صفحه اصلی » اجتماعی » برخی اعضای شورا چشم بسته رأی می دهند/ نوع فعالیت مدیریت شهری ایجاد رانت است

گزارش صاحب‌نیوز از چهل‌وهشتمین جلسه پارلمان شهری؛

برخی اعضای شورا چشم بسته رأی می دهند/ نوع فعالیت مدیریت شهری ایجاد رانت است

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه برخی از اعضای شورا چشم بسته رأی می دهند، گفت: عده ای از اعضای شورا هیچ اطلاعی از لوایح تصویب شده قبلی ندارند و همین امر باعث شده برخی از دلالان به دنبال فرصت طلبی و سو استفاده از شورای اصلاح طلب باشند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ فتح الله معین صبح امروز در چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در هفته گذشته برگزار شده که تنها جشنواره ای است که به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسیده است و امسال علی رغم تمامی محدودیت هایی که داشت یکی از موفق ترین دوره های خود را در کل کشور پشت سر گذاشت که امیدواریم در سال های آینده نیز بهانه ای برای حضور هرچه بیشتر گردشگران خارجی باشد.

وی در ادامه با توجه به فرار رسیدن ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) و برگزاری مراسم های مختلف توسط هیئت های مذهبی در اصفهان، افزود: امیدواریم شهرداری های با هیئت های مذهبی در تعاملی دو جانبه به گونه ای عمل کنند که شاهد کمترین مشکلات ترافیکی این ایام را پشت سر بگذاریم و نظافت شهری نیز به خوبی رعایت شود.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در ارتباط با اقدامات مدیریت شهری با توجه به فرا رسیدن آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: همه ساله در ایام آغاز سال تحصیلی شهرداری ها تلاش می کردند که محیط شهری برای دانش آموزان مطلوب باشد که امسال نیز باید این امر پیگیری شود البته با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک و کمیسیون حمل ونقل شورای اسلامی شهر مسأله سرویس مدارس به خوبی مدیریت شده است.

ردپای دلالان در الحاق سه پهنه بندی حاشیه ساز شد

پیشنهاد الحاق سه پهنه از حریم منطقه چهار شهرداری اصفهان به مساحت 140 هکتار به محدوده قانونی شهر بررسی شد اما شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شهر اصفهان با بیان اینکه تمامی جوانب این مسأله در نظر گرفته نشده بود بهتر است برای بررسی بیشتر به کمیسون تلفیق شورا بازگردد.

کوروش محمدی، عضو دیگر شورا نیز با اعلام اینکه الحاق به شهر زمانی احساس می شود که تمامی محدوده فعلی شهر ساماندهی شده باشند، گفت: در حال حاضر 76 هکتار از محدوده شهر اصفهان بافت فرسوده است بنابراین بر چه مبنای تقاضای الحاق این سه پهنه داده شده و آیا آسیب شناسی لازم به منظور جلوگیری از آسیب های اجتماعی انجام شده و چه طرح مطالعاتی ای در خصوص آن صورت گرفته است.

وی ادامه داد: آقای اخوان تنها دو ماه است که مدیریت منطقه 4 شهرداری را بر عهده گرفته است بنابراین باید پرسید بر چه اساسی این میزان الحاق را که خود به اندازه یک شهر است و هیچ توجیه قانونی برای آن وجود ندارد، پیشنهاد شده است؟

عضوشورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: باید به صورت شفاف مشخص شود که چه کابری برای الحاق این سه پهنه در نظر گرفته شده است زیرا مدیریت شهری با گسترش بافت مسکونی مخالف است و تصویب این شورای اسلامی شهر را در دوره پنجم بدنام خواهد کرد و تقاضا می کنم که دیگر اعضا نیز به آن رأی ندهند.

وی خاطر نشان کرد: این لایحه در دوره قبلی شورای اسلامی شهر نیز مطرح شده بود اما چون ردپای رانت خواری در آن مشاهد می شد آن را متوقف کردند از سوی دیگر تمامی شهرهای جهان به دنبال توسعه عمودی شهرهای خود هستند نه توسعه افقی و البته حتی خود مردم این منطقه هم از این موضوع اطلاعی نداشتد.

اصل بر برائت است

مهدی مزوعی، سخنگوی شورای اسلامی شهر در واکنش به صحبت های محمدی، گفت: نمی توان تنها بر اساس شنیده ها تصمیم گرفت چراکه همیشه باید اصل را بر برائت گذاشت و اگر واقعا رانت و موارد غیرقانونی وجود دارد چرا تا به حال ارائه نشده است بنابراین باید به تصمیم مدیران مناطق و معاونان آن ها که توسط شهردار اصفهان انتخاب شده اند اعتماد کرد و احترام گذاشت.

امیراحمد زندآور، دیگر عضو شورا نیز با بیان اینکه بنده حتی تا امروز از جزئیات این طرح اطلاعی نداشتم؛ باید پرسید آیا رشد و توسعه همه جا خوب است و یا باید تمام جوانب آن بررسی شود در حالی که هنوز نمی دانیم چه اتفاقاتی قرار است در این مناطق انجام شود و آیا ظلم نیست با وجود 76 هکتار بافت فرسوده فعلی به سراغ الحاق پهنه های جدید برویم؟

وی ادامه داد: در گذشته تمامی اطلاعاتی که در خصوص این مناطق به دست آمده بود توسط شورای عالی معماری ایران رد شده است پس بهتر نیست به ارتقای محدوده فعلی شهر اصفهان پرداخت؟

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان یادآور شد: مدیر منطقه چهار شهرداری اصفهان باید پاسخگو باشد که کدام مردم از اتفاقاتی که قرار است صورت بگیرد اطلاع دارند و درخواست الحاق این پهنه ها را داده اند، آیا شهروندان این منطقه این تقاضا را داشته اند یا دلالانی که بیشترین نفع را از آن حاصل می کنند؟

عدم تطابق الحاقات جدید با طرح جامع و رینگ چهارم حفاظتی شهر

زندآور تصریح کرد: اگر برخی از اعضای شورای اسلامی شهر می خواهند این لایحه به کمیسیون تلفیق برگردد چه زوایای پیدا و پنهانی دارد در صورتی که عده ای دیگر از اعضای شورا که اصرار به رأی گیری این لایحه دارند حتی نمی توانند پاسخگوی خبرنگاران باشند و هیچ اطلاعی از لوایح تصویب شده قبلی ندارند و همین امر باعث شده برخی از دلالان به دنبال فرصت طلبی و سو استفاده از شورای اصلاح طلب باشند در حالی که اجرای این لایحه با اجرای طرح جامع شهر و رینگ چهارم حفاظتی هیچ تناسبی ندارد اما گویی برخی نمی خواهند من صحبت کنم.

عباسعلی جوادی، رییس کمیسیون بهداشت، درمان و خدمات شهری به میان صحبت های زند آور آمده و گفت: شما حق ندارید رو در روی ما توهین کرده و بگویید اعضای شورای شهر چشم بسته عمل کرده و رأی می دهند چرا که خداوند شاهد است اگر مدرکی موجود باشد آن را بررسی خواهیم کرد.

زندآور در ادامه عنوان کرد: تنها دلیل توجیهی اجرای این طرح افزایش آلودگی های زیست محیطی است بنابراین با توجه به موارد گفته شده حتی بررسی آن مقرون به صرفه برای مدیریت شهری اصفهان نیست البته آیا باید پرسید تنها با الحاق پهنه بندی به شهر می توان به درآمد رسید؟

کورش خسروی، رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با تاکید بر اینکه با تبدیل زمین های کشاورزی به مسکونی مخالف هستم، گفت: البته زمین های قرار گرفته در این منطقه دیگر قابلیت کشت و کار ندارد و ریزدانه در آن ایجاد شده است و پیشنهاد می کنم که اعضای شورای شهر به آن رأی بدهند.

اصغر برشان، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان هم با طرح این سوال که اگر این  لایحه به خوبی بررسی نشده چرا به کمیسیون تلفیق شورا ارجاع داده شده است، اظهار کرد: بی نظمی در شهر اصفهان در زمان های قبل و با الحاق خوراسگان به آن صورت گرفته است و اگر امروز این سه پهنه نیز الحاق نشوند باعث بروز چالش ها و بی نظمی های جدیدی خواهد شد.

