صفحه اصلی » بین الملل » حقوق بشر » شوزن؛ سلاحی برای کشتار مردم بحرین

شوزن؛ سلاحی برای کشتار مردم بحرین

موسسه “صلح بحرین” در گزارشی به این موضوع پرداخت که سلاح ممنوعه بین المللی شوزن تاکنون در بحرین جان 13 تن را گرفته است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۸ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۹

به گزارش صاحب نیوز به نقل از اسلام تایمز، موسسه صلح بحرین در گزارشی که با عنوان “شوزن، سلاحی برای کشتار در بحرین” نوشت: در بین سالهای 2011 تا 2013 سلاح شوزن جان 13 تن از مردم بحرین را از 5 تا 55 سال گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است که از زمان شروع تحرکات مردمی یعنی از حدود سه سال قبل، سلاح شوزن به شکلی گسترده و رو به افزایش علیه معترضان که دست به تجمعات مسالمت آمیز می زنند، بکار گرفته می شود.

این در حالی است که کمیته حقیقت یاب (بسیونی) در گزارشی که در سال نوامبر 2011 ارائه کرد، به این موضوع پرداخته بود که 10 تن از مردم بحرین به واسطه استفاده عناصر امنیتی و لباس شخصی های آل خلیفه از این سلاح به قتل رسیدند.

این موسسه در ادامه تاکید کرد: شوزن یک نمونه از سلاحهایی است که به شکلی بسیار زیاد علیه تظاهرات مسالمت آمیز مردمی در بحرین استفاده می شود.

در ادامه موسسه “صلح بحرین” خاطر نشان می کند که سلاح شوزن که علیه اعتراضات مسالمت آمیز در بحرین به کار گرفته می شود، با هدف شکار پرندگان طراحی شد و همچنین با این هدف بازاریابی ها برای آن صورت گرفت بدون آنکه در اهداف ساخت آن اشاره به استفاده از آن برای مبارزه با تحرکات مردمی اشاره شود.

رژیم آل خلیفه در حال حاضر یعنی از سال 2011 تاکنون به نظامیانش اجازه استفاده از این سلاح را که یکی از سلاحهای بسیار آزار دهنده به شمار می رود، داده است. این سلاح جراحات خطرناکی را در پی دارد که تا حد مرگ می رسد. آمارهای اولیه حاکی از آن است که در سال 2013 ، 96 تن با سلاح شوزن زخمی شدند.

موسسه “صلح بحرین” در ادامه بر این موضوع تاکید دارد که کاربرد این سلاح در بحرین هدفمند و خارج از چارچوب قانون اساسی این کشور و حتی معاهدات بین المللی است و تنها با هدف مجازات و کشتار دسته جمعی معترضان بحرینی از سوی آل خلیفه استفاده می شود.

این موسسه از جامعه بین الملل خواست تا بر دولت بحرین برای توقف استفاده از سلاح شوزن فشار بیاورد و همچنین آل خلیفه را تحت فشار قرار دهد تا به مجروحان اجازه درمان بدهد و تهدیداتش را علیه کادرهای داوطلب پزشکی برای درمان مجروحان متوقف کند.

“صلح بحرین” در پایان از جامعه بین الملل خواست تا مانع از فروش و صادرات سلاح شوزن به بحرین شود و همچنین همه عناصر امنیتی، و مسئولان میدانی و سیاسی که در این جنایت ها دست دارند، محاکمه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد