صفحه اصلی » اقتصادی » اتفاق روزهای اخیر بازار ارز غیرمنتظره نیست/ چرا دولت 4 ماه پیش تصمیمات لازم برای کنترل بازار را اتخاذ نکرد؟

مسئول دفتر اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس:

اتفاق روزهای اخیر بازار ارز غیرمنتظره نیست/ چرا دولت 4 ماه پیش تصمیمات لازم برای کنترل بازار را اتخاذ نکرد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بابیان اینکه اتفاق روزهای اخیر بازار ارز غیرمنتظره نیست، گفت: عمده شکایت این است که چرا زودتر یعنی چهار ماه قبل این تصمیم گرفته نشد تا قیمت‌ها تثبیت شود؟

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۴ - جمعه ۱۳۹۷/۰۷/۱۳

به گزارش صاحب نیوز، سید احسان خان دوزی در مسجد جامع اصفهان در ویژه‌برنامه «بررسی و تحلیل پشت پرده بحران اقتصادی کنونی و رسالت عموم مردم در این عرصه» بابیان اینکه امروز بیش از گذشته به آموزه‌های اباعبدالله نیازمندیم اظهار کرد: امروز به آموزه‌های امام مبنی بر عدم خروج از دین‌داری برای تأمین معیشت و توجه به آموزه‌های دین در عرصه اقتصاد نیازمندیم

وی ادامه داد: اتفاقی که در ماه‌های گذشته در کشور رخ‌داده تبلور این بود که ما در دوره طولانی از اینکه دولتمردان و سیاستمداران با هدف سلامت اقتصادی رفتار کنند غفلت کردیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بابیان اینکه در چنین شرایطی مسئولان به جای اینکه به فکر منافع مردم باشند فقط منافع خود را ترجیح دادند و سرانجام دشمن از این نقطه ضعف ورود پیدا می‌کند اذعان کرد: دشمن صرفاً با عنوان اینکه ماه‌های آینده چنین می‌کنم اقتصاد کشور دچار هرج‌ومرج می‌کند.
وی افزود: این شرایط یک بستر فرصت‌طلبی برای جریان‌های فرصت‌طلبی است که باقیمت‌های مصوب دولت محصولات اساسی را می‌خرند و دست به تجمیع کالاها می‌زنند و مردم به سمت بازار هجوم می‌برند و همه این عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهد تا اقتصاد را فلج کند.

خان دوزی با اشاره به ضرورت پاسبانی دولت از منافع مردم تأکید کرد: در این میانه جایی که باید مسئولان باید مسئولیت حفظ اقتصاد کشور را ایفا کنند خود بسان یک تاجر عمل می‌کنند درحالی‌که این افراد باید نقش پاسبان و پاسدار را برای اقتصاد ایفا کنند نه اینکه خود به تجارت و کسب سود مشغول شوند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی خلیفه اول سرکار آمد جمعی از اصحاب درب خانه او رفتند و سؤال کردند از امروز چگونه می‌خواهی زندگی خود را اداره کنی خلیفه گفت من قبلاً مال‌التجاره‌ای داشتم و با آن زندگی را اداره می‌کنم اما اصحاب می‌گویند خلافت با تجارت نمی‌سازد و اگر از امروز بخواهی تجارت کنی مردم میگویند این کاروان خلیفه است؛ ابوبکر از اصحاب کسب تکلیف می‌کند و آن‌ها می‌‌گویند از بیت‌المال مسلمین مستمری بردار و خرج زندگی خانواده‌ات را تأمین کن اما وارد تجارت مشو.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران با اشاره به اینکه این آموزه‌ها را دین ما به ما آموخته است و ما از آن غفلت می‌ورزیم تصریح کرد: وقتی مسئولیت اقتصاد و بهداشت و درمان و صنعت را به کسی می‌سپاریم که همزمان خود به تجارت در این بخش‌ها قرار دارند چه‌بسا ضعف ایمان این‌ها را بلغزاند و به جای درنظر گرفتن منافع عموم، به دنبال کسب منفعت شخصی باشند.

