صفحه اصلی » اجتماعی » جامعه ایزوله نمی‌تواند به معلول کمک کند/ سختی‌های مراحل زندگی معلولان برای خود و اطرافیان

آنچه باید از زندگی یک توانخواه بدانیم؛

جامعه ایزوله نمی‌تواند به معلول کمک کند/ سختی‌های مراحل زندگی معلولان برای خود و اطرافیان

یک روانشناس بابیان اینکه مراحل زندگی توانخواهان برای خود و اطرافیان سختی‌های خاص خود را دارند، گفت: جامعه تأثیر به سزای بر روی سلامت روحی و روانی معلولان دارد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

سهیلا طالبی در گفت‌وگو با صاحب نیوز بابیان اینکه زمانی که فرزند معلولی در خانواده‌ای به دنیا می‌آید تا خانواده به معلولیت آن کنار بیایند مراحل مختلفی را باید طی کند، اظهار کرد: وقتی یک خانواده اقدام می‌کند برای فرزند آوری به امید یک فرزند سالم است اما زمانی که یک بچه معلول به دنیا می‌آید، تمام امید خانواده از بین می‌رود.

کارشناس روانشناس گفت: خانواده در این ایام دچار یک سری تنش‌هایی و به‌طور طبیعی شوکه می‌شود در مرحله این قضیه را انکار می‌کنند و در مرحله بعد وقتی متوجه می‌شوند که انکار کاری از پیش نمی‌برد، دچار خشم و عصبانیت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه والدین در مرحله بعد احساس گناه می‌کنند و خود را تقصیرکار می‌دانند، افزود: وقتی کاری از دستشان برنمی‌آید و با این اتفاق کم‌کم روبه‌رو شدند، دچار افسردگی می‌شوند و بعد از گذراندن این دور به پذیرش اینکه فرزندی توانخواه دارند، می‌رسند.

طی کردن چندین مرحله سخت برای خانواده‌هایی که فرزند معلول به دنیا می‌آوردند

طالبی بیان کرد: یک خانواده از زمانی که فرزند معلولش به دنیا می‌آید تا زمانی که به پذیریش برسد، پنج مرحله را طی می‌کند و سلامت روانی خانواده دچار عدم تعادل می‌شود و این تنش‌ها بر روی رضایت زناشویی والدین و ارتباط با دیگران تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: فرد معلول هم وقتی در این چرخه قرار می‌گیرد، رشد و فعالیت‌های دیگران را می‌بیند و با محدودیت‌های خود مقایسه می‌کند و به این باور می‌رسد که ناتوان، سربار خانواده و جامعه است.

زندگی یک فرد معلول با دیگران سیر کاملاً متفاوت دارد

این دانشجوی دکترای روانشناسی بابیان اینکه زندگی یک فرد توانخواه بازندگی یک فرد عادی سیر کاملاً متفاوت و سختی‌های خاص خود را دارد، تصریح کرد: پژوهش‌ها در دنیا نشان می‌دهند که افرادی که معلولیت دارند، احتمال بیشتری دارد نسبت به دیگر افراد جامعه به آسیب‌های روانی دچار شود.

وی گفت: محدودیت‌ها در زمینه‌های ارتباط‌ با دیگران، تحصیل، شغل، مسکن، ازدواج و فرزند آوری وجود دارد و این افراد را دچار مشکلات فکری و افسردگی می‌کند.

طالبی با اشاره به مؤلفه‌های اصلی سلامت روان انسان‌ها، تأکید کرد: احساس عزت و اعتمادبه‌نفس، احساس خود کارآمدی، احساس استقلال و ایجاد ارتباط با دیگران چهار مؤلفه اصلی سلامت روان انسان است و این افراد به دلیل دچار بودن به مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی، احساس کم بودی، سربار بودن جامعه و سرکوب شدن توسط جامعه، ترس دارند و معمولاً به سمت موفقیت نمی‌روند.

جامعه تأثیر به سزای بر روی سلامت روانی معلولین دارد

وی با تأکید بر اینکه جامعه خیلی می‌تواند بر روی سلامت روحی و روانی معلولین تأثیر بگذارد، بیان کرد: توانخواه در جامعه به‌عنوان یک فرد ناقص تعریف‌شده است و این در حالی که توانایی هر فردی با دیگری یکسان نیست و هر انسانی توانایی خاص خود را دارد و فرد معلول نقص ندارد و فقط با دیگران تفاوت دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این چارچوب که در ذهن ما، در خود فرد معلول و خانواده‌اش به اشتباهی رشد پیدا می‌کند و باعث می‌شود که این فرد معلول احساس نقص و دیگر نمی‌تواند مانند یک فرد عادی زندگی کند.

برعکس شعار «معلولین محدودیت نیست» عمل می‌کنیم

وی افزود: دقیقاً برعکس این شعاری که «معلولین محدودیت نیست» را در جامعه عمل می‌کنیم و اگر پای درد و دل افراد توانخواه بنشینیم، بحثی که همه آن‌ها روی آن تأکید دارند این است که یک فرد سالم نباید به‌جای ما تصمیم بگیرد.

طالبی بابیان اینکه آگاه‌سازی و اصلاح نگرش جامعه تا حد زیادی می‌تواند به‌سلامت روان این افراد کمک کند، خاطرنشان کرد: در بحث اصلاح نگرش، اول نگرش فرد معلول را درجه اول، نگرش خانواده و جامعه را باید درجه دوم و سوم تغییر کند و همه این‌ها نیاز به آموزش، تمرین و آگاه‌سازی دارد.

وی ادامه داد: ارتباطی با یک فرد معلول را اول در خانواده و دوم در جامعه آموزش دهیم و خانواده به‌عنوان مهم‌ترین نهادی که هر فردی در آن حضور دارد، تأثیر زیادی می‌گذارد.

استفاده از حداکثر توانمندی‌های یک فرد معلول

کارشناس روانشناس با تأکید بر اینکه باید از حداکثر توانمندی یک فرد توانخواه استفاده کنیم، تصریح کرد: معمولاً توجهمان روی نقص افراد است و کمتر به توانمندی‌های افراد نگاه می‌کنیم و باید این نگاه در جامعه عادی، نه جامعه ایزوله، نه جامعه جدا، نه مدارس جداسازی شده انجام شود.

وی گفت: قطعاً محدودیت‌هایی وجود دارد اما باید تلاش کنیم از این قشر جامعه هم به بهترین نحو استفاده کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!