صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » برنامه ریزی 100 بحران از دی ماه گذشته تا کنون در فضای مجازی علیه ایران/ ترند شدن هشتک #خاکریزهای_برخط، نشان دهنده توان بسیجیان است

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور مطرح کرد؛

برنامه ریزی 100 بحران از دی ماه گذشته تا کنون در فضای مجازی علیه ایران/ ترند شدن هشتک #خاکریزهای_برخط، نشان دهنده توان بسیجیان است

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: برآورد ما نشان می دهد که حضور دشمن در فضای توییت آن قدر بالا نیست و همین ترند شدن هشتک #خاکریزهای_برخط، نشان دهنده توان بسیجیان است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۰

به گزارش  خبرنگار صاحب نیوز از تهران؛ ابوالحسن فیروزآبادی در اولین گردهمایی فعالان فضای مجازی بسیج با اشاره به تعاریف از فضای مجازی، اظهار کرد: فضای مجازی برآمده از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی است که از همه فناوری های عصر حاضر بسیج شده اند که بتوانند این فضا را خلق کنند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه این فضا خصلت ارتباطی، اتصالی و اطلاعاتی دارد، خاطرنشان کرد: این فضا، یک فضای یکپارچه است و تجزیه آن کار سختی است.

وی با بیان اینکه این فضا برخلاف فضای حقیقی، جهانی است، خاطرنشان کرد: شکل ارتباطات در این فضا به صورت شبکه ای است و علاوه بر انسان ها، اشیا را به هم متصل می کند و با استفاده از فناوری های هوشمند که اشیا رفتار انسان گونه داشته باشد نیز در این فضا قابل تحقق است.

فیروزابادی با بیان اینکه این فضا به شدت بصری است، عنوان کرد: آن چیزی که انسان فعال فضای مجازی در یک روز می بیند، بسیار بیشتر از آن چیزی است که انسان گذشته در یک عمر می بیند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه خدمت های متعدد در این فضا ارائه می شود، عنوان کرد: خود انسان ها نیز در این فضا هویت های متکثر دارند.

وی با بیان اینکه امروز می توانید ده ها هویت در این فضا خلق کنید، خاطرنشان کرد: قدرت حاکم بر این فضا، قدرت نرم است و قدرت آن چیزی است که منجر به تغییر رفتار می شود.

فیروزآبادی با بیان اینکه فضای مجازی متلاطم در قدرت نرم است، خاطرنشان کرد: کسانی که در فضای مجازی وجود دارند، با هزینه کم می توانند قدرت زیادی را تولیدی کنند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه هزینه دفاع در این فضا بسیار بالا است، عنوان کرد: یکی از ترس های دشمن از ما که ما از آن به درستی هم استفاده نکرده ایم، توان استفاده از توان قدرت تامقارن است.

وی با بیان اینکه سیاست جدید آمریکایی ها در روابط بین الملل در فضای مجازی تنظیم شده است، عنوان کرد: آمریکایی ها قدرت سخت را به قدرت نرم مجازی مرتبط کرده اند و اعلام کرده اند که تشخیص محل حمله بر عهده خودشان است و می توانند در این فضا اقدام نظامی داشته باشند.

فیروزآبادی با بیان اینکه مدل اقتصادی در این فضا، مدل سکوهای نرم افزاری است، عنوان کرد: پنج قدرت اقتصادی برتر دنیا که در آمریکا هستند، 5 شرکت دارای پلت فرم هستند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه فضای مجازی از پنج لایه تشکیل شده است، عنوان کرد: لایه اول لایه ارتیاطات، لایه فیزیکی، لایه منطقی که همان لایه پلت فرم است و لایه آخر لایه مردم است.

وی ادامه داد: در این فضا یک لایه اطلاعات نیز تعریف می کنند، چون این فضا ارتباطی است.

فیروزآبادی با بیان اینکه پلت فرم هایی در آمریکا طراحی کرده اند که کار آن ها جمع آوری اطلاعات است، خاطرنشان کرد: در این فضا پلت فرمی به نام اندروید طراحی می کنند که بر روی این فضا اپلیکشین ها توسعه پیدا می کنند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور ما در فضای مجازی علاوه بر پلت فرم ها شاهد زیرفضاها نیز هستیم، خاطرنشان کرد: این پلت فرم ها هم منشا درآمد بسیار زیادی هستند که شرکت های قدرمتمندی مانند فیس بوک را تشکیل می دهند و هنجارسازی رسانه ای برای جوامع می کنند.