وی تأکید کرد: ما باید از قبل این هوشمندی را داشته باشیم که وقتی کسی می‌خواهد حافظ منفعت عموم باشد نباید خود مشغول تجارت باشد.

خان دوزی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات کشور به این برمی‌گردد که کشور به کارگزارانی واگذار شده که دنبال تجارت خود هستند یادآور شد: بخشی دیگر از مشکلات را باید آنجا جستجو کرد که مسئولان در جایی که باید تصمیم جسورانه برای کشور گرفته بگیرند تعلل می‌کنند.

وی بابیان اینکه دولت نیاز به ارز خارجی ندارد تشریح کرد: دولت برای اینکه درآمد ارزی را به ریال تبدیل کند درآمدهای ارزی نفتی را به بانک مرکزی می‌دهد و معادل آن ریال می‌گیرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران با اشاره به اینکه توقع از بانک مرکزی این است که هر جا منفعت ملت اقتضا می‌کند ورود کند و ارز را در آنجا مصرف کند تصریح کرد: اگر بانک مرکزی ماه‌ها در تعدیل اقتصاد تعلل می‌کند علت این است که احتیاط می‌کند و درآمدهای ارزی را از ترس نیاز هزینه نمی‌کند.
وی خاطرنشان کرد: البته بخشی از این احتیاط عقلانی است اما اینکه بانک مرکزی بدون ورود در بازار بنشیند تا دلالان وارد عرصه شوند و اقتصاد را مختل کنند قصور نابخشودنی است.

اتفاق روزهای اخیر بازار ارز غیرمنتظره نیست

خان دوزی بابیان اینکه اتفاق روزهای اخیر غیرمنتظره نیست اظهار کرد: عمده شکایت این است که چرا زودتر یعنی ۴ ماه قبل این تصمیم گرفته نشد تا قیمت‌ها تثبیت شود؟

وی با اشاره به اینکه همه باید مطالبه کنیم که این روش فعلی ادامه پیدا کند تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و قدرت خرید مردم روزبه‌روز کاهش پیدا نکند تأکید کرد: شرایط بد اقتصادی به مردم فشار می‌آورد و افراد شاغل زیادی را بیکار می‌کند و خود یک هزینه عظیم را برای کشور می‌تراشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بابیان اینکه بین جوان بیکار با شخصی که از کار بیکار می‌شود خیلی تفاوت هست افزود: اگر بنگاه‌های اقتصادی کشور به سمت بیکار شدن مردم برود بار تمام این‌ها باید از یک جایی تأمین شود وگرنه توقع اخلاقی و درست کردار بودن از این جامعه نمی‌توان داشت.

وی با اشاره به اینکه درسی که امروز از هزینه کمرشکن که ماه‌های گذشته به اعتماد مردم وارد شده گرفتیم کم‌بها نیست تصریح کرد: باید از تمام کارگزاران و مسئولان با جدیت خواست همین رویه اخیر را پیش بگیرند و منفعت مردم را به منفعت طالبان مقدم دارند.

خان دوزی بابیان اینکه سرشکستگی اقتصادی و سیاسی برای جمهوری اسلامی اولین هزینه را بر اخلاق و دیانت وارد می‌کند ابراز کرد: اینکه مردم احساس کنند حکومت دینی نمی‌تواند حیات و معیشت ما را اداره کند خطر بسیار بزرگی برای اسلام و دین است.

