صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » حضور روحانیت مایه تقویت روحیه معنوی در جبهه ها بود / رمز پیروزی جنگ دیروز و امروز تقویت باورها و اعتقادات

مشاور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان:

حضور روحانیت مایه تقویت روحیه معنوی در جبهه ها بود / رمز پیروزی جنگ دیروز و امروز تقویت باورها و اعتقادات

مشاور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان گفت: تشویق و ترغیب مردم به حضور در میدان های نبرد و ایجاد روحیه استقامت و مقاومت در دشواری های ناشی از جنگ و دادن امید و اطمینان به تحقق وعده های الهی، از جمله نقش های روحانیت در حماسه دفاع مقدس است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۹

حجت الاسلام رضا باقری در گفتگو با صاحب نیوز با اشاره به سابقه حضور خود در عملیات های والفجرمقدماتی، کربلای۳،۴ و ۵ و سایر عملیات ها اظهار کرد: تا سال ۶۵ هنوز به لباس روحانیت ملبس نشده بودم و از سال ۶۵ به بعد در لباس روحانیت  در جبهه های حق علیه باطل با دشمنان مبارزه کردم.

مشاور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان ادامه داد: روحانیت در جبهه ها نقش تبلیغی و فرهنگی را به عهده داشتند و من هم دراین زمینه فعال ‌بودم و با برگزاری مراسم عزاداری، دعا و بر پایی نمازجماعت و همچنین امور نظامی در جبهه فعالیت می کردم.

حجت الاسلام  باقری با بیان اینکه  روحانیت وظیفه تقویت باور ها ی دینی و عقیدتی را نیز به عهده داشتند خاطر نشان کرد:   عده ای از روحانیون نیز در پادگان ها ، اردوگاه ها و یگان های در خط به آموزش رزمندگان اسلام نسبت به احکام، اعتقادات و… اهتمام می ورزیدند.

وی ابراز کرد:  روحانی  و طلبه در دفاع مقدس یا تبلیغی بود یا رزمی اما در بیشتر موارد هر دو مسۆولیت را بر عهده داشت، هم در مناطق جنگی و قرارگاه ها و پادگان‌های پشت خط برای نیروهای اعزامی و نیروهایی که از خط برگشته بودند سخنرانی می‌کرد و هم با رزمندگان در خط مقدم حاضر می‌شد و مسۆولیت‌های مختلف نظامی بر عهده می‌گرفت.

این رزمنده دفاع مقدس  با اشاره به این نکته که پاسخگویی به سوالهای شرعی یکی از وظیفه های اصلی روحانیون در جبهه بود، اظهار کرد: روحاینون با بیان احادیث به رزمندگان به آنها دلگرمی می بخشیدند و روحیه رزمنده ها را از نظر بنیه معنوی تقویت می کردند.

وی ادامه داد: چون هر رزمنده ای نیاز داشت بداند که برای چه باید با دشمن بجنگد و تا چه حد باید بجنگد، دسته سوم از روحانیت در جبهه ها کسانی بودند که هم در کسوت رزمندگی و هم در کسوت تبلیغی فعالیت می کردند، یعنی جایی که لازم بود نماز جماعتی برپاکنند، احادیثی بخوانند، آیاتی را تفسیر کنند، دست به کار می شدند و وقتی هم می‌دیدند عملیاتی درحال انجام است همراه با تبلیغ با اسلحه کنار رزمنده های دیگر حضور داشتند.

حجت الاسلام باقری ادامه داد: تشویق و ترغیب مردم به حضور در میدان های نبرد و ایجاد روحیه استقامت و مقاومت در دشواری های ناشی از جنگ و دادن امید و اطمینان به تحقق وعده های الهی، از جمله نقش های روحانیت در حماسه دفاع مقدس است.

مشاور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان متذکر شد: روحانیون در 8 سال دفاع مقدس علاوه بر تشویق مردم به حضور در جبهه و بسیج آن‌ها، تأثیر بر فرماندهان جنگ، تقویت ایمان و توکل بر خدا، توسل به اهل‌بیت، پاسخ به مسائل شرعی مربوط به جبهه و جهاد، با حضور خود در خطوط مقدم جبهه، تقویت روحیه رزمی، شجاعت، شهادت طلبی و ایثار حماسه آفرینی ها کردند.

وی به شرایط کنونی جامعه و جنگ اقتصادی و تهاجم فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: همچنان وظیفه دفاع احساس می شود و روحانیت با آگاه سازی مردم می توانند به عبور ایمن از این شرایط سخت اقتصادی کمک کنند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!