صفحه اصلی » اقتصادی » برای توسعه صادرات در شرایط تحریم؛ راهی جز رفع خودتحریمی ها نیست/ ضرورت یکسان سازی نرخ ارز و بازگذاشتن دست صادرکنندگان

نشست بررسی فرصت ها و چالش های حوزه صادرات در صنایع؛

برای توسعه صادرات در شرایط تحریم؛ راهی جز رفع خودتحریمی ها نیست/ ضرورت یکسان سازی نرخ ارز و بازگذاشتن دست صادرکنندگان

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان درباره دستورالعمل اخیر مبنی برنحوه‌ بازگشت ارز صادرات به چرخه‌ اقتصادی، گفت: بدون شک این دستوالعمل دارای موافق و مخالفانی است اما بررسی نقاط قوت و ضعف طرح های پیشنهادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - جمعه ۱۳۹۷/۰۹/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ سیدعبدالوهاب سهل آبادی در نشست مشترک تخصصی کمیسیون های تجارت و صنایع اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد از جایگاه نامطلوب اشتغال در استان صنعتی اصفهان گفت: تاکنون به منظور دفاع از وضعیت صنایع اصفهان و حل مشکل بیکاری استان از هیچ تلاشی فروگذار نکرده ایم و امیدواریم وزیر جدید صنعت بر این مهم اهتمام ورزد.

وی در ادامه از برگزاری مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان در هفته آینده خبرداد و افزود: امید است لایحه بخشودگی جرایم صنایع و ایجاد فرصت تنفس برای بدهکاران بخش صنعت از سوی بانک ها در مجلس به تصویب رسیده و فرصت تنفسی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ایجاد شود.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: طی بررسی های انجام شده از سوی خانه صنعت طی ماه های گذشته مصرف برق و گاز چهار هزار کارخانه اصفهان بطور میانگین 12 درصد افزایش یافته و این امر حاکی از رشد فعالیت صنایع در هشت ماه اخیر است.

سهل آبادی همچنین از فعالان عرصه صنعت و تولید اصفهان خواست تا با بکارگیری جوانان نخبه در کسب و کار خود و استفاده از ایده های نو و اثربخش آنها، هم به حل مشکل اشتغال استان کمک کرده و هم مانع مهاجرت آینده سازان ایران به دیگر کشورها و از دست رفتن سرمایه های انسانی استان شوند.

بهرام سبحانی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان درباره دستورالعمل اخیر بانک مرکزی مبنی برنحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی کشور گفت: بدون شک این دستوالعمل دارای موافق و مخالفانی  است اما بررسی نقاط قوت و ضعف طرح های پیشنهادی و اعمال شور و مشورت های کارشناسانه قبل از تبدیل شدن طرح ها به دستورالعمل و در نظرگرفتن منافع ملی در مقررات، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی هدف از این نشست را جمع بندی دیدگاه های فعالان اقتصادی عضو اتاق نسبت به این دستورالعمل برای انتقال به وزارتخانه بیان و اظهار امیدواری کرد تا از این نقطه نظرات به نحو مطلوب استفاده شود.

رییس کمیسیون صنایع با بیان اینکه برخی از صنایع صادراتی کشور برای تولید محصول ارزبری دارند تصریح کرد: بعنوان مثال  20 الی 25 درصد هزینه تولید فولاد کشور ارزی بوده و حداکثر 20 الی 25 درصد تولید این صنعت صادر می شود، به عبارت دیگر شرکت های فولادی جهت تداوم تولید نیازمند همه ارزهای حاصل از صادرات خود برای تامین مواد اولیه وارداتی خود هستند.

وی با تاکید بر اینکه درصورت الزام این شرکت ها به ارائه 90 درصد ارزهای صادراتی، عملا تداوم تولید آنها به مخاطره خواهد افتاد افزود: شرکتهای فولادی درآمد صادراتی خود را باتوجه به اعمال تحریم های جدید، به نحوی مدیریت می نمایند که بتوانند مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز را از دیگر کشورها تامین کنند، اما با تحویل ارزهای صادراتی به دولت مجبور خواهند شد مجددا نیاز ارزی خود را از طریق بانک مرکزی یا وزارت صنعت، معدن و تجارت تامین نمایند که در اینصورت علاوه بر زمانبر و هزینه بر بودن آن، شاید ارز تخصیص داده شده نیز نتواند پاسخگوی نیاز واردات این بخش های تولیدی باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!