حضرت ثقه الاسلام محدث بزرگ حاج شیخ عباس قمی در خاتمه رساله نفثه المصدور نوشته شده در سال ۴۲ ه. ق، از باب وظیفه امر به معروف و نهی از منکر، به بیان آداب عزاداری پرداخته اند.

تعداد ۲۰ نکته از این عال ربانی به عنوان آداب عزاداری به اهل منبر و روضه خوان ها توصیه می شود.

اخلاص و اجتناب از ریا در برگزاری جلسات و روضه ها و عزاداری ها، راستگویی در سخنان و روضه ها، پرهیز از غنا و موسیقی در عزاداری حضرت اباعبدالله علیه السلام، پرهیز از ترویج باطل و یا مدح فاسق و فاجر در مجلس حضرت سیدالشهداء (ع)، حفظ حرمت بزرگان دین و علما و پرهیز از توهین به ایشان در هیئت ها و عزاداری ها و پرهیز از افشاء اسرار آل محمد (ص)؛ از مواردی است که از جانب این استاد به همگان توصیه شده است.

در مجالس روضه خوانی باید مواظبت بر این که مبادا از منبر و یا جلسات عزاداری فساد و فتنه ای بروز کند، انجام شود و توجهمان به این باشد که اعانت بر ظالمان نکنند (مجالس روضه و عزاداری در راستای اهداف دشمنان شیعه نباشد)، منبری و روضه خوان گنهکاران را مغرور نکند و به فاسقان جرأت ندهد و به خاطر عظمت امام حسین (ع) و عزاداری، گناهان را در انظار مردم خرد نشمارد.

نباید آیات قرآن تفسیر به رأی شود، همچنین نباید مادحین و ذاکران اهل بیت (ع) اخبار و روایات را توجیهات فاسد و باطل کنند و در آن ها تصرفات نکرده و رد نکنند، همچنین اگر مسئله فقهی بیان می شود مستند به فتوای مراجع باشد و اظهار نظر شخصی نباشد.

از همه مداحان و ذاکران و سخنرانان خواسته شده که به بهانه تعظیم و رفعت مقام های اهل بیت علیهم السلام مطلبی که نقصی بر آن باشد بیان نکنند، حریم اصول دین و اعتقادات حفظ شود و موجبات سستی اعتقادات فراهم نشود.

روضه خوان و منبری ها لازم است شیوه مدارا را در پیش گیرند و از طرح اغراض شخصی و فاسد خودداری شود، همچنین از روضه های مکشوف و طولانی پرهیز کنند، امر به معروف و نهی از منکر نیز وظیفه روضه خوان و منبری است؛ فراموش نشود و وظیفه پایانی منبری ها و روضه خوان ها این است که رعایت کنند نسبت ها و حرف های تحقیرکننده و خوارکننده در مورد اهل بیت (ع) بیان نشود.

امید آن که متولیان امر عزاداری امام حسین علیه السلام اعم از علما و روحانیون، وعاظ و منبری ها، مداحان، تعزیه خوان ها و مسئولان محترم، تکایا و حسینیه ها و هیئت ها با سرلوحه عمل قرار دادن این سفارش ها موفق به عزاداری مطلوب و مورد تایید و عنایت ائمه معصومین (ع) به خصوص حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان (عج) باشند.

*کارشناس مسائل دینی

انتهای پیام /