افق شهر را در نظر بگیرید

نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی شورای اسلامی شهر نیز با بیان اینکه اگر شهرداری اصفهان نتواند وضعیت ساخت و ساز ها را مدیریت کنند و بلند مرتبه سازی را ساماندهی کند، جای تأسف دارد، گفت: توسعه منطقه چهار اصفهان باید در افق کلی شهر در نظر گرفته شود اگر بخواهد به صورت پراکنده این موضوع رسیدگی شود باعث بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد و هر مدیر منطقه لایحه خاص خود را ارائه خواهد داد.

رضا اخوان، مدیر منطقه چهار شهرداری اصفهان در ارتباط با موضوعات مطرح شده، گفت: تا پنج درصد می توان نسبت به توسعه شهر اقدام کرد و برای بیش از آن باید به صورت قانونی اقدام کرد بر همین اساس سه پهنه با دلایل توجیهی پیشنهاد دادیم.

نمی توان رانت خواری در مدیریت شهری را کتمان کرد

وی ادامه داد: پهنه اول، کردآباد است که مطالعات آن از زمان تدوین طرح تفضیلی شروع شده و با یک تحقیق میدانی هم کاملا قابل رصد هست که برای احداث خیابان نیز ناچار به الحاق آن هستیم، پهنه دوم نیز جی شیر است که در آن بارگذاری های مسکونی را در نظر نگرفته ایم، پهنه سوم نیز در محدوده میدان شهدای هسته ای است که به دنبال تثبیت موقعیت آن بوده ایم چرا که در حال حاضر در منطقه چهار برای آزاد سازی های مختلق دچار مشکل هستیم.

وی با تکذیب هرگونه رانت خواری در خصوص این لایحه، گفت: بنده به عنوان کارشناس مدیریت شهری این لایحه به ذهنم رسید چراکه شهروندان این پهنه ها نیز خود را شهروندان اصفهان می دانند از سویی دیگر نوع فعالیت مدیریت شهری ایجاد رانت است که نمی توان آن را کتمان کرده و باید به سمت مدیریت آن رفت.

با این وجود با تمامی صحبت های انجام شده این لایحه با هفت رأی موافق و پنج رأی مخالف و یک ممتنع تصویب شد.

در ادامه نیز طرح پیشنهادی هشت نفر از اعضا شورا با عنوان «اصلاح فرآیند کاربری های خدماتی» با اعلام نظر کمیسیون های تلفیق و شهرسازی، معماری و عمران نیز با 13 رأی موافق تصویب شد.

نامگذاری ایستگاه های خط دوم قطار شهری بررسی شد

یکی از نام های پیشنهادی برای خیابان های شهر تغییر خیابان هشت بهشت شرقی حدفاصل اتوبان شهید صیاد شیرازی تا خیابان نیرو به دکتر حسین فاطمی بود که مورد تصویب قرار گرفت؛ همچنین در این جلسه علنی نامگذاری ایستگاه‌های باقی‌مانده خط یک قطار شهری انجام شد و نام‌های “رسالت”، “امیر کبیر”، “دهنو” و “دانشگاه صنعتی اصفهان”برای این ایستگاه‌ها انتخاب شد. در این میان قرار بود در نامگذاری های جدید در خط دوم قطار شهری، نام ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) در خط دوم عبارت «دروازه دولت» اضافه شود که به توصیه رییس شورا مبنی بر دو اسمی شدن آن از این امر جلوگیری شد و پرانتز مذکور حذف شده و این ایستگاه در خط دوم قطار شهری نیز با همان عنوان امام حسین (ع) شناخته خواهد شد.

علاوه بر آن رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص نامگذاری ایستگاه سهروردی گفت: در گذشته رییس های کارخانجات نام دختران خود را برای کارخانه خود انتخاب می کردند مثل سیمین و شهناز که با توجه به نزدیکی کارخانه سیمین در نزدیکی آن این محدوده به سه راهی سیمین نامگذاری شد که البته سابقه تاریخی ندارد اما با نامگذاری آن مخالف نیستم.

در نهایت با بررسی های انجام شده تمامی نام ایستگاه های خط دوم قطار شهری با اکثریت آرا به تصویب رسید و البته در خصوص ایستگاه قدس در خط دوم نیز باتوجه به اینکه این نام پیش از این برای ایستگاه شهرک قدس در خط اول قطار شهری استفاده شده بود قرار شد تا ایستگاه میدان قدس در خط دوم آن به دلیل تشابه نام به نام طوقچی نامگذاری شود.

