صفحه اصلی » اجتماعی » بالارفتن سن ازدواج، آلودگی هوا مهم ترین علل بیماری ای ال اس/ تشکیل جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس ونوروپاتی ایران

ریس پژوهشکده رویان:

بالارفتن سن ازدواج، آلودگی هوا مهم ترین علل بیماری ای ال اس/ تشکیل جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس ونوروپاتی ایران

ریس پژوهشکده رویان گفت: متاسفانه سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است که تاوان آن را فرزندان نسل بعد ما با دچار شدن به بیماری های متعدد می دهد،بیماری als از آن جمله است، سن صحیح ازدواج،غذای، زندگی و هوای سالم مهمترین عوامل ممانعت از بروز چنین بیماری است.

تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛محمد حسین نصر درجمع اصحاب رسانه به منظور تشریح اهداف تشکیل جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس ونوروپاتی ایران اظهار کرد: وقتی تمام ماهیچه ها بدن حرکت می کنند که دستور از مغز از طریق اعصاب داده شود.

وی با بیان اینکه این سیر فقط مخصوص حرکات ارادی نبوده  و در حرکات غیرارادی چون معده وروده هم دستور از مغز توسط اعصاب داده می شود گفت: حال اگر اعصاب به هر دلیلی از دست بروند مثلا از بین رفتن سلول های آنها، ماهیچه ها از کار افتاده وبدن رو به زوال می رود.

نصر عنوان کرد: علت بیماری ای ال اس تک علتی نیست و چند علتی بوده و بیشترین علتی که برای این بیماری شناخته شده، تغییرات ژنتیکی در افراد است.

وی افزود: هرکاری که بشود تولید مواد سمی در سلول های عصبی را کاهش داد به تبع می تواند از اثرات بیماران ای ال اس جلوگیری کند، در دنیا بطور میانگین طبق آماراعلام شده  روزانه 15 نفر مشخص می شود ال ای اس دارند و 5600 نفر جهان در سال ال ای اس می گیرند البته  آمارها احتمالا در ایران بیشتر است

ریس پژوهشکده رویان یادآور شد: آلودگی هوایی، عدم سلامت غذاهایی که می خوریم و سلامت زندگی می تواند به وقوع ای ال اس سرعت بخشد، ما توانایی جلوگیری از وقوع این بیماری را نداریم، ولی چنانچه سلامت زندگی را بالا ببریم سرعت این بیماری را کاهش می دهیم.

وی اضافه کرد: 40تا70 سال سن افرادی است که این بیماری را عمدتا می گیرند، سلول درمانی، سیر درمانی جدیدی است که برای این بیماری در جهان شکل گرفته البته باید اذعان کر برای این بیماری درمان قطعی نداریم ولی درمان مراقبتی داریم.

نصر بیان کرد: برای اینکه سلول های بنیادی به یک بیماری تزریق شود نمی توان این عمل را در  یک اتاق معمولی صورت انجام داد، لذا سلول درمانی در فضایی به نام کلین روم که تمام وسایل آن استریل است و شرایط محیطی خاصی دارد صورت گرفته، در شهر اصفهان هنوز یک کلین روم استاندار وجود ندارد و پژوهشکده رویان در تهران چنین اتاقی را شکل می دهد.

وی با تاکید براینکه بالا بودن سن پدر ومادردر زمان بارداری از عوامل ایجاد این بیماری در فرزندان است عنوان کرد:  که هرچه سن بالاتر باشد احتمال شیوع ای ال اس بیشتر می شود

ریس پژوهشکده رویان خاطرنشان کرد: متاسفانه سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است که تاوان آن را فرزندان نسل بعد ما با دچار شدن به بیماری های متعدد می دهد،بیماری als از آن جمله است، در زوج های نابارور احتمال وقوع بیماران ای ال ای بیشتر است

وی ادامه داد: بحث دیرازدواجی در غرب واروپا هم به شدت کاهش یافته و به سمت ازدواج به موقع وفرزندداری رفته اند، در شهرهایی که در معرض آلودگی هواهستیم استقاده از آنتی اکسیدان ها و قرص هایی نظیر روی و ویتامین دی برای ممانعت از دچار شدن به چنین بیماری هایی لازم به نظر می رسد.

نصر در تشریح ایجاد چنین جمعیت حمایتی گفت: ما یک رسالت مهمتر از همه داریم وآن اطلاع رسانی صحیح به منظور پیشگیری است، سن صحیح ازدواج،غذای سالم وزندگی سالم و هوای سالم مهمترین عوامل ممانعت از بروز چنین بیماری است

*متاسفانه هنوز بیماری als جز بیماری های خاص نیست

درادامه دکتر مجید جیری عضو هیئت مدیره جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس اظهار کرد: این جمعیت با هدف بزرگ حل مشکلات فروان این قشر از بیماران گام برداشته است.

وی متذکر شد: خیریه ها در جهان از لحاظ نوع فعالیت به دو دسته تقسیم بندی می شوند، یک دسته در جهت تامین کالای نیازمندان و دسته ای دیگر درراستای فعالیت های پژوهی وبخش سلامت فعال هستند که در این دسته در ایران کم بوده.

مجیری تصریح کرد: جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس براین اساس اولین بار        درکشور در اصفهان  شکل گرفته است، در ایران تقریبا از هر 100هزار نفر دو نفر مبتلا به این بیماری هستند، ولی متاسفانه  آمار دقیق از مبتلایان به این بیماری نداریم.

وی افزود: این بیماری علائم خاص ندارد و به راحتی قابل شناسایی نیست، که با آزمایش خون و ام ای آر و تحلیل مایه نخاعی قابل تشخیص است، یک یاز نکات قابل تامل این است که علی رغم هزینه های هنگفت درمان این بیماری، این بیماران جز بیماران خاص هنوز محسوب نمی شود

دیدگاه‌ها

  1. فریبا مرمرشاهی گفته :

    سلام منم بیمارم . فقط خواهش میکنم تلاش کنین تو تلویزیون زیداز این بیماری صحبت کنن تا مسئولین اطلاعات بدست آورن و کمک کنن

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!