وی  با بیان اینکه در این پلت فرم ها محتواها توسط کاربران تولید می شود، عنوان کرد: نحوه عکس العمل مردم و مصرف کنندگان که کارگران این پلت فرم هم هستند.

فیروزآبادی با بیان اینکه کسانی که این پلت فرم ها را در اختیار دارند، پروفایل هایی براساس نقش های، حقیقی، حقوقی و اقتصادی ایجاد می کنند، عنوان کرد: این پورفایل سازی هم به پلت فرم ها جهت می دهد و هم بر فضاهای مورد نیاز مانند انتخابات، رفرادوم ها و بازار اقتصادی اصر می گذارد.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه پلت فرمی می تواند به زندگی خود ادامه دهد که انحصارگرایی کند، عنوان کرد: گوگل تا آن اندازه امکانات دارد که می تواند مستقل از فضای اینترنت یک فضا برای خود ایجاد کند.

وی با بیان اینکه همه کسانی که در این پلت فرم کار کنند، کارگر این پلت فرم هستند، عنوان کرد: برهمین اساس اس که قابلیت ایجا ربات بر روی اکثر پلت فرم ها دیده شده است و لذا ما اکانت جعل و لایک جعل داریم.

فیروزآبادی ادامه داد: پلت فرم توییتر به دلیل اینکه برای کابری سیاسی ایجاد شده است، این قابلیت جعل در آن بسیار بالا است.

تلگرام در حال تبدیل به پلت فرم پولی است

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به خلق پلت فرم های پولی در جهان، عنوان کرد: تلگرام در حال تبدیل شدن به پلت فرم پولی است که ما جلوی آن را گرفتیم.

وی با بیان اینکه روابطی که در این فضا وجود دارد از نوع روابط قدرت و تسلط بازار است، عنوان کرد: به دلیل ماهیتی که در این فضا وجود دارد، باید اقدام ملی و اجتماعی در حوزه فضای مجازی صورت می گیرد.

فیروزآبادی ادامه داد: اگر می خواهید کاری کنید که مسکن نباشد، باید کار ریشه ای در همه عرصه ها با حضور همه مردم صورت بگیرد.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به غفلت های صورت گرفته در این فضا در طول دودهه گذشته، عنوان کرد: آمریکا توانسته است با استفاده از برتری تکنولوژیک، قانون گذاری از طریق تسلط بر قانون گذاری این فضا، این توهم را به دست آورده است که می تواند بر لایه مردم این فضا داشته باشد.

فیروزآبادی ادامه داد: آمریکا به این سمت رفته است که تاثیر چند دهه را در چند سال داشته باشد.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه در لایه ارتباطی پیشنهاد ما شبکه ملی است، عنوان کرد: این شبکه به معنای جداسازی از شبکه جهانی فضای مجازی نیست؛ بلکه باید مرزهای ما در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در فضای مجازی مشخص شود.

وی ادامه داد: این تعریف حداقلی در لایه ارتباطی مورد اجماع قرار گرفته است و ناچار هستیم بر روی همین اجتماع حرکت کنیم که این شبکه ملی، شبکه ای است امن، با مدیریت داخلی و بدون حضور خارجی و دارای پلت فرم های ملی است.

فیروزآبادی با بیان اینکه در لایه اطلاعاتی ما باید بسته به موارد متعدد بده بستان اطلاعاتی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: آیا اصل اطلاعات ما باید توسط آن ها پردازش شود؟ قطعا باید از این کا جلوگیری شود.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه ما باید در لایه فیزیکی این جهان تک قطبی را بشکنیم، خاطرنشان کرد: باید از طریق همکاری ها با سایر قدرت ها انحصار را بشکنیم.

وی با بیان اینکه ما در سپهر رسانه با پلت فرم های خارجی مواجه هستیم، عنوان کرد: این پلت فرم ها دارای بات هایی است که به عمد در فضاهای ما تاثیر می گذارد.

فیروزآبادی ادامه داد: نوع فضاسازی ها در یک سال گذشته دارای یک نوع انسجام با مرکز فرماندهی است بر روی پلت فرم های شبکه های مجازی وجود دارد که به یک دیگر پاس گل می دهند.

دبیر عالی شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد: بحران هایی مانند بحران اّب، بحران کامیونداران و بازار که از دی ماه گذشته تا کنون به 100 بحران می رسد ، توسط تحلیل هوشمند داده ها در فضای مجازی ایجاد شده است.

فیروزآبادی ادامه داد: برآورد ما نشان می دهد که حضور دشمن در فضای توییت آن قدر بالا نیست و همین ترند شدن هشتک #خاکریزهای_برخط، نشان دهنده توان بسیجیان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!