شهرداری اصفهان برای ایجاد صندوق های خطر پذیر هم دست به کار می شود

طرح پیشنهادی پنج نفر از اعضای شورا با موضوع «کمک به ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر جهت جذب و حفظ طبقه خلاق شهر اصفهان» با اعلام نظر کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری نیز فردا در جلسه علنی شورای شهر اصفهان بررسی خواهد شد که با 11 رأی تصویب شد.

در ادامه علیرضا نصر اصفهانی، نائب رییس شورای اسلامی شهر در نطق میان‌دستور خود، عنوان کرد: مدیریت شهری تمام قد در خدمت هیأت های مذهبی خواهد بود و بر همین اساس از مسئولان شهری تقاضا دارم  با توجه به آغاز  فعالیت هیأت های مذهبی، مباحث ایمنی، بنرها، داربست ها و موکب هایی که برپا می شود بررسی شود و سازمان های مرتبط با سیمای شهری راهنمایی های لازم را به هیئت های مذهبی داشته باشند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان، ادامه داد: سازمان آتش نشانی و اتوبوسرانی هم باید حداکثرهمکاری با هیئت های مذهبی و عزاداران حسینی را داشته باشند.

وی با بیان این که مالکانی که در سه پهنه منطقه چهار، ملکی دارند، مراقب باشند اسیر دلالان نشوند تا طعمه دلالان در نقل و انتقالات نشوند، یادآوری کرد: مدیریت منطقه چهار شهرداری اصفهان نیز باید در قالب بنرهایی در این خصوص اطلاع رسانی کند.

خبرهای نگران کننده ای به گوش می رسد

نصراصفهانی در پایان گفت: شهرداران باید مراقب ارتباطات اطراف خود باشند و حراست و بازرسی شهرداری با خوشیاری بیشتری مسائل مربوط به شهرداری ها را رصد و بررسی کنند، خبرهای نگران کننده ای از مناطق شهرداری در خصوص کارچاق کن ها و دلالان می رسد، کسانی که در مسئولیت های مختلف مدیریت شهری قرار می گیرند مراقب حد و حدود خود باشند و پای خود را از گلیمشان دراز نکنند.

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی با وجود آنکه ثبت نام کرده بود، باتوجه به صحبت های صورت گرفته در جلسه علنی، از نطق امروز خود انصراف داد.

فریده روشن در تذکر امروز خود با بیان اینکه باید راه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باز کرد، گفت: شهردار اصفهان باید به دور از تنگ نظری ها شرایط لازم را برای سرمایه گذاری ها ایجاد کند البته باید وضعیت حقوقی کارکنان شهرداری اصفهان نیز روشن شود.

وی افزود: شهر دوستدار کودک نیز یک موضوع بین المللی است که باید هرچه زودتر نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام کرد.

شهر پارک سوارهای مناسبی ندارد

اصغر برشان، دیگر عضو شورا نیز با یادآوری اینکه هنوز هم وضعیت پارک سوارهای شهری نامطلوب هستند، گفت: پایانه های شهری و ایستگاه های اتوبوس باید جانمایی مناسبی را داشته باشند.

مهدی مزروعی، سخنگوی شورای اسلامی شهر نیز که در خصوص لایحه الحاق سه پهنه جدید به شهر اظهار نظر کرده بود از تذکر خود انصراف داد.

کارکنان اتوبوسرانی معترض اند

کوروش محمدی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان هم با تاکید بر اینکه  قرار گذاشته بودم با توجه به بی جواب گذاشتن تذکرهای قبلی ام صحبتی نکنم، گفت: با این وجود درخواست دارم به وضعیت تمامی کارکنان شهرداری اصفهان به خصوص کارکنان اتوبوسرانی که به تازگی اعتراض خود را اعلام کرده اند رسیدگی شود.

از نکات قابل توجه چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تصویب این پارلمان برای سفر شهردار اصفهان به ایروان برای شرکت در مراسمی به مناسبت سالروز تاریخی این شهر و سفر به فرایبورگ برای شرکت در اجلاس انرژی های تجدید پذیر در ماه های آینده بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!