صفحه اصلی » سیاسی » ۱۵ روز دیگر در این سمت نیستم/ چم آسمان لوله گذاری خواهد شد

استاندار اصفهان:

۱۵ روز دیگر در این سمت نیستم/ چم آسمان لوله گذاری خواهد شد

استاندار اصفهان گفت: ۹ بند برداشت در بالادست چم آسمان وجود دارد که به علت نبود کنترلی، برداشت شد می شود که توانستیم مأمور میر آب بگذاریم تا آب به زمین های کشاورزی فلاورجان، قهدریجان، خمینی شهر و مبارکه برسد و در طرح بعدی می خواهیم سه لوله ۴۰ کیلومتری بکشیم تا آب در زمان پرآبی بر اساس سهمیه به شهرهای گفته شده برسد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۱ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۲

به گزارش صاحب نیوز؛محسن مهرعلیزاه در جلسه تشریح طرح های هفتگانه احیای آبریز حوضه آبریز زاینده رود با شعار احیای زاینده رود، نجات گاوخونی، بقای اصفهان اظهار کرد: پیوست فرهنگی یا اجتماعی پروژه ها در کشور ما نیز چندی است باب شده است.

وی ادامه داد: طرح ها و فکر های زیادی پیش از این مطرح شده که چون پیوست فرهنگی نداشته بی اعتمادی به همراه داشته است.

استاندار اصفهان عنوان کرد: در این یکسال با کشاورزان نشست و برخاست کردیم و دیدیم انسان های شریف و صادق هستند که نیازمند آب هستند و می بینیم زندگی ها کوچک می شود که این همان پسامد فرهنگی بوده که همان بی اعتمادی عمومی جامعه است.

برخی می خواهند آتش فتنه را زیاد کنند

وی افزود: درصد اینکه یک مسئولی نا سالم و ناکارآمد بوده بسیار  کم بوده اما آیا مردم هم همین تصور را دارند یا به همه چیز آن را تعمیم می دهند تا آتش فتنه را زیاد کنند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: سال 74  قرار بوده تونل کوهرنگ افتتاح شود که 23 کیلومتر بوده اما 23 سال به ثمر رسیدن آن طول کشیده و هنوز کامل نشده و 20درصد آن اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته به علت اینکه برای حق آبه خود شکایت کرده بودیم استان همجوار هم شکایت کرد و طرح تونل را متوقف کرد.

استاندار اصفهان گفت: همه انسانیم و همه حق آب شرب، صنعت و… داریم چون ایران کشوری است که هر کس در هر لباسی که در ایران زندگی می کند حق دارد به همین دلیل با تعامل های  مربوطه با استان همجوار طرح کوهرنگ سه دوباره کلید خورد تا دو ساله بتوانیم آن را تمام کنیم.

وی ادامه داد: بودجه ای را برای تونل سوم کنار گذاشتیم و با اجرای آن 150 میلیون مترمکعب آبه به منابع آبی اصفهان اضافه می شود.

مهرعلیزاده یادآور شد: اقلیم آبی تغییر کرده  و در طول چند دهه گذشته باغات و بارگذاری اشتباه در مسیر زاینده رود اضافه شده است اما با دعوا کردن با استفاده کنندگان استان های همجوار به جایی نمی رسیدم.

وی افزود: تونل سد کوهرنگ دو اگر در سال 67 اجرایی نمی شد 250 میلیون متر مکعب آب وارد سد نمی شود و زودتر به بحران بی آبی می رسیدیم و با اجرای سد چشمه لنگان نیز 130 مترمکعب به منایع آبی استان اصفهان اضافه کرد اما در مورد تونل بهشت آباد تنها حرف زده شده و باعث نگرانی های بی جا شده  است.

استاندار اصفهان تاکید کرد: آدم های محلی در استان های همجوار از ما مسئولان  بسیار منطقی تر هستند و شرایط را درک می کنند و در تعامل مثبت می گویند آب خود را ببرید.

وی اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه قرارداد بسته تا 500 میلیارد تومان برای احداث سد کوهرنگ سه سرمایه گذاری کرده است.

مهرعلیزاده گفت: تأمین منابع مالی مورد نیاز حداقلی برای 20 تا 30سال آینده نگران کننده  بوده و اگر آن دو سد نمی آمد وضعیت از این هم نگران کننده تر است.

کشاورزان شرق مظلومند

وی ادامه داد: مصرف کنترل شده در استاندارد ها میزان مشخصی آب نیاز دارد تا بتوانیم بحران های موجود را برطرف کنیم.

استاندار اصفهان تصریح کرد: کشاورزان شرق اصفهان بخش مظلومی هستند که همواره به دنبال حق آبه خود هستند و مقصر اصلی خود مسئولان هستند چراکه مردم می گویند اگر حق آبه ما را نمی دهید حداقل پول آن را بپردازیدو

وی اضافه کرد: شیوه و روش های کشت باید  تغییر کند و تنها مکان هایی که می شود و توان آبی آن موجود است برنج و گندم کاشت.

مهرعلیزاده اظهار کرد: در این میان  آب را باید بر اساس کنتوری که بر روی آن نصب شده مدیریت کنیم تا بتوان از بحران عبور کرد. چراکه برای بقای اصفهان حداقل 100 میلیون مترمکعب آب لازم  داریم.

وی ادامه داد: از سد زاینده رود تا سد زاینده رود 102 کیلومتر مسافت است که400 موتور پمپ در استان اصفهان و استان چهارمحال برداشت می شود  که تمامی ایستگاه های پمپ به سیستم کنترل هوشمند مجهز شده تا استان همجوار آنچه که سهم آن هاست بردارند.

چم آسمان لوله گذاری خواهد شد

استاندار اصفهان گفت: 79 بند برداشت در بالادست چم آسمان وجود دارد که به علت نبود کنترلی، برداشت شد می شود که توانستیم مأمور میر آب بگذاریم تا آب به زمین های کشاورزی فلاورجان، قهدریجان، خمینی شهر و مبارکه برسد و در طرح بعدی می خواهیم سه لوله 40 کیلومتری بکشیم تا آب در زمان پرآبی بر اساس سهمیه به شهرهای گفته شده برسد.

وی افزود: فرونشست های متعدد در مناطق مختلف اصفهان داریم که ناشی از خشکسالی است و سرمایه گذاران و مسئولان که این مسئله را متوجه شدند به سمت سرمایه گذاری در گرجستان رفته اند که این موضوع خیانت به مردم است.

مهر علیزاده خاطرنشان کرد: 15 روز دیگر در این سمت نیستم و هیچگاه به دنبال بله قربان گویی برای ترفیع نبوده ام چرا که این موضوع را عین حقارت می دانم و از تمامی مسئولان نیز می خواهم به قول امام حسین آزاده باشید و عادلانه برای آب رفتار کنید می خواهم مهر حقارت به پیشانی این استان نچسبد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد