صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » من جامعه شناس نیستم ولی وضع آمریکا از نظر اقتصادی شکننده است/ توسعه با استکبارستیزی رابطه مستقیم دارد

احمد توکلی:

من جامعه شناس نیستم ولی وضع آمریکا از نظر اقتصادی شکننده است/ توسعه با استکبارستیزی رابطه مستقیم دارد

احمد توکلی در اصفهان گفت: استکبار ستیزی با توسعه رابطه مستقیم دارد، البته شاید برخی کشورها استکبار ستیز نباشند و برخی بگویند پیشرفت کردند اما در آن کشورها هم خودشان تصمیم گیرنده نیستند و در بازار آن ها سلطه وجود دارد و نمی توان پیشرفت را به این شکل قابل قبول دانست.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ احمد توکلی ظهر امروز در همایش استکبار ستیزی، عامل یا مانع پیشرفت ایران که در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان برگزار شده بود، بیان کرد: در فاصله ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن ۵۸ در این ۱۰ روز هیچ دولتی در کشور مستقر نبود و همچنین تصویب قانون اساسی و تشکیل نهادها و ارکان حکومت در ۱۳ ماه، از استثنائات انقلاب است که فقط در جریان انقلاب ایران رخ داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما در آن زمان نمی توانستیم کار را به صورت دیپلماسی پیش ببریم چون طرف مقابل با اصل انقلاب مخالف بود و ساز و کار دیپلماسی نداشتیم.

وی معتقد بود: هر عملی هزینه ای دارد و تسخیر لانه جاسوسی هم برای ما هزینه هایی داشت؛ مردم در پی این اتفاق استکبارستیزتر شدند و همچنین شبکه دشمنی شکسته شد و این بسیار بیشتر از لطمه به ایران ارزش داشت.

وی در پاسخ به این انتقاد که برخی معتقدند اگر قائله ۱۳ آبان اتفاق نمی افتاد این حجم از مشکلات با آمریکا را نداشتیم، خاطرنشان کرد: این دشمنی همیشه بود و در آن حادثه بروز پیدا کرد؛ به رفتار آمریکایی ها در طول این سال ها با کشورهای مختلف اگر نگاه کنید می بینید که به کشورهایی که در استعمار آن ها هستند هم رحم نمی کند و از طرفی اگر این گونه است چرا در توافق برجام باقی نماندند؟

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اصلی ترین مشکل کشور امروزه در داخل است و بی اعتنایی به علم و دانش، رانت خواری و فساد در داخل موج می زند و از نظر بنده تنها حدود ۳۰ درصد مشکلات مربوط به بیرون است.

توکلی در ادامه گفت: در مناطق آزاد رنگی از صادرات نمی بینیم و فقط به واردات روی آوردند؛ دولت لایحه ای به مجلس نهم آورد که چندین منطقه آزاد اضافه کند و یک برگ گزارش نیاوردند، این عامل فساد است و بیشتر ما تمایلات برخی افراد را در این موارد می بینیم.

وی اصافه کرد: بنده در مجلس گفتم ۴۰۵۰۰ تومان یارانه با درآمد دولت از حذف یارانه ها نمی خواند و احمدی نژاد از حرف مزخرف کمیسیون تخصصی دفاع کرد و این طرح در مجلس رای آورد.

عصو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما باید نگران تحریم ها باشیم اما این تحریم ها نمی تواند ما را زمین گیر کند و ما باید فکری به حال مشکلات داخلی خودمان بکنیم.

این استاد دانشگاه در تشریح کاهش اثرات تحریم ها بیان کرد: در زمان جنگ امریکا به ما قطعه نمی داد اما قطعات دست دوم از بازار سیاه دنیا می خریدیم، شاید هزینه های ما بالا برود اما بلا تکلیف نمی مانیم.

من جامعه شناس نیستم ولی از نظر اقتصادی وضع امریکا شکننده است

توکلی همچنین ابرازکرد: من جامعه شناس نیستم ولی از نظر اقتصادی وضع امریکا شکننده است، ما در ایران با ریال خرید و فروش می کنیم. قاعدتا باید در چاپ پول دقت کنیم تا تورم نشود، فرض کنید که در منطقه تاجیکستان ریال ایران را قبول دارد و افغانستان باید کالا به ایران بفرستد تا ریال بگیرد و برای تجارت به سراغ تاجیکستان برود و ترکیه هم همین کار را کند و چند کشور به این روند اضافه شود. درآمد ایران این گونه افزایش می یابد.

وی ادامه داد: دلار این گونه رشد کرد و دولت بیش از هزینه هایی که می کند، می گیرد و تراز بودجه منفی دارد و از طرفی پس انداز کشورهای جهان سوم در جیب آمریکاست.

قدرت امریکا در زمینه دلار رو به کاهش است

توکلی ادامه داد: این قدرت امریکا در زمینه دلار رو به کاهش است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی همچینن گفت: برخی می گویند امام خمینی به طور قلبی راضی به تسخیر سفارت نبود، آیا امام خمینی که به این صراحت مواضع خود را اعلام می کند دور از اعتدال است که چنین مواضعی داشته باشند، برخی هم می گویند امام گفت دانشجویان را از سفارت بیرون کنید که این طور نیست.

جلسه با رئیس جمهور تاثیری بر مواضع او نگذاشت

وی در تشریح گزارش جلسه اقتصادی با رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور متاسفانه حرف های ما را نپذیرفتند و این جلسه تاثیری روی مواضع ایشان نداشت.

احمد توکلی در جریان پرسش و پاسخ دانشجویی اعلام کرد: آمریکا مصمم به سرنگونی حکومت بود و اگر کسی با تحلیل به این نرسد، این صحبت ها به وضوح در اسناد ان ها پیداست و جریان ۱۳ آبان این خطر را دفع کرد و بدانید که تسلیم چیزی را حل نخواهد کرد؛ نباید از ترس مرگ خودکشی کرد.

سخنران همایش ۱۳ آبان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: یکی از پیش شرط های توسعه این است که سلطه در کار نباشد و بازار آزاد باشد. عزت ملی، استقلال ملی که مردم تصمیم گیرنده باشند نه این که بیگانه تصمیم گیرنده باشد و از دیگر پیش شرط های این مقوله است.

توکلی ادامه داد: در این جهان هر کشوری می خواهد استقلال داشته باشد حتما با دشمنی آمریکا مواجه می شود و آن ها به دنبال منافع هستند و برای رسیدن به این کار از هیچ جنایتی دریغ نمی کنند، وقتی استقلال نباشد، منابع را می بیند و نمی توان توسعه ای هم داشت.

استکبار ستیزی با توسعه رابطه مستقیم دارد

وی افزود: استکبار ستیزی با توسعه رابطه مستقیم دارد، البته شاید برخی کشورها استکبار ستیز نباشند و برخی بگویند پیشرفت کردند اما در آن کشورها هم خودشان تصمیم گیرنده نیستند و در بازار آن ها سلطه وجود دارد و نمی توان پیشرفت را به این شکل قابل قبول دانست.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!