صفحه اصلی » اقتصادی » الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مسیر توسعه را بدون نیاز به سندهای بین‌المللی تبیین می کند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان:

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مسیر توسعه را بدون نیاز به سندهای بین‌المللی تبیین می کند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان گفت: با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می‌توانیم مسیر پیشرفت ۵۰ سال آینده را بدون نیاز به سندهای بین‌المللی مانند ۲۰۳۰ و مسائل مرتبط با FATF ادامه دهیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

محمدرضا حیدری در گفت‌وگو با صاحب نیوز بابیان اینکه رهبر انقلاب تأکیددارند که ما به‌جای توسعه از پیشرفت استفاده کنیم، اظهار کرد: توسعه در غرب یک‌ ارزشی دارد که این ارزش با جامعه دینی تفاوت‌هایی دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان گفت: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با تأکید رهبر انقلاب در ابتدای سال 90 ایجاد شد که برای پیشرفت کشور با مبانی دینی، معرفت‌شناسی و ارزش‌ها و قانون اساسی و به‌طورکلی با فلسفه اجتماعی ما سازگار باشد.

وی با اشاره به اینکه گروهی متشکل از نخبگان علمی و اساتید دانشگاه‌ها در این مرکز با برگزاری هفت کنفرانس و هشت کنگره تلاش کردند که یک الگوی پایه‌ای را برای چهارچوب کلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تدوین کنند، افزود: این گروه الگوی تحت عنوان الگوی پایه را ارائه کردند.

حیدری ادامه داد: این الگو که ۱۰ صفحه دارد در عرصه‌های فکری، علمی، معنویت و زندگی قرار است الگوسازی شود که در ۵۰ سال آینده برای جهت‌گیری به سمت تمدن نوین اسلامی ایرانی چه رویکردهایی داشته باشیم.

وی بابیان اینکه پس از جمع‌بندی نخبگان و تشکیل یک الگوی نهایی باید به سمت آن حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: سه چهار سال آینده این سند نهایی خواهد شد و باید برای ۵۰ سال بعد بتوانیم جهت‌گیری مشخصی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: متن این سند الگوی اسلامی ایرانی را با یک جست‌وجو ساده در اینترنت می‌توان استفاده کرد و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت www.olgou.org، اطلاعاتی را که می‌خواهند دریافت و در مورد سند اظهارنظر کنند.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب پس‌ازاینکه سند الگوی پایه آمده شده از نهادهایی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس و دولت و نخبگان علمی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها خواستند که در نهایی کردن این الگوی پایه کمک کنند، تأکید کرد: پس از نهایی شدن الگو پایه، الگوی اصلی کامل خواهد شد و بر اساس این سند می‌توانیم مسیر پیشرفت ۵۰ سال آینده را بدون نیاز به سندهای بین‌المللی مانند ۲۰۳۰ و مسائل مرتبط با FATF ادامه دهیم.

حیدری تصریح کرد: اگر یک الگوی بومی داشته باشیم مجبور نیستیم که معیار و شاخصه‌های کشورهای غربی را در کشور اجرا کنیم و اگرچه ما از تجارب دست آورده‌های بشری استفاده می‌کنیم اما مسلما اصل الگو را از آن‌ها نمی‌گیریم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب تأکیددارند که حوزه، دانشگاه، قوای سه‌گانه و نهادها با محوریت مرکز الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی وظایف خود را درزمینه پیشرفت انجام دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد