صفحه اصلی » اجتماعی » ایجاد اولین پایگاه خبری معلولین کشور در اصفهان/ هزینه‌های درمان بعد از اجرای طرح سلامت بسیار افزایش یافت

در نشست خبری روز جهانی نابینایان مطرح شد؛

ایجاد اولین پایگاه خبری معلولین کشور در اصفهان/ هزینه‌های درمان بعد از اجرای طرح سلامت بسیار افزایش یافت

مدیرعامل جامعه اسلامی نابینایان استان اصفهان بابیان اینکه یکی از معضلاتی که معلولان خصوصاً نابینایان دارد درمان و هزینه‌های درمان است، گفت: هزینه‌های درمان بعد از اجرای طرح سلامت بسیار افزایش یافت.

تاریخ انتشار: ۱۹:۵۸ - شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ علیرضا حیدری در نشست خبری به مناسبت روز جهانی نابینایان بابیان اینکه وقتی نگاه می‌کنیم به جمعیت نابیان و معلولین استان به این نتیجه می‌رسیم که اکثریت دوستان ما در یک زمینه‌ای دارای مهارت هستند، اظهار کرد: به‌جرئت می‌توان گفت نابینایی که مهارت خاصی نداشته باشد، نداریم یا تعداد انگشت‌شماری داریم.

مدیرعامل انجمن جوانان روشن‌بین اصفهان با اشاره به اینکه این توانایی‌ها نشان می‌دهد که مهارت‌های نابینایان از نرم جامعه بالاتر است، گفت: ازنظر تحصیلی در رده‌های بالا هستند و در زمینه‌های ورزشی ، فرهنگی، هنری و اجتماعی  فعال هستند اما در جامعه دیده نمی‌شوند.

وی افزود: فرهنگ‌سازی در ارتباط با معلولین و آگاه‌سازی عمومی بر توانمندی‌ها این قشر از جامعه انجام‌نشده که برخی از معلولان توانمند در جامعه دیده نمی‌شوند.

حیدری با تأکید بر اینکه خیلی از دوستان ما که توانمندی‌هایی دارند از این توانمندی‌ها استفاده صحیح نمی‌شود، ادامه داد: این ظلم در حق معلولان است و عدم استفاده از معلولان به ضرر جامعه است که نمی‌تواند از توانمندی‌ها همه اقشار خود استفاده کند.

وی بابیان اینکه باید نگاه ویژه‌ای به بحث فرهنگ و اصلاح دیدگاه مردم کنیم، خاطرنشان کرد: برای فرهنگ‌سازی به‌شدت نیازمند کمک رسانه‌ها هستیم و خوشبختانه با همکاری سازمان بهزیستی، کمک آقای گلناری و همراهی تشکل‌های معلولان، اولین پایگاه خبری معلولین کشور در اصفهان ایجاد شد.

مدیرعامل انجمن جوانان روشن‌بین اصفهان تصریح کرد: هدف این پایگاه خبری اطلاع و آگاهی‌رسانی تخصصی پیرامون معلولین است و از رسانه‌ها و خبرنگاران درخواست داریم که با بهزیستی و معلولان همکاری بیشتری کنند.

وی بابیان اینکه وقتی قانون جامع حمایت از معلولان را مطالعه می‌کنیم، علی رقم تلاش‌های زیادی که انجمن‌ها و بهزیستی انجام‌شده اما به‌گونه‌ای تصویب‌شده است که راه گریزی برای سازمان‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: عباراتی در این قانون وجود دارد که امکان فرار را به‌راحتی به سازمان‌ها و دستگاه‌ها می‌دهد.

حیدری ادامه داد: ما منکر خوبی‌های این قانون نیستی اما نقض‌های متعددی هم وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی بزرگ‌شده و نمی‌تواند به همه وظایف تعیین‌شده به‌خوبی عمل کند، گفت: بهزیستی شامل حیطه‌های زیادی می‌شود و جمعیت زیاد و ناهمگونی از ایران هستند که متولی آن‌های بهزیستی است، مسئولین بهزیستی می‌خواهد کمک کنند اما این حجم از فعالیت نمی‌گذارد.

