صفحه اصلی » مذهبی » فرهنگ عزاداری ایام محرم با تعقل و شعور همراه باشد/ مبلغان؛ مشکلات مردم را از تریبون‌های عمومی فریاد بزنند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان:

فرهنگ عزاداری ایام محرم با تعقل و شعور همراه باشد/ مبلغان؛ مشکلات مردم را از تریبون‌های عمومی فریاد بزنند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان، گفت: مبلغان بعد از گفتن مسائل اخلاقی و اعتقادی به مسائل روز اشاره کرده و مشکلات مردم را علیه مفاسد اقتصادی و اجتماعی از طریق تریبون های عمومی فریاد بزنند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام سید جواد حیدری در گفتگو با این پایگاه خبری اظهار کرد: حضرت امام حسین(ع) 58 سال حیات مادی داشته اند؛ هر چند امروز هم در جمع ما هستند و حیات معنوی ایشان در بین ما و در بین جامعه بشری مشهود است.

وی افزود: امروز یاری رساندن به امام حسین(ع) به منزله آموختن درس ایثار و از خودگذشتگی و عزت است؛ امام حسین(ع) مسبب بیشترین انقلاب های بشری بوده اند، زیرا شعارشان «هیهات من الذله» بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان با بیان اینکه با نگاهی به انقلاب های پدید آمده متوجه می شویم بسیاری از آنها که ریشه آزادی و آزادیخواهی دارند به واسطه تأسی از شعار امام حسین(ع) بوده، تصریح کرد: در آستانه محرم سال 1440 واقع شده ایم که باید سیره رفتاری زندگانی برای سبک زندگیمان منطبق با راه و روش امام حسین(ع) باشد.

وی تاکید کرد: مهمترین سیره بندگی امام حسین(ع) عبادت و عشق به نماز بود چرا که والاترین امر به معروف نماز است آن هم نماز جماعت و در اوج نبرد که نماز واقعی همین بوده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان خاطرنشان کرد: اقامه نماز توسط ایشان در اول وقت و زمان جنگ این پیام را به ما می دهد که تشخیص بدهیم نماز حسینی انسان ساز است و جامعه را به سعادت می رساند و تفاوتش با نماز اموی مشخص است.

حجت الاسلام حیدری با تاکید بر برگزاری عزاداری ها همراه با شور و شعور، تصریح کرد: سعی کنیم با شروع محرم حسینی پیمانمان با امام حسین(ع) ناگسستنی باشد و به سوی عزاداری هایی برویم که صاحب عزا از دستمان راضی باشد و درس ها و عبرت های عاشورا را در زندگی فردی و اجتماعی فرهنگ کنیم؛ همچنین بندگی خدا و رعایت حق الناس از درس های امام سوم ما است.

وی یادآور شد: خوشبختانه هر سال محرم و عشق به امام حسین(ع) در دل ها شعله ورتر می شود؛ جوانان عشق به امام حسین(ع) را که یک فرهنگ صحیح است از والدین خود به ارث برده اند و باید کمک کرد که این فرهنگ عزاداری و سوگواری با تعقل و شعور همراه باشد نه صرفا یک هیجان احساسی زود گذر؛ همچنین خروجی سوگواری ها باید احیای امر به معروف و نهی از منکر باشد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان با اشاره به این نکته که باید مفاسد اجتماعی، اقتصادی، فردی در بعد از محرم و صفر رنگ باخته باشد و این نتیجه و خروجی فرهنگ سیدالشهداء است، افزود: نظم و انضباط اجتماعی از شاخصه های یک عزاداری خوب است که جلسات با نظم برگزار شود و قرآن محور باشد.

حیدری با اشاره به اینکه پرهیز از سد معبر ها در عزاداری ها ضروری است و شهید امر به معروف ناظر کارهای ما است، تاکید کرد: حواسمان باشد که بعضی اعمال را از ما نمی پذیرند؛ بعضی ها موارد خرافی را ترویج و به فرهنگ تبدیل می کنند.

وی همچنین اعلام کرد: از مسئولان هیئت های مذهبی انتظار می رود مراسم ها را با اقامه نماز جماعت و دعوت از روحانیون و اجتناب از مسائل وهن آلود خالصانه انجام دهند و از مبلغان نیز توقع می رود بعد از گفتن مسائل اخلاقی و اعتقادی به مسائل روز اشاره کنند و مشکلات مردم را علیه مفاسد اقتصادی و اجتماعی از طریق تریبون های عمومی فریاد بزنند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان تاکید کرد: همچنین از بانوان انتظار می رود ضمن شرکت در این مراسم ها از اختلاط با نامحرم جدا پرهیز کنند.

هیئت های مجوزدار اردستان بالغ بر ۱۰۰ هیئت است و غیر از روحانیون حاضر در منطقه حدود ۳۰ نفر روحانی به مناطق مختلف در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اعزام می شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد