صفحه اصلی » اجتماعی » سلبریتی ها به کار خودشان مشغول باشند و در درمان دخالت نکنند/ خود تجویزی نالوکسان فاجعه آفرین است

واکنش جدی سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به اظهارات مهناز افشار در فضای مجازی؛

سلبریتی ها به کار خودشان مشغول باشند و در درمان دخالت نکنند/ خود تجویزی نالوکسان فاجعه آفرین است

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پی تبلیغ داروی نالوکسان از سوی یکی از سلبریتی ها گفت: ممکن است حین تزریق عوارض خطرناک و حتی مرگ آوری برای بیمار در پی داشته باشد؛ چنان که بسیاری از داروها برای مشکلات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما خود درمانی و خود تجویزی آن ها ممکن است فاجعه آفرین باشد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

کیانوش جهانپور در گفتگو با  صاحب نیوز پیرامون تبلیغ نالوکسان از سوی یک بازیگر زن سینما بیان کرد: بهتر است سلبریتی ها که در جامعه معروف هستند، به کار خودشان بپردازند و در تمامی زمینه ها اظهار نظر نکنند و اگر می خواهند به واسطه شهرت خود کار مثبتی برای سلامت جامعه بکنند، به سراغ موضوعاتی مانند اعتیاد و راه های پیشگیری از آن بروند که امروزه تبدیل به یک معضل جدی در جامعه شده است.

سخنگوی سازمای غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تشریح کاربرد این دارو ادامه خاطرنشان کرد: کاربرد اصلی این دارو در موقعیت های اورژانسی است که در اورژانس های بیمارستانی و پیش بیمارستانی و اتاق عمل و ریکاوری استفاده می شود.

جهانپور ادامه داد: نالوکسان در کیف و ترالی های احیای پیشرفته وجود دارد و یکی از موارد مصرف آن احیای افرادی است که مواد مخدر مصرف کرده اند، امّا بدون عوارض نبوده و مصرف آن تحت نظر پزشک و با امکانات اورژانس است و به هیچ وجه تجویز و مصرف خودسرانه ندارد.

این مسئول همچنین از خطرات این دارو سخن به میان آورد و گفت: ممکن است حین تزریق عوارض خطرناک و حتی مرگ آوری برای بیمار در پی داشته باشد؛ چنان که بسیاری از داروها برای مشکلات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما خود درمانی و خود تجویزی آن ها ممکن است فاجعه آفرین باشد.

به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، تبلیغ و فروش این دارو در فضای مجازی نیز تخلف است و این دارو به هیچ عنوان بدون نسخه قابل عرضه نیست.

 انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد