صفحه اصلی » سیاسی » اروپایی‌ها ما را به‌راحتی قربانی رابطه با آمریکا می‌کنند/ مسئولی که ۲۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد افزایش چند برابری قیمت‌ها برایش معنی ندارد

کارشناس مسائل سیاسی:

اروپایی‌ها ما را به‌راحتی قربانی رابطه با آمریکا می‌کنند/ مسئولی که ۲۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد افزایش چند برابری قیمت‌ها برایش معنی ندارد

کارشناس مسائل سیاسی گفت: مسئولی که ۲۵ میلیون حقوق می‌گیرد، گران شدن ۳۷ درصدی لبنیات برایش معنی ندارد و احساس نمی‌کند، پیشنهاد دارم هیئت دولت هم مانند کارگرانی که چند ماه حقوقشان پرداخت نمی‌شود، چند ماه حقوق دریافت نکنند تا ببیند کارگری که در این شرایط سخت اقتصادی چگونه زندگی می‌کند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۶

حسین مطیع در گفت‌وگو با صاحب نیوز بابیان اینکه تحریم‌ها در بدترین کشورهای دنیا حداکثر ۲۰ یا ۳۰ درصد می‌تواند اثرگذار باشد، اظهار کرد: سوریه کشوری که شش سال درگیر جنگ و تحریم بوده و خیلی از شهرهای آن ویران‌شده است، اما واحد پولشان یک لیره هم سقوط نکرده است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: دلیل این است که تحریم‌ها همه کار نیست و مشکلات کشور ما ناشی از سو مدیریت داخلی، نفوذی‌ها و غرض‌ورزی‌ها، اختلاس‌ها و … است و به بهانه‌ای تحریم‌ها، سکه و دلار را افزایش می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه می‌خواهند ورشکستگی بانک‌ها و موسسه‌های مالی و اعتباری را از جیب مردم جبران کنند، افزود: مشکل اصلی ما تحریم نیست و این مسائل داخلی است و همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند از اول به برجام خوش‌بین نبودیم و به برجام اروپایی‌ها هم خوش‌بین نیستیم.

مطیع با تأکید بر اینکه زمانی که اروپایی‌ها یک مشتری به‌شدت ثروتمند دارند که ماهیانه میلیارد‌ها دلار خرید می‌کند و یک مشتری عادی دارند که مالی یک‌میلیون دلار خرید می‌کند، برای منافع مالی و مادی مشتری کم‌درآمد را کنار می‌گذارند، ادامه داد: زمانی که مشتری پولدار بگوید اگر می‌خواهید با من معامله کنید باید قید آن مشتری را بزنید، اروپا اگر سر این معامله قرار بگیرد، ما را کنار می‌گذارد.

وی بیان کرد: صرف‌نظر اینکه آمریکا به دلیل همکاری کشورهای اروپایی با ایران، تحریم می‌گذارد و زور سیاسی و نظامی، امنیتی که اعمال کند، کشورهای اروپایی ما را به‌راحتی قربانی رابطه با آمریکا می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه از هرجهت نگاه کنیم به نفع اروپا است که ایران را قربانی رابطه با آمریکا کند و این کار را می‌کنند، تأکید کرد: ما باید بی‌خیال این کشورها شویم و تا روی پای خود بایستیم و تا یاد نگیریم که روی مای خود بایستیم به هیچ پیشرفتی نمی‌رسیم.

وی اضافه کرد: تمام کار‌شناسان حامی یا منتقد دولت یا بی‌طرف‌ها متأسفانه اعلام کرده‌اند که دولت آقای روحانی برنامه اقتصادی ندارند و تنها برنامه‌ای که داشتند، این بود که تحریم‌ها را بردارند، نفت را بفروشند و پول آن را خرج کنند.

مطیع بابیان اینکه اما در زمان حاضر تحریم‌ها برداشته نشد و ترامپ زیر برجام زد، اروپا ما را معطل کرده، نفت خوب فروش نمی‌رود و برخی از افراد با نامردی و خیانت دارند ارز کشور را به حراج گذاشته‌اند، خاطرنشان کرد: ورشکستگی بانک‌ها را با افزایش قیمت دلار و سکه تأمین می‌کنند، برخی‌ها می‌گویند این کارها بی‌تدبیری است اما از بی‌تدبیری گذشته این‌ها خیانت دارند می‌کنند.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند من نمی‌گویم خیانت میگویم خطا، اما مردم می‌فهمند این خیانت است و آیا یک تیم اقتصادی دولت یعنی این‌قدر اقتصاد بلد نیست که این‌گونه پول کشور را حراج می‌گذاشته‌اند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه بعد از ۳۵ سال تجربه این‌قدر نمی‌فهمند که نباید این کار را انجام دهند اما یک دانشجویی‌ترم اول کارشناسی اقتصاد این را می‌فهمد، افزود: امکان ندارد که آقایان بااین‌همه ادعا نمی‌فهمند، می‌فهمند و مسئله‌ دیگر است که می‌خواهند ورشکستگی‌ها را از جیب مردم جبران کنند.

وی ادامه داد: مسئولی که ۲۵ میلیون حقوق می‌گیرد، گران شدن ۳۷ درصدی لبنیات برایش معنی ندارد و احساس نمی‌کند، پیشنهاد دارم هیئت دولت هم مانند کارگرانی که چند ماه حقوقشان پرداخت نمی‌شود، چند ماه حقوق دریافت نکنند تا ببیند کارگری که در این شرایط سخت اقتصادی چگونه زندگی می‌کند.

مطیع گفت: این کار نگاه توحیدی می‌خواهد اما برخی از مسئولان ما نگاه شرک‌آلود دارد فکر کردند زمانی که آمریکا یا اروپا ما را تحریم کند، بدبخت دنیا و آخرت می‌شویم.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه این‌گونه نیست، خدا می‌رساند و تحریم‌ها از ایران درنخواهد شد، بیان کرد: بهتر است ما با این تدبیر الهی همراه شویم و از این شرک خفی برداریم و با توکل به خدا و اعتماد به توان داخلی و جوانان، توانمان را از قوه به فعلیت تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد