0xd63866fcf8e451ca_0
۱۵:۱۱ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۲۰

مدیرعامل سازمان آتش نشانی اصفهان خبرداد؛

مشاوره رایگان آتش نشانی برای نصب وسایل گرمایشی/ شهروندان حادثه منوکسید کربن را جدی بگیرند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: بسیاری از شهروندان به دلیل عدم اطلاع کافی از نکات ایمنی، موارد لازم را در زمان راه اندازی سیستم گرمایشی و در حین استفاده از آن در طول فصل سرما رعایت نمی کنند و دچار حادثه می شوند.

محسن گلابی در گفت و گو با صاحب نیوز اظهار کرد: برای مقابله با حوادث ناشی از منوکسید کربن نیاز به یک بسیج عمومی با مشارکت اصحاب رسانه، صدا و سیما، آموزش و پرورش و به طور کل، نهادهای مرتبط در امر ایمنی و فرهنگ سازی است.

وی ادامه داد: بسیاری از شهروندان به دلیل عدم اطلاع کافی از نکات ایمنی، موارد لازم را در زمان راه اندازی سیستم گرمایشی و در حین استفاده از آن در طول فصل سرما رعایت نمی کنند و دچار حادثه می شوند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان عنوان کرد: نصب اشتباه لوله های دودکش، عدم توجه به بازبودن منفذهای هوا، استفاده از ظرف آب برای خروج منوکسید کربن، استفاده از لوله های آکاردئونی و … از جمله مواردی است که می تواند سلامت افراد را با خطر روبرو کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان آتش نشانی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان برای نصب وسایل گرمایشی است اعلام کرد: توجه به نکات ایمنی می تواند منجر به کاهش حوادث گازگرفتگی شده و رعایت موارد ذیل بمنظور پیشگیری از گاز گرفتگی ضروری است:همزمانی بازبودن و سالم بودن مسیر دودکش از یکسو و بازبودن مسیرهای ورود هوا به داخل منزل از سوی دیگر ضروری است.

مدیرعامل آتش نشانی تصریح کرد: تمامی خروجی های بخاری ها و آبگرمکن ها را از نظر طراحی و نصب مناسب، ترک خوردگی، سوراخ بودن، خوردگی یا گرفتگی بواسطه نخاله های ساختمانی کنترل کنید؛ پرندگان می توانند با ساختن لانه در دودکش ها مانع از خروج گازهای حاصل از سوخت گرد لوله بخاریها و آبگرمکن ها را تا منتها الیه مسیر خروجی کاملاً کنترل کرده ، از یکنواختی و یکپارچگی و از فقدان هر گونه منفذ در دودکش و محل اتصال قطعات آن اطمینان یابید.

وی اضافه کرد: هنگام روشن بودن وسایل گازسوز، دمای دودکش را کنترل کرده ودرصورت سرد بودن، بلافاصله پنجره را باز کرده و اگر لوله گرم نشد، وسیله را خاموش و دودکش ها را از لحاظ صحت عملکرد کنترل کنید.

گلابی یادآور شد: در صورتیکه به وجود منوکسیدکربن در منزل مشکوک شدید، بلافاصله در ها و پنجره ها را باز کرده و سکنه را به خارج از ساختمان جهت استنشاق هوای تازه هدایت نمائید.

وی خاطرنشان کرد: در ساختمان هایی که دستگاه های گرمایشی گازسوز مانند بخاری و آبگرمکن وجود دارد باید از امکان تأمین هوای لازم برای احتراق اطمینان حاصل کرد.

انتهای پیام/