صفحه اصلی » بین الملل » آفریقا » وضعیت دختران ربوده شده همچنان در ابهام

بعد از گذشت چند هفته

وضعیت دختران ربوده شده همچنان در ابهام

هنوز از هدف این گروه برای ربودن افراد سندی در دست نیست ولی بعضی از خبرها مبنی بر این است که این گروه خواستار مبادله گروگان ها با نیروهای دربند دولت نیجریه شده اند. تا کنون همه گروه ها و فرقه های اسلامی فعالیت های این گروه ها را به ویژه ربودن دختران دبیرستانی را محکوم کرده اند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۹

به گزارش تیم رصد صاحب نیوز، رهبران چند کشور آفریقایی، که دیروز در نشستی در پاریس به تبادل نظر درباره چگونگی مواجهه با گروه بوکوحرام پرداختند، علیه این گروه “اعلام جنگ” کردند.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهور نیجریه و همتایان او از بنین، کامرون، نیجر و چاد در این نشست شرکت داشتند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه و میزبان این نشست، گفت که بوکوحرام امنیت کل منطقه را تهدید می‌کند و ثابت شده است که با القاعده در ارتباط است.

به گفته اولاند شرکت‌کنندگان این نشست برای “اقدام مشترک جهانی و منطقه‌ای” علیه بوکوحرام توافق کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز که در این نشست حاضر بود، خواهان همکاری نزدیک نیروهای نیجریه و کامرون برای مقابله با بوکوحرام شد. دیروز دست کم دو حمله دیگر نیز در منطقه تحت نفوذ بوکوحرام، در مرز نیجریه و کامرون، رخ داد که تصور می‌شود مسئولیت آنها به عهده این گروه باشد.

در یکی از این حمله ها ده کارگر راهسازی چینی در شمال کامرون توسط مهاجمان مسلح ربوده شدند. مهاجمان مسلح به کمپ این کارگران حمله کردند و پس از تبادل آتش با نیروهای امنیتی کارگران را ربودند. گفته می‌شود که یکی از این کارگران کشته شده است.

همچنین بنا به گزارشی دیگر در حمله‌ای جداگانه ١١ نفر در این منطقه و در خاک نیجریه کشته شدند. یکی از اقوام قربانیان گفت یک کودک هم در میان کشته شدگان است.

گروه اسلام‌گرای بوکوحرام، که نام رسمی آن به عربی “جماعة أهل السنة للدعوة والجهاد” است، بیش از یک دهه است که در شمال شرقی نیجریه و شمال کامرون و نیجر فعالیت می‌کند. هنوز از هدف این گروه برای ربودن افراد سندی در دست نیست ولی بعضی از خبرها مبنی بر این است که این گروه خواستار مبادله گروگان ها با نیروهای دربند دولت نیجریه شده اند. تا کنون همه گروه ها و فرقه های اسلامی فعالیت های این گروه ها را به ویژه ربودن دختران دبیرستانی را محکوم کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یک × 5 =