867267_714
۱۶:۳۲ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۶

صاحب نیوز گزارش می کند؛

بسیج سازندگی پیشرو در بیابان زدایی در اصفهان/ ۳۰۰ هکتار از مناطق استان بیابان زدایی شده است

بیابان زدایی مناطق فساران و پروانه برخوار در استان اصفهان در طول ۳۰۰ هکتار و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون تومان به همت بسیج سازندگی استان انجام شده است.

به گزارش صاحب نیوز؛حرکت شنهای روان به منزله نوعی از پیشروی بیابان ها تلقی می شود که خطری بزرگ را متوجه ایران می کند. خسارات ناشی از پیشروی ریگ های روان  هر ساله رو به زیاد شدن گذارده است.

یکی از کارهایی که به کاهش آلودگی در شهرها و افزایش سبزینگی آنها کمک می کند بیابان زدایی است که نتایج پربار دیگری نیز در بر دارد. کوشش‌هایی که برای مهار بیابان‌زایی در ایران آغاز شده‌است، پیشینه‌ای بیش از ۵ دهه داشته و به دههٔ ۲۰ خورشیدی در سبزوار و خوزستان باز می گردد. تا سال ۱۳۸۸ خورشیدی ۲۶ میلیارد و صد میلیون هکتار از جنگل‌های دست‌کاشت از گونه‌های مقاوم و متناسب با مناطق خشک در ایران ایجاد شده‌است.

بیابان‌زدایی به کارها و روش‌هایی است که برای سبزکاری در بیابان و جلوگیری از روند شتابناک تخریب سرزمین در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب انجام می‌شود.

40 میلیون هکتار از سطح ایران پوشیده از بیابان است که از محدوده ی جنوب استان البرز شروع می شود و استان های تهران، خراسان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، اصفهان، قم و قزوین را در بر می گیرد. به این مناطق، بیابان های داخلی گفته و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان نیز بیابان های ساحلی نامیده می شود. هر یک از این بیابان ها شرایط خاص خود را دارا است. تمام تمدن های ایران از این مناطق شکل گرفته است و آثار باستانی فراوانی از دوره های تمدنی در این بخش ها دیده می شود. این موضوع نشان دهنده ی این است که در زمان های دور، شرایط اقلیمی و آب و هوایی این مناطق طوری بوده که مردم در آن سکونت می گزیدند و با امکان بهره برداری از زمین که در شرایط مناسبی بوده است، گذران زندگی می کردند. بیابان ها به رغم داشتن شرایط اقلیمی شکننده مانند دمای بالا و بادهای شدید، مناطق غیرقابل کشت محسوب نمی شود. آن ها تنها به دلیل استفاده ی بی رویه ی انسان دچار این وضعیت شده اند در همین راستا بسیج سازندگی اصفهان نیز در قالب دو پروژه فساران اصفهان و منطقه پروانه برخوار اقدام به بیابان زدایی کرده است.

احسان اله رضا پور در گفت و گو با صاحب نیوز اظهار کرد: 300 هکتار بیابان زدایی در استان انجام شده که 200 هکتار آن متعلق به منطقه فساران بوده و 100 هکتار هم منطقه پروانه برخوار که با کاشت 40 هزار اصله نهال انجام شده است.

مسئول بسیج سازندگی استان اصفهان ادامه داد: در این بیابان زدایی از گونه های مختلف گیاهی از جمله قره باغ و طاق و آتریپلکس استفاده شده است.

بیابان زدایی در منطقه فساران از مهرماه سال گذشته  آغاز شده و تا شهریور 98 هم ادامه خواهد داشت.

با تراکم 125 بوته در این منطقه کشت صورت گرفته یعنی 27 هزار 500 بوته  که آبیاری امسال آن تمام شده و سال آینده تا شهریور باید آبیاری شود تا به منایع طبیعی تحویل داده شود.

پروژه 100 هکتاری منطقه برخوار هم  در دو قطعه 70 و 30 هکتاری، دوازده هزار و 5000 که شهریور سال 98 باید تحویل منابع طبیعی شود.

4200 نفر ساعت برای این پروژه ها وقت گذاری شده و طبق تفاهم نامه ای که با وزرات جهاد کشاورزی داشتیم از اعتبارات ملی بوده و کل پروژه یک میلیارد و صد میلیون تومان هزینه در بر داشته است.

20 نوبت آبیاری در این پروژه فساران و منطقه پروانه انجام گرفته و 5 کیلومتر جاده دسترسی پیدا کرده، 300 مترمکعب استخر احداث شده و تعویض خاک صورت گرفته است.

بیابان زدایی مساله ای جهانی بوده و تنها به مناطق جغرافیایی خاص محدود نیست اما این امر به منظور تضمین حاصلخیزی دراز مدت در مناطق مسکونی نواحی مربوطه، ضروری است تاکنون بیش  از 4 میلیون هکتار از مناطق بیابانی و بایر ایران  احیا شده اند تمرکز بر اقدامات مقابله‌ای برای بیابان‌زایی نیاز به جدیت بیشتری در کشور ما دارد که در این زمینه بسیج سازندگی جور سایر ارگان ها را می کشد.

انتهای پیام/