمل به همین چند نکته به ظاهر ساده، سرنوشت بهتری برای فرزندان شما رقم خواهد زد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد