صفحه اصلی » سیاسی » جامعه جهانی قادر به تحمل تبعات حذف نفت ایران از بازار نیست/ طرح حذف دلار از مبادلات تجاری اقتصاد کشور را واکسینه می کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

جامعه جهانی قادر به تحمل تبعات حذف نفت ایران از بازار نیست/ طرح حذف دلار از مبادلات تجاری اقتصاد کشور را واکسینه می کند

نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس با اشاره به نقش ایران در ثبات قیمت نفت و وابستگی بسیاری از کشورهای جهان به صادرات ایران، از قابل اجرا نبودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران سخن گفت و بر لزوم واکنش مجلس علیه این تحریم ها تأکید کرد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۱۶

اکبر ترکی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان این که جامعه جهانی قادر به تحمل تبعات حذف نفت ایران از بازار نیست، خواستار حمایت نمایندگان مجلس از طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا شد.

بعد از ماه‌ها تبلیغات گسترده، سرانجام 13 آبان یعنی موعد آن چه آمریکا آن را «اعمال تحریم‌های فلج کننده علیه ایران» نامیده است، فرا رسید اما کارشناسان سیاسی و اقتصادی کشور بر این باورند این تحریم‌ها که ادامه چهار دهه تحریم اقتصادی ایران است، اثر چندانی بر کشور نخواهد گذاشت.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس با بیان این که ایران سهم بسزایی در بازار جهانی نفت دارد، گفت: حذف نفت ایران از بازارهای جهانی می‌تواند قیمت جهانی نفت را از 85 دلار کنونی به حدود 200 دلار برساند و این مسأله، فشار زیادی به اکثر کشورهای دنیا که مصرف کننده ناگزیر نفت هستند، می‌آورد و به همین سبب بسیاری از کشورها به تحریم نفت ایران روی خوش نشان ندادند.

وی ادامه داد: آمریکا به خوبی می‌داند عملیات روانی خود با کلید واژه «تحریم‌های فلج‌کننده ایران»، صرفا یک نمایش تبلیغاتی برای برهم زدن نظم و امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور است و در حقیقت چیزی در چنته ندارد.

نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس اظهار کرد: ایالات متحده تحریم‌های غذایی و دارویی را از لیست تحریم‌ها حذف کرده و این به نوعی «روغن ریخته را خرج امامزاده کردن است» چرا که می‌داند ایران در تولید انواع محصولات اساسی کشاورزی در جهان رتبه‌های چهار تا 18 را در اختیار دارد و در این مورد نه تنها واردکننده نیست بلکه یکی از صادرکننده‌های مهم جهان است و در ضمن بسیاری از کشورها به این تولیدات کشاورزی وابسته هستند و در صورت جلوگیری از صادرات آن، دچار مشکل جدی خواهند شد که این خود عاملی است که بسیاری از کشورهای جهان دیگر زیر بار راهبرد تحریمی آمریکا نروند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چین، روسیه، هند و ترکیه را چهار کشور عمده خریدار محصولات تولیدی ایران برشمرد که تن به سیاست تحریمی ایران توسط آمریکا نداده‌اند و تصریح کرد: بازار فروش محصولات ایران تنها به این کشورها ختم نشده و ایران در کشورهای مختلف دیگری نیز بازار فروش دارد.

آمریکا روز گذشته هشت کشور را از لیست کشورهای تحریم کننده ایران حذف کرد و اجازه خرید نفت ایران را به آن‌ها داد. ترکی این حرکت آمریکا را هم برای حفظ آبروی خود دانست چرا که این هشت کشور تا پیش از این هم، در حالی که توسط آمریکا و وزارت خزانه داری این کشور از خرید نفت ایران منع شده بودند، با دور زدن تحریم‌ها مشتری پر و پاقرص نفت ایران بودند.

وی در مورد مقابله به مثل ایران در این رابطه از لزوم واکنش جدی دولت به ویژه وزارت امور خارجه و مجلس سخن گفت و افزود: طرح حذف دلار از مبادلات تجاری، هم اکنون در مجلس مطرح شده است که تصویب این قانون با رأی حداکثری نمایندگان می‌تواند موجب واکسینه کردن اقتصاد و بازار کشور نسبت به نوسانات قیمت دلار شود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس از اجرای موفق این طرح توسط کشورهایی همچون روسیه و ترکیه سخن گفت و اظهار کرد: «مبادلات دوجانبه» با پول رسمی دو کشور می‌تواند جایگزین خوبی برای دلار در مبادلات تجاری باشد.

نماینده چهار شهرستان غرب استان اصفهان همچنین گفت: تصویب قانونی برای برخورد اقتصادی ایران با کشورهای همراهی کننده آمریکا در اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان یکی از مواردی است که باید مجلس و دولت به آن اهتمام داشته باشند و همان طور که گفته شد بسیاری از کشورها وابسته به محصولات صادراتی ایران هستند.

ترکی اما از دیده شدن این مقابله به مثل در مفاد برجام پرده برداشت و از تساهل و تسامح وزارت خارجه در اجرای این بندها و برخورد با سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران ابراز تاسف کرد.

وی گفت: وزارت خارجه به استناد وظایف خود و آن چه در متن برجام آمده می‌تواند بدون نیاز به مصوبه مجلس نسبت به مقابله با تحریم‌های آمریکا اقدام کند.

این نماینده مجلس اظهار امیدواری کرد با استقبال نمایندگان از این دو طرح مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و تصویب این دو قانون، وزارت خارجه و دولت با اهتمام بیشتری به اقدام متقابل علیه سیاست‌های کینه توزانه و معاندانه آمریکا بپردازند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!