صفحه اصلی » سیاسی » تا چه زمانی قرار است به آمریکا و بهانه‌هایش پاسخ دهیم/ دولت بدون اطلاع مجلس FATF را امضا کرد

تحلیلگر مسائل سیاسی:

تا چه زمانی قرار است به آمریکا و بهانه‌هایش پاسخ دهیم/ دولت بدون اطلاع مجلس FATF را امضا کرد

تحلیلگر مسائل سیاسی بابیان اینکه، ۴۰ سال است آمریکا بهانه می‌گیرد، گفت: آقای ظریف آیا شما تضمین می‌دهید که اگر این بهانه آمریکا را رفع کردیم، آمریکا فردا بهانه جدیدی را مطرح نکند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ منصور حاتمی راد شامگاه جمعه  در جمع مردم مبارکه بابیان اینکه شهید محسن حججی، یکی از افتخارات استان شماست، اظهار کرد: جوان پاسداری که نه‌فقط نجف‌آباد، اصفهان، ایران و جهان اسلام را تحت تأثیر قرارداد، بلکه جهان را با شهادت خود تحت تأثیر قرارداد.

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: امروز می‌بینید نماد نجف‌آباد شهید حججی شده است و تنها شهیدی که در این چهل سال دیدیم، چهار بار تشییع شده، همین شهید حججی بود.

وی با اشاره به اینکه در بحث مسائل ارزی اگر تاریخچه اقتصادی ایران از آغاز انقلاب تا زمان حاضر را مطالعه کنید می‌بینید که این مسائل افزایش قیمت ارز یک پدیده نو ظهر نیست، افزود: اما در حال حاضر ارز در کشور رهاشده است که دلیل آن علمی نبود افزایش شدید قیمت‌ها بود و مدیریت ارزی در کشور غلطی بود که ارزهای زیادی به هدر رفت.

حاتمی راد ادامه داد: دولت باسیاست‌های غلط و اختصاص ارز دولتی برای مسافرت‌ها موجب خارج شدن میلیاردها دلار از کشور شد و از ورود ارز هم به کشور ممنوع جلوگیری کردند و قاچاق شد که ناگهان ارز به بالاترین حد خود رسید که در ایران بی‌سابقه بود.

وی با اشاره به اینکه دولت تا وقتی متوجه شد که مردم تحمل و ظرفیت افزایش ارز را ندارند و اجناس در بازار نایاب و احتکار شد، تأکید کرد: در کنار افزایش قیمت ارز، بحث FATF مطرح کردند تا این لایحه تصویب شود و به‌گونه‌ای از این لایحه تعریف کردند که اگر این به تصویب برسد، قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند.

خیلی‌ها در افزایش و کاهش قیمت ارز بیچاره شدند

این کارشناس سیاسی اضافه کرد: موجی در کشور ایجاد شد و قیمت ارز را کاهش داد و اکثر افرادی که دلارها را انبار کرده بودند از ترس کاهش شدید قیمت، دلارهای خود را به فروش گذاشتند، اما وقتی دولتی‌ها دیدند که دلار زیر ۱۰ تومان رفت و FATF که در حال تصویب شدن رئیس بانک مرکزی به بانک ملی و ۱۱ بانک دیگر دستور داد که دلار را ۱۱ هزار تومان بخرند که دوباره قیمت دلار افزایش یافت.

وی بابیان اینکه تحلیل‌ها متعددی در این زمینه وجود دارد و برخی‌ها می‌گویند این افزایش ارز بازی بود که دولت کسری بودجه 97 را جریان کند، گفت: اما هر چه بود خیلی‌ها ضرر کردند و بیچاره شدند و تمام زندگی‌شان را از دست دادند.

حاتمی راد با اشاره به اینکه احتمال کوپنی شدن برخی اقلام اساسی وجود دارد و اگر با این کار اقلام اساسی به دست همه مردم برسید، خیلی هم خوب است، خاطرنشان کرد: FATF یک سازمان بین دولتی است که هفت قدرت صنعتی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، کانادا، ژاپن و فرانسه سال‌هایی بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر برای خود ایجاد کردند.

وی بابیان اینکه دولت ایران عضو این نبود، فشاری بر دولت گذاشتند که به دلیل اینکه ایران عضو ای سازمان نیست و قانون مبارزه با تروریست هم در ایران وجود ندارد، ایران حامی تروریست است، افزود: دولت ایران در زمان آقای احمدی‌نژاد برای فرار از این اتهام، یک لایحه‌ای را نوشت و برای تصویب به مجلس قانونی فرستاد، این قانون در مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسید.

دولت بدون اطلاع مجلس FATF را امضا کرد

تحلیلگر سیاسی بیان کرد: به دلیل اینکه خودمان قانون تصویبی کردیم و هیچ تعهدی نسبت به آن‌ها نداشتیم اما در سال ۹۵ دولت آقای روحانی بدون اطلاع مجلس FATF را امضا کردند و اعلام کردند که این قانون را امضا و اجرا می‌کنیم و امضا شد و تحویل رئیس‌جمهور شد و آقای روحانی بدون اطلاع مجلس به دادگستری و دارایی تحویل داد که اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه مجلس خبردار شد و درنهایت قانون FATF که ۴۱ بند دارد، دولت بدون اطلاع مجلس، ۳۷ بند آن پیاده کرده بود، مطرح کرد چهاربند آخر FATF که نیازمند تغییرات قوانین است را دولت این چهاربند را به‌عنوان چهار لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

حاتمی راد گفت: این‌ها که می‌گوییم تماماً به‌صورت علنی در مجلس شورای اسلامی مطرح‌شده است.

آقای ظریف آیا شما وزیر خارجه ایران هستید یا وزیر خارجه آمریکا!

وی بابیان اینکه آقای ظریف در مجلس اعلام کرد که « نه من و نه آقای رئیس‌جمهور تضمین نمی‌دهیم که تصویب CFT مشکلات کشور را حل خواهد کرد اما تضمین می‌دهیم که اگر تصویب نکنید آمریکا مشکلات بیشتری را برای ما تحمیل خواهد کرد»، خاطرنشان کرد: آقای ظریف آیا شما وزیر خارجه ایران هستید یا وزیر خارجه آمریکا، شما مدافع مشکلات مردم ایران یا مدافع رفع بهانه‌های آمریکا هستید.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: آقای ظریف آیا شما تضمین می‌دهید که اگر این بهانه آمریکا را هم بریدم، آمریکا فردا بهانه بعدی را مطرح نکند، چه تضمینی است و چقدر ما باید به دنبال قطع بهانه‌های آمریکا باشیم.

تا چه زمانی قرار است به آمریکا و بهانه‌هایش پاسخ دهیم

وی بابیان اینکه تا چه زمانی قرار است به آمریکا و بهانه‌هایش پاسخ دهیم، ۴۰ سال است آمریکا بهانه می‌گیرد، آمریکا ول کن که نیست، تأکید کرد: در پاسخ به صحبت‌های آقای ظریف سؤال‌های مطرح می‌شود که آیا بهانه‌های آمریکا سیاسی است حقوقی، صد در صد که حقوقی نیست و سیاسی است که بهانه‌های سیاسی هم تمام‌شدنی نیست.

حاتمی راد با تأکید بر اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شد دلیل آن منافع ما نبود، دلیل آن این بود که برجام تک ضلعی، بدون موشک و منطقه برایشان کم بود، گفت: آمریکا زیاده‌خواه است، آمریکایی‌ها خواهان برجام سه ضلعی، هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!