صفحه اصلی » اجتماعی » شهر » کاهش آلودگی هوا در گرو اجرای طرح «LEZ»/آیا شاهد وارونگی دمای کمتری خواهیم بود؟

صاحب نیوز گزارش می کند؛

کاهش آلودگی هوا در گرو اجرای طرح «LEZ»/آیا شاهد وارونگی دمای کمتری خواهیم بود؟

«LEZ»  یا منطقه کم انتشار آلاینده ها همان طرحی است که با هدف بهبود کیفیت هوا، از تردد خودروهای با آلایندگی بالا و غیر استاندارد در مناطق پرترافیک جلوگیری می کند و اجرای آن در سال جاری نیز دز دستور کار شهرداری و راهور اصفهان است.

تاریخ انتشار: ۱۷:۳۶ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ با فرا رسیدن فصل پاییز و سردشدن هوا، شرایط وارونگی هوا ایجاد شده و امکان آلودگی هوای کلانشهر اصفهان افزایش می یابدبر همین اساس طرح«LEZ»  یا منطقه کم انتشار آلاینده ها همان طرحی است که با هدف بهبود کیفیت هوا، خودروهای با آلایندگی بالا و غیر استاندارد از تردد در این مناطق منع و دسترسی وسایل نقلیه به این محدوده براساس میزان انتشار آلایندگی شان انجام می شود.

براساس شواهد موجود این طرح در سال گذشته با همکاری مرکز کنترل ترافیک شهرداری اصفهان و پلیس راهور از از تاریخ ۴ آذرماه، پلاک کلیه خودروهایی که وارد محدوده می‌شوند، توسط دوربین خوانده و اطلاعات آن به سرور سیمفا ارسال و در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد، اعمال قانون توسط پلیس توسط ۳۵ دوربین در ۲۵ معبر انجام شد اما امسال به گفته هادی کریمی 23 سامانه یا معبر کنترل ترافیک وجود دارند که هر کدام ممکن است شامل یک یا دو دوربین مدار بسته باشند و در آینده نزدیک به 30 سامانه خواهد رسید البته هفت موردی که به این سامانه ها اضافه می شود نقاط کور یا فرار از قانون یا راه نفود را بر روی رانندگان متخلف می بندند.

وی در ادامه می گوید: تعداد بسیار زیادی تخلف و جریمه در سال 96 از طریق سامانه های موجود ثبت شد که عدد آن را حضور ذهن ندارم.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری اصفهان  تصریح می کند: در سال جاری اختلافی بین پلیس راهور و وزارت کشور به وجود آمد که به همین دلیل باعث شده تا طرح «LEZ» در اصفهان نیز هنوز اجرایی نشده است اما پیگیر هستیم این طرح را دوباره کلید بزنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر سامانه های کنترل ترافیک، داشتن معاینه فنی را هم ثبت می کنند اما پلیس جریمه ای برای رانندگان در نظر نمی گیرد چراکه عوامل پلیس راهور می گویند تشخیص متخلف  با ماست و شهرداری تنها  معاینه فنی را انجام دهد.

کریمی تاکید می کند: در سال  گذشته شهرداری متخلفین را  شناسایی می کرد و پلیس آنها را جریمه می کرد اما در سال جاری پلیس راهور تقاضا دارد اطلاعات و دیتا بیس از طریق مرکز کنترل ترافیک شهرداری در اختیار آنها قرار گیرد که اختلاف موضوع بر سر همین مسأله است.

البته در تماس تلفنی که خبرنگار صاحب نیوز با رییس پلیس راهور اصفهان برقرار کرد، سرهنگ رضا رضایی اذعان کرد که مسائل موجود برطرف شده و ظرف روزهای آینده این طرح در شهر کلید خواهد شد.

طرح «LEZ» بیشتر به همراه طرح زوج و فرد خودروها در نقاط مرکزی شهر اجرایی می شد بر این اساس که اگر خودرویی وارد این طرح می شد پلاک آن ثبت می گردید اما اردیبهشت امسال طرح «محدودیت تردد» جایگزین طرح «زوج و فرد» در اصفهان شد؛ طرحی که از نظر علیرضا نصر اصفهانی، نائب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان، طرحی بدیع و ویژه ای است به دلیل اینکه با اقتصاد شهر، شهرداری و مردم گره خورده است.

علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیکی شهرداری اصفهان در پاسخ به  این سوال که  در اصفهان چه ابزار کنترلی برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است، می گوید: دوربین های ثبت تخلف ابزار کنترلی برای این طرح درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه از حدود دو سال پیش قراردادی با دانشگاه صنعتی اصفهان مبنی بر کنترل و مدیریت تقاضای ورود به محدوده مرکزی شهر منعقد شد، تصریح می کند: در این طرح سعی شده تا تقاضای ورود به شهر مدیریت شود و همه شهروندان متقاضی ورود به شهر بتوانند از آن استفاده کنند.

علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان عنوان می کند: این طرح با ایجاد عدالت به همه افراد که نیازمند دسترسی به نواحی مرکزی شهر را دارند اجازه تردد می دهد و برخی از نواقص موجود در طرح اجرایی شهر تهران را دارا نیست.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان ادامه می دهد: این جایگزینی هزینه به جای طرح زوج و فرد می تواند منجر به کاهش ۵۰درصدی ورود با محدوده ترافیکی شود.

وی با بیان اینکه شهرداری با توجه به امکانات موجود، بلوغ لازم برای اجرای طرح دارد، خاطرنشان می کند: امیدواریم فرهنگ سازی و اطلاعات لازم در جهت آگاهی به شهروندان ارائه شود تا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی انتخابی برای شهروان باشد تا از این وسایل حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از مباحث آلودگی هوا استفاده کنند.

با  وجود همه این مسائل باید به انتظار نشست و دید مسئولان حمل و نقل و ترافیک شهرداری و پلیس راهور شهر اصفهان در تعامل با هم چگونه عمل خواهند کرد تا کمتر شاهد آلودگی بیشتر هوا و ایجاد وارونگی دما باشیم تا نصف جهان روزهای پاک تری را در زمستان 97 تجربه کند با توجه به اینکه در محدوده مرکزی شهر روزانه ۲ میلیون انجام می شود و برای توسعه فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی لازم است ابزارهای لازم برای رفاه حال مردم در جایگزین کردن استفاده از وسیله نقلیه عمومی به جای وسایل نقلیه خصوصی از جمله احداث پارکینگ در محل ایستگاه‌های قطار شهری اعمال شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد