صفحه اصلی » مذهبی » حفظ آبروی اشخاص در امر به معروف و نهی از منکر ضرورت دارد

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان:

حفظ آبروی اشخاص در امر به معروف و نهی از منکر ضرورت دارد

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان حفظ آبروی اشخاص و ممنوعیت تجسس در امور دیگران را بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: این موضوع مهمی است که عدم رعایت آن هرگز شخص ناهی از منکر را به مقصود نخواهد رساند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۲۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از روابط عمومی عقیدتی سیاسی منطقه پدافند مرکزی شهید نصر اصفهانی، حجت الاسلام محمد نظری در جمع کارکنان منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی اظهار کرد: با مطالعه تاریخ در میابیم شهر مدینه پس از گذشت چند دهه از رحلت پیامبر اکرم (ص) آنچنان به فساد و تباهی کشیده می‌شود که نمی‌توان باور کرد این شهر در مقطعی از تاریخ به عنوان ام القرای جهان اسلام و مرکز صدور وحی و احکام الهی به سایر نقاط جامعه اسلامی بوده است.

وی افزود: با بررسی دقیق می‌توان دریافت آنچه جامعه اسلامی را پس از این چند دهه به آن درجه از رذالت و انحراف کشانده، ترک یکی از بزرگترین واجبات الهی به نام «امر به معروف و نهی از منکر» است. واجبی که حضرت علی (ع)، در روایتی، اهمیت تمام واجبات الهی و اعمال صالح در مقایسه با آن را به قطره‌ای از اقیانوس تشبیه کردند.

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در بیان علت اهمیت این واجب بزرگ الهی گفت: در روایتی از امام باقر (ع) امر به معروف و نهی از منکر به عنوان زنده کننده سایر واجبات الهی مطرح گردیده است.

وی بی تفاوتی مردم نسبت به حاکمان جامعه را که ناشی از عدم مسئولیت است را یک عامل مهم و زمینه ساز برای انحراف جامعه و لزوم قیام خونین امام حسین (ع) عنوان کرد و افزود: اینکه مردم گناهی را می‌بینند ولی تذکر نمی‌دهند بلایی است که نتایج شوم آن کم کم دامن گیر جامعه خواهد شد و مفهوم منکر و معروف را در اذهان مردم به صورت وارونه جلوه خواهد داد تا جایی که معروف از منکر شناخته نخواهد شد.

نظری آیات وارد شده در خصوص امر به معروف و نهی از منکر را در سه موضوع مهم عنوان کرد و گفت: اولین آیه مربوط به آیه 71 سوره مبارکه توبه است. در این آیه خداوند متعال همه مردم را ملزم به رعایت امر به معروف و نهی از منکر کرده و این وظیفه بزرگ الهی را مختص به نفرات خاص یا گروه خاصی نکرده است.

وی تاکید کرد: آنچه از جمله «بعضهم اولیاء بعض» بر می‌آید این است که این واجب الهی همواره باید با رعایت اصل عطوفت و مهربانی انجام گیرد.

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با بیان اینکه منظور از انجام این واجب الهی، تذکر لسانی است گفت: رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی‌های خود پیرامون این موضوع، اثر تذکر لسانی را بسیار بیشتر از مشت فولادی حکومت‌ها عنوان نمودند و فرمودند کمترین اثر تذکر لسانی این است که معروف به عنوان معروف و منکر به عنوان منکر در جامعه شناخته خواهد شد و حداقل این اثر را دارد که مخاطب می‌داند که کارش اشتباه است.

وی دومین آیه مطرح شده در این خصوص را مربوط به آیه 41 سوره مبارکه حج عنوان کرد و گفت: بر اساس این آیه مسئولان جامعه اسلامی مسئولیت به مراتب سنگین‌تری در مورد رعایت واجبات الهی دارند چرا که نفوذ بیشتر آنها در جامعه مانند یک چاقوی دولبه عمل خواهد کرد.

نظری تصریح کرد: بر اساس این آیه، مسئولان جامعه اسلامی بیشتر از سایرین ملزم به اقامه نماز، احیای فرهنگ انفاق و بالاخره رعایت امر به معروف و نهی از منکر هستند.

وی در ادامه سومین آیه مطرح شده در این خصوص را آیه 104 سوره مبارکه آل عمران دانست و افزود: در این آیه نیز دستور تشکیل گروهی خاص با ماموریت انجام امر به معروف و نهی از منکر صادر شده است که این افراد باید آموزش دیده و با تخصص لازم و آشنا به شرایط آن به انجام این مهم بپردازند.

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در پایان حفظ آبروی اشخاص و ممنوعیت تجسس در امور دیگران را بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: این موضوع مهمی است که عدم رعایت آن هرگز شخص ناهی از منکر را به مقصود نخواهد رساند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد