صفحه اصلی » سیاسی » روی دیگر سکه حوادث بصره و آبادان!

نقد و نظر؛

روی دیگر سکه حوادث بصره و آبادان!

در حالی چند هفته قبل جرقه اعتراضات روزهای گذشته توسط برخی رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب زده شد که پیش تر در سال های گذشته رسانه انگلیسی گاردین پرچم دار شبهه افکنی بین دو ملت ایران و عراق شده بود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۹

به گزارش صاحب نیوز _حسن لشکری/ طی روزهای گذشته دو شهر بصره و آبادان شاهد وقوع اعتراضات خیابانی ضد ایرانی و ضد عراقی بود به طوری که در طی این اعتراضات مشکوک برخی از اماکن وابسته گروه های مقاومت شیعه شهر بصره به ظن وابستگی به جمهوری اسلامی ایران به آتش کشیده شد البته در این سوی مرز نیز جمعی از مردم معترض آبادان با شعارهای ضد عراقی خواستار اخراج و ممنوعیت حضور تجار و گردشگران عراقی در این منطقه شدند.

متاسفانه ظهور و بروز این گونه اعتراضات در آستانه شروع محرم حسینی و آماده سازی دو کشور برای میزبانی از خیل عظیم عاشقان ثارالله (ع) نشان از برنامه ریزی گسترده اتاق های عملیات روانی وابسته به جبهه سعودی آمریکایی منطقه برای بر هم زدن ائتلاف بین دو ملت شیعه ایران و عراق دارد.

در حالی چند هفته قبل جرقه اعتراضات روزهای گذشته توسط برخی رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب زده شد که پیش تر در سال های گذشته رسانه انگلیسی گاردین پرچم دار شبهه افکنی بین دو ملت ایران و عراق شده بود.

طی هفته های گذشته روزنامه شرق همراه با برخی رسانه های دیگر از جمله ایسنا و شهروند با پوشش یک خبر مجهول و جعلی در رابطه با اختصاص بیش از شش هزار خانه مسافر به موضوع گردشگری جنسی مسافران عراقی در مشهد و حومه، محرک برانگیخته شدن احساسات عمومی بر علیه زوار عراقی شدند.

همزمان رسانه های وابسته عراقی نیز با انتساب مشکلات و کاستی ها حاکم بر شهرهای جنوب این کشور به سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران زمینه را برای شروع تحرکات ضد ایرانی در مهمترین شهرهای شیعه نشین عراق با محوریت بصره آغاز کردند.

اما اینکه چرا آبادان محور شروع اعتراضات ضد عراقی در کشورمان بود ناشی از این نکته است که طی هفته های گذشته رسانه های رسمی و اجتماعی مسئله دار از منطقه آزاد اروند به عنوان یکی از قطب های گردشگری جنسی اتباع عراقی نام برده بودند که همزمانی آن با انتشار برخی اخبار رسمی در رابطه با افزایش حضور تجار عراقی در این منطقه که ناشی از کاهش ارزش پول ملی کشورمان بود زمینه را برای بروز حساسیت در بومیان این منطقه و خصوصا آبادان فراهم کرد.

حال با توجه به تشدید تحرکات اختلاف افکن در دو سوی مرز لازم دیده می شود تا به صورت جدی در راستای خنثی سازی این اقدامات تهدید آمیز که مبنای شکل گیری آنها عملیات روانی رسانه های وابسته سعودی و آمریکایی است اقدام شود اما برای مواجهه موثر با این تحرکات لازم است که موارد ذیل لحاظ گردد.

در حوزه داخلی تداوم سیاست انکار مشکلات و اعتراضات زمینه را برای مانور بیشتر رسانه های معاند بر روی موضوعات محوری اعتراضات اخیر مهیا می کند که یکی از تبعات آن بی اعتمادی بیشتر افکار عمومی به اخبار رسانه های رسمی خواهد بود لذا بایستی با اعلام برخی از تخلفات صورت گرفته به صورت رسمی وعده برخورد قاطع با متخلفان و تدوین قوانین بازدارنده را در تربیون های رسمی مطرح کرد.

درحوزه عراق با همکاری دولت عراق بایستی با متمرکز کردن رسانه های مرجع عراقی بر روی موضوع اعتراضات مناطق جنوبی این کشور و عوامل داخلی و نه خارجی مسبب آن، افکار عمومی را با چرایی تلاش شبکه های سعودی برای بروز اخلاف و تفرقه بین دو ملت شیعه عراق و ایران آشنا کنند.

در این راستا لازم دیده می شود که مقامات کنسولی کشورمان همراه با مقامات محلی عراق در محلات معترض به شرایط موجود حضور یافته با اهدای هدایا و گفتگوی بی واسطه زمینه را برای رفع سوء ظن های ایجاد شده توسط رسانه های معاند مهیا کنند.

در حوزه برگزاری مراسم پیاده روی اربعین پر واضح است که جریانات فرا مرزی تلاش زیادی صرف تهدید و بر هم زدن این مراسم شکوهمند خواهند کرد لذا لازم است که در حوزه تدابیر امنیتی مراسم امسال تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

با توجه به برجسته سازی موضوعات ضد اخلاقی توسط رسانه های معاند این سناریو محتمل به نظر می رسد که جریان سعودی با اجرای یک سناریوی ضد اخلاقی در جریان پیاده روی اربعین و انتساب آن به زوار ایرانی موجب تحریک احساسات مردم عراق علیه زائران ایرانی شوند لذا در این رابطه بایستی تدابیر لازم با همکاری دولت عراق اتخاذ گردد.

با نظر به حساسیت های ایجاد شده در ماه ها و هفته های اخیر از انجام هر گونه تبلیغات زائد و تحریک آمیز در طول پیاده روی اربعین اجتناب شود.

با این حال در پایان باید توجه داشت که بنابر آیات و روایات متعدد، مکر شیطان و جبهه استکبار در برابر تدبیر مومنان استفامت و پایداری چندانی ندارد و طبیعتا با لحاظ سیاست داهیانه در طول هفته های آتی این فتنه سعودی آمریکایی نیز برطرف خواهد شد و دو ملت ایران و عراق نزدیک تر از گذشته برای گسترس همکاری های دوجانبه گام بر خواهند داشت.

*کارشناس مسائل سیاسی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد