صفحه اصلی » اجتماعی » رسیدگی به 196 پرونده علیه شهرداری کاشان/ هیچ جرم سازمان یافته ای در بازرسی های مستمر در سطح شهرستان نداشتیم

رییس سازمان بازرسی کاشان خبرداد؛

رسیدگی به 196 پرونده علیه شهرداری کاشان/ هیچ جرم سازمان یافته ای در بازرسی های مستمر در سطح شهرستان نداشتیم

رییس سازمان بازرسی کاشان گفت: هیچ جرم یا خطای تعمدی و سازمان یافته در بازرسی های مستمر و موردی در سطح شهرستان نداشتیم.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - جمعه ۱۳۹۷/۰۷/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد دهقان، در شصت و دومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کاشان در بررسی مشکلات شهرداری با حضور شهردار، معاونین و مدیران شهرسازی مناطق کاشان، گفت:یکی از موارد نقص ما عدم آشنایی و اطلاع همکاران ادارات از قوانین حتی قوانین مربوط به دستگاه خودشان است.

وی با تاکید بر آشنایی آنها با قوانین عمومی در قوانین مجازات اسلامی از جمله مباحث تعدیات ماموران دولت نسبت به دولت، تعدیات ماموران دولت نسبت به مردم و قوانین مبارزه با فساد، گفت: آنها این قوانین را حداقل یکبار مرور کنند تا در مسیر انجام وظیفه و خدمت به ناخودآگاه و غیرعمد دچار تخلف و جرم نشوند.

به گفته وی، سازمان بازرسی طبق اصل 174 قانون اساسی به عنوان سازمان وابسته به قوه قضائیه کار نظارت بر حسن جریان امور در دستگاه های اجرایی و اجرای صحیح قوانین را بر عهده دارد.

رییس سازمان بازرسی کاشان، با تاکید بر اینکه کار ما مچ گیری نیست و بیشتر کمک است، گفت: اگر یک نارضایتی هم از دستگاه ها با تخلف، جرم یا قانون گریزی در آن  ایجاد شود به پای نظام نوشته می شود.

کاشان تنها شهرستان کشور است که سازمان بازرسی آن تشکیل شده است

دهقان، با اشاره به اینکه تشکیل سازمان بازرسی فقط برای مراکز استان است وکاشان اولین شهرستانی است که یک اداره بازرسی مستقل دارد، گفت: همه هم و غم ما این است که از وقوع جرایم با هدف بهبود خدمت رسانی در دستگاه ها جلوگیری کنیم.

وی با بیان این که گاهی اوقات می توان قانون را خم، ولی نمی توان آن را شکست تصریح کرد: شاید برخی از این تخلفات به سبب تعدد وظایف و کارکردهای نهاد مانند شهرداری طبیعی باشد اما اگر تخلفی سیر متداول و روال پیدا کرد باید عیب و ایراد را پیدا و به رفع آن مبادرت و با تخلف و عامل آن برخورد کرد.

به گفته وی، روال کار در سازمان متبوع ما این است که بلافاصله پس از وصول شکایت، مورد را بررسی و پس از تحقیق درباره وارد بودن شکایت آن را به سازمان مربوطه ایی که از آن شکایت شده ارجاع می دهیم تا نسبت به پاسخ مستدل، رفع نواقص و بازگشت به قانون اقدام کنند.

رییس اداره بازرسی کاشان، اظهار کرد:این سازمان وظیفه بررسی شکایت ها علیه سازمان ها و نهادها در سه شهر کاشان، آران و بیدگل و نطنز را بر عهده دارد که قبلأ این موارد به مرکز استان ارجاع و باعث طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده ها می شد.

دهقان در ادامه از سه نوع بازرسی و برخورد با تخلفات در این سازمان نام برد و افزود: بازرسی های” مستمر، موردی و فوق العاده ” سه مدل بازرسی و کارکرد در این سازمان است که در بخش بازرسی مستمر، تا سال 97 تعداد 14 بازرسی مستمر در کاشان آران و بیدگل توسط سازمان از دستگاهها و نهادها انجام و حسن انجام وظیفه در آنها بررسی شده است و در بخش بازرسی موردی که شکایات افراد است نیز از زمان شروع فعالیت سازمان بازرسی کاشان تاکنون 605 مورد شکایت از نهادها و دستگاهها به سازمان واصل شده است.

وی در تشریح بازرسی فوق العاده نیز گفت: این مورد مختص تقاضای مقامات عالی رتبه نظام نظیر رهبری و رؤسای سه قوه  و رییس سازمان بازرسی کشورازسازمان برای ورود به پرونده های خاص مانند مورد سال گذشته‌ حقوق های نجومی است که به صورت خلاص و فوق العاده در دستور کار سازمان بازرسی قرار گرفت.

به گفته وی، شهرداری کاشان اولین دستگاهی بود که سازمان بازرسی کاشان بدلیل حجم مراجعات بالا به شهرداری ها  و حجم زیاد شکایات از آن کار بازرسی و رسیدگی به شکایات آنرا در سال 95 آغاز کرد و در حال حاضر نیز شهرداری نطنز  را در حال بررسی دارد.

*رسیدگی به 196 پرونده علیه شهرداری که21 مورد آن منجر به صدور حکم شد

رییس سازمان بازرسی کاشان، آغاز فعالیت سازمان بازرسی کاشان از اسفند 94 را یادآورشد و گفت: 239 مورد شکایت و اعلامیه از اسفند 94 تا  پایان 95به این اداره واصل شد که 80 مورد آن مربوط به شهرداری بود، 222 مورد شکایت و اعلامیه در سال 96 که 79 مورد آن مربوط به شهرداری بود و 144 مورد شکایت نیز در سال 97 واصل شد که 37 مورد آن مربوط به شهرداری بوده است.

دهقان با تاکید بر اینکه  در مجموع 196 پرونده علیه شهرداری طی دو سال و نیم مطرح و رسیدگی شد که 21 مورد آن منجر به اعلام جرم و تخلف و  صدور حکم شده است گفت: این تعداد پرونده وارده به معنی تعمدی بودن وقوع جرم و تخلف در این نهاد نیست.

وی، مسئولیت شهرداری با کار گسترده و حجم زیاد کار که گاهی ناخودآگاه باعث خطاها و اشکالات می شود تاکیدکرد و گفت: قسمتی از این شکایات طبیعی است ولی وقتی زیاد شد یک نقص درون سازمانی وجود دارد که باید آن نقص را جستجو و در رفع آن تلاش کرد.

به گفته وی، حجم زیاد پرونده ها نشان دهنده یک خلا در آن دستگاه یا نهاد است که می توان با شناخت آن خیلی از موارد را برطرف کرد همانطور که با انجام بازرسی ها این موارد نقص درشهرداری برطرف و اصلاح شده است.

دهقان، با بیان این که شهردای در ردیف اول پرونده های شکایتی ارسالی به سازمان بازرسی کاشان است افزود: این بدان معنی نیست که در این نهاد جرم و تخلف به شکل سازمان یافته و تعمدی صورت می گیرد بلکه گاهی اوقات بی اطلاعی از قانون و یا قانون گریزی مثبت با هدف انجام امور محوله سبب این شکایتها و تشکیل پرونده ها می گردد، ضمن این که عدول گهگاهی از قانون در شهرداری به علت حجم انبوه وظایف این نهاد امری اجتناب ناپذیر است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!