صفحه اصلی » اجتماعی » 200 کانون سالک در استان اصفهان وجود دارد/امیدواریم دستگاه ها جدی تر به میدان بیایند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد؛

200 کانون سالک در استان اصفهان وجود دارد/امیدواریم دستگاه ها جدی تر به میدان بیایند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: 200 کانون سالک در استان اصفهان وجود دارد که از این تعداد تنها 50 کانون در شرق اصفهان وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۲۳:۲۹ - جمعه ۱۳۹۷/۰۹/۱۶

کمال حیدری در گفتگو با صاحب نیوز اظهار داشت: از یک دهه گذشته برنامه مبارزه و کنترل سالک را در سطح استان با مشارکت دستگاه ها و سازمان های مختلف از قبیل معاونت برنامه وبودجه استانداری، فرمانداری، بسیج سازندگی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط زیست با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و معاونت بهداشتی اجرا کردیم که در طی این سال ها شاهد اقدامات ارزشمندی بودیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: مبارزه با بیماری سالک در حالی صورت گرفته که در واقع مبارزه با یک پدیده اقلیمی و زیست محیطی است.

وی همچنین اعلام کرد: در همین راستا مبارزه با ناقل و مخزن بیماری از یک طرف، و بهسازی محیط و حفظ اصول بهداشت محیطی از طرف دیگر و همچنین توانمن دشدن و آموزش های کافی و لازم محافظت فردی جهت زندگی در این اقلیم همگی با هم می توانند عامل موفقیت در این مبارزه شوند تا ما موفق به کنترل بیماری سالک شویم.

حیدری خاطر نشان کرد: در صورتی که هر قسمتی از این فرآیند ناقص اجرا و یا مورد غفلت قرار گیرد به طور قطع مداخلات صورت گرفته، تاثیر لازم را نخواهد گذاشت و امیدوارم دستگاه های مربوطه جدی تر پا به میدان بگذارند.

رئیس مرکز بهداشت استان با اشاره به این که در استان اصفهان ۲۰۰ کانون بیماری سالک وجود دارد، افزود: از این تعداد تنها ۵۰ کانون سالک در شرق اصفهان قرار دارد.

وی با تاکید بر این که از حدود ۱۱ سال پیش عزم جدی برای مبارزه با این بیماری و برنامه ریزی برای کنترل سالک انجام شده است، بیان داشت: هر چند وظیفه اصلی دانشگاه علوم پزشکی آموزش جامعه برای چگونگی مبارزه و محافظت در برابر بیماری سالک است، بنابراین تشخیص و درمان آن از دیگر وظایف دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت است.

حیدری در پایان گفت: ذات بیماری سالک به گونه ای است که برای مبارزه با آن باید عملیات صحرایی برای کنترل و قطع ارتباط مخزن بیماری و ناقل آن باید صورت گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد