97-05-c18-1434
۱۹:۳۸ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۵

سخنگوی شورای نگهبان:

شورای نگهبان تهدیدپذیر نیست/ CFT در چهارچوب قانون اساسی بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان هیچگاه تهدید پذیر نیست و معمولاً از هیچکسی شکایت نمی کنیم اما یک زمانی هست که به حیثیت نظام ضربه می خورد که در این صورت اعاده حیثیت می کنیم.

به گزارش صاحب نیوز؛عباسعلی کدخدایی بعدازظهر امروز ور گردهمایی فعالان فضای مجازی اظهار کرد: انقلاب اسلامی مردم ما یک انقلاب بی نظیر بوده است چرا که شکوه و بزرگی در این انقلاب است.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) جامعه را به سمتی بردند که نتیجه آن انقلاب اسلامی ایران بود.

سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: معمولاً همان اول ابتدای انقلاب قانون اساسی تدوین نمی کنند و چند سالی صبر می کند اما حضرت امام(ره) از همان ابتدا به مجلس موسسان دستور تدوین قانون اساسی و تعیین نوع نظام سیاسی کشور را داشتند چون ایشان به مردم اعتماد داشتند.

وی افزود: مردم بعد از تعیین نظام جمهوری اسلامی درانتخابات مجلس موسسان یاخبرگان اول شرکت کردند.

کدخدایی گفت:قانون اساسی ایران هم از مترقی ترین قانون های اساسی دنیا است به دلیل ساختار سیاسی که در آن در نظر گرفته شده و ریشه و پایه های فراوانی دارد.

وی اضافه کرد: امام درس مقاومت و مبارزه به ما دادند و به همین دلیل مردم در همه زمان ها به خصوص جنگ تحمیلی مقاومت کردند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد:کدام نظام نوپایی است که به حضور و رأی مردم متکی باشد؟ با گذشت نزدیک به 40 سال از انقلاب، انتخابات بسیاری برگزار شده است.

وی ادامه داد: وسایل ارتباط جمعی باید در جهت روند تکاملی و اشاعه فرهنگ اسلامی قرار گیرد و در این زمینه از اندیشه های متفاوت بهره گیر شوند.

وی افزود: در سالهای آینده روش های جدید را هم خواهیم دید اما آنچه مهم است توسل به ابزارهای نوین برای اصلاح جامعه و تحقق اهداف اسلامی است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قوانین و مقررات جابه جا و عوض می شود چون به دست انسان نگاشته شده است اما باید در مسیر الهی باشیم؛ تلاش کنیم با روش های جدید در فضای مجازی حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: مجلس هفتم اقداماتی  انجام شد که کسانی که در مجلس ششم بودند نتوانند به مجلس بعدی راه پیدا کنند همواره بررسی شایستگی ها و صیانت از رأی مردم مدنظر داریم.

کدخدایی تصریح کرد: رفت و برگشتی بین مجلس و شورای نگهبان است و اگر اختلافی باشد به مجع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت و باید تابع نظرات مراجع قانونی باشیم و روشنگری کنیم.

وی ادامه داد: از 4 مصوبه مربوط به FATF سه مورد آن بررسی شده است و CFT هم در راستای چهارچوب قانون اساسی بررسی خواهد شد.A

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: افراد شرکت کننده در انتخابات 6 نفر بودند که انتخاب شدن آن بستگی به شرایط  دارد اما ورودی برای ثبت نام زیاد داریم که نیازمند قانون است که هرکسی شرکت نکند.

وی افزود: شورای نگهبان هیچگاه تهدید پذیر نیست و معمولاً از هیچکسی شکایت نمی کنیم اما یک زمانی هست که به حیثیت نظام ضربه می خورد که در این صورت اعاده حیثیت می کنیم.

کدخدایی عنوان کرد: در انتخابات دو نوع تخلف داریم یکی اینکه بر سرنوشت انتخابات تآثیر می گذارد و دیگری خیر که تخلفاتی که در انتخابات 96 بود از دسته دوم بود که به قوه قضاییه ارسال شده است.

انتهای پیام/