وی با توصیه به مسئولان برای تلاش هرچه بیشتر درزمینهٔ کارآمد شدن دستگاه‌های اجرای یادآور شد: این کارآمدی مستلزم تغییر پشتوانه خواص به پشتوانه عامه است که امام علی فرمودند اگر عوام مردم پشت تو بودند بار نارضایتی خواص را بر عهده بگیر اما ما متأسفانه در ماه‌های اخیر بار رضایت عوام را به بهانه رضایت خواص دست دادیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بابیان اینکه نارضایتی‌های مردم و کشاورزان غرب و شرق کشور به خاطر این است که می‌خواستند فقط گروه اندکی از مدیران مؤسسات خاص را خرسند کنند تأکید کرد: اینکه دولت به پشتوانه مردم بازگردد و مردم باور کنند که دولت اول از همه به گفته خودش عمل می‌کند، آنگاه مردم به توصیه‌های دولت عمل و اعتماد می‌کنند اما اگر این نباشد نمی‌توان پشت‌گرم به همکاری مردم بود.

وی با اشاره به اینکه دومین تغییر مورد نیاز این است که منفعت تولید کنندگان را به منفعت دلالان ترجیح دهند اظهار کرد: اگر تولیدکننده با ۲۰ درصد مالیات کار می‌کند و دلال بدون مالیات صرفاً با خریدوفروش چند برابر سود کند شما طبقه تولیدکننده خود را از دست می‌دهید.

خان دوزی بابیان اینکه وجه تمایز امام با دیگر مسئولان این بود که امام خودش جلو می‌رفت بعد مردم را دعوت می‌کرد که شما هم بیایید یادآور شد: امام اول از همه جوان خود را برای شهادت فرستادند اول از همه خود ساده زیست بودند و مردم نیز این درس را از امام آموختند و جوانان خود را برای جهاد فرستادند و هستی خود را برای کمک به جبهه فرستادند.

وی در خصوص نقش نقدینگی در اقتصاد کشور عنوان کرد: نقدینگی یعنی کل پولی که در جیب و حساب بانکی مردم است و اگر این نقدینگی از طریق ورود به اقتصاد تولید محور باشد زیاد شدن نقدینگی بد نیست اما اگر نقدینگی بدون ورود در فعالیت تولیدی به‌گونه‌ای باشد که بانک‌ها سپرده‌های ما را وارد فعالیت تولیدی نکردند و سودهای بانکی از محل بازار زمین و مسکن و … باشد و بانک‌ها به دلالی مشغول شوند این نقدینگی خطرناک خواهد بود.

حرکت نقدینگی در کشورا باید دارای ضوابط و شرایط باشد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران ادامه داد: راهکار این است که باید حرکت نقدینگی دارای ضوابط و شرایط باشد و این امر با دریافت مالیات سنگین از دلالان امکان‌پذیر است.

وی بابیان اینکه دولت قانون خاصی برای کنترل نقدینگی نیاز ندارد تصریح کرد: اختیارات فعلی رئیس بانک مرکزی برای این امر کفایت می‌کند اما مجلس می‌تواند با اولتیماتوم به دولت و تهدید به استیضاح خواهان اجرای این امر شود اما مجلس ازآنجاکه جایگاه نظارتی خود را از دست داده دولت هیچ حسابی نمی‌برد.
خان دوزی در پاسخ به این سؤال که FATF چیست و چه نقشی در به خاطر انداختن امنیت ملی دارد خاطرنشان کرد: Fatf که کارگروه اقدام مالی است ۴۰ عضو دارد اما کشورهایی هم که عضو نیستند تا حدی بر قواعد آن عمل می‌کند و قواعد آن شفافیت مالی در کشورها است که اصل شفافیت چیز بدی نیست اما مشکل اینجاست که تبادل اطلاعات به شکل بی‌ضابطه کار احتیاط آمیزی نیست چون معلوم نیست خارجی‌ها از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌خواهند بکنند
وی افزود:  fatf چهل عضو بیشتر ندارد و ما نمی‌خواهیم عضو آن شویم بلکه قرار است به قواعد آن عمل کنیم اما کدام نهاد کشور می‌خواهد ضمانت کند از اطلاعات نهادها علیه مردم ایران استفاده نشود؟

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!