مدیرعامل انجمن جوانان روشن‌بین اصفهان اضافه کرد: اگر قرار است این رویه ادامه پیدا کند، باید سازمان بهزیستی از معاونت وزارت رفاه جدا و خود وزارتخانه‌ای شود.

هزینه‌های درمان بعد از اجرای طرح سلامت بسیار افزایش یافت

فرهاد ناطقی هم در این نشست بابیان اینکه یکی از معضلاتی که معلولان خصوصاً نابینایان دارد درمان و هزینه‌های درمان است، گفت: هزینه‌های درمان بعد از اجرای طرح سلامت بسیار افزایش یافت.

مدیرعامل جامعه اسلامی نابینایان استان اصفهان با اشاره به اینکه جمعیت معلولین افزایش و اعتبارات کاهش یافت، بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، دو سازمان حماتی هستند اما دولت‌مردان برای درمان یک تبعیض بین این دو قائل شده‌اند.

وی افزود: معلولین هم مانند بچه‌های کمیته امداد نیازمند حمایت هستند اما هزینه‌های درمانی افراد تحت پوشش کمیته امداد به‌صورت کامل و افراد تحت پوشش بهزیستی، قسمتی ناچیزی از هزینه درمان پرداخت می‌شود.

ناطقی بابیان اینکه می‌دانیم که مشکلاتی در اعتبارداریم اما باید اعتبارات درمان افراد تحت پوشش بهزیستی تأمین شود، ادامه داد: سازمان بهزیستی درگذشته تسهیلاتی برای ایجاد اشتغال اختصاص می‌دهند اما در سال جاری این اعتبارت کاهش‌یافته و تسهیلات محدودشده است.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال، درمان و مسکن از مهم‌ترین معضلات جامعه است، گفت: اشتغال و درمان برای معلولین حیاتی‌تر است.

سازمان بهزیستی امسال و سال گذشته علی‌رغم مشکلات اعتباری تلاش‌های زیادی در ساعات اداری و غیر اداری کرده است.

رسانه‌ها می‌توانند مطالبات و خواسته‌های معلولان را مطرح کنند

محمدجواد خادمی هم در این نشست بابیان اینکه رسانه‌ها می‌توانند مطالبات و خواسته‌های معلولان را مطرح کنند و انعکاس دهند، اظهار کرد: این انعکاس باعث ایجاد فرهنگ‌سازی که نخستین و مهم‌ترین گام برای تغییر شرایط ما باشد، ایجاد کند.

رئیس هیئت مدیر انجمن جوانان روشن‌بین اصفهان گفت: فردی که یکی از اعضای بدنش نقض دارد اگر بخواهد در جامعه کنونی زندگی کند، نیاز به یک سری رویکردها و ابعادی که در خود را به حد دیگران برساند، دارد.

وی با اشاره اینکه انسانی که از موضوع چشم که کسب ۸۵ درصد اطلاع از این طریق انجام می‌شود، محروم است، بیان کرد: یکی از این مباحث بحث قانون است که قانون جامع حمایت از معلولان تصویب‌شده است اما این قانون به‌طور کامل اجرا نمی‌شود.

خادمی ادامه داد: پایلوتی در این قانون وجود ندارد، هر کاری که قرار شود به نتیجه برسد باید یک پایلوت انجام‌شده داشته باشد.

وی بابیان اینکه به‌عنوان‌مثال اگر من آمدم در مجتمع خبرنگاران و دیدم ابزار خبرنگاری در این مجتمع نیست، می‌گوییم وقتی این افراد ابزار فعالیت خبرنگاری را ندارد، این مجتمع و خبرنگاری به چه دردی می‌خورد و وقتی خودشان نقض دارند جاهایی دیگر چگونه می‌خواهند فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: ما معلولین هم در رده اول نیازمند یک پایلوت هستیم که به تواتیم هرجایی مراجعه کردیم بیان کنیم که پایلوت‌های ما اینجاها است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌شود این کارها را منوط اعتبارات و مسائل بودجه‌ای کرد، تصریح کرد: اگر پول باشد که قانونی اجرا شود انسان به چه معنایی است، ربات هم  می‌توانند انجام دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد