صفحه اصلی » اجتماعی » حوزه پیشگیری در طرح تحول سلامت به کلی فراموش شده است/ وجود بیش از عفونت 900 مشترک بین انسان و دام

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان:

حوزه پیشگیری در طرح تحول سلامت به کلی فراموش شده است/ وجود بیش از عفونت 900 مشترک بین انسان و دام

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اعتباراتی که در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان طرح تحول سلامت تصویب شد، گفت: یکی از جنبه های سلامت پیشگیری و پیش بینی است و  دامپزشکی حوزه خط مقدم در بیماری های عفونت زا است ولی متاسفانه یک ریال هم برای پیشگیری به حوزه دامپزشکی در این طرح اختصاص نیافته است

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ شهرام موحدی در آیین تودیع و معارفه رییس دامپزشکی گلپایگان که بعد از ظهر یکشنبه برگزار شد، عنوان کرد: در طرح تحول سلامت حتی یک ریال به حوزه پیشگیری که دامپزشکی جزیی از آن است، اختصاص نیافته است.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اعتباراتی در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان طرح تحول سلامت تصویب شد و میلیاردها تومان برای این طرح هزینه شده است، گفت: یکی از جنبه های سلامت پیشگیری و پیش بینی است و  دامپزشکی حوزه خط مقدم در بیماری های عفونت زا است ولی متاسفانه یک ریال هم برای پیشگیری به حوزه دامپزشکی در این طرح اختصاص نیافته است.

وی در ادامه افزود؛ بیش از نیمی از عوامل عفونت زای انسانی که هزار و ۸۰۰ عامل است، جز بیماری های مشترک بین انسان و دام است که در عین صعب العلاج بودن هزینه های زیادی را در حوزه درمان به بار میاورد.

موحدی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به دلیل گسترش واکسیناسیون علیه تب مالت میزان ابتلا به این بیماری کاهش یافت، مطرح کرد؛ چیزی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان در یک سال فقط در همین بیماری به هزینه های درمان کمک کردیم.

مدیرکل دامپزشکی با بیان اینکه امنیت غذایی اهمیتی کمتر از امنیت روانی و اجتماعی ندارد، تصریح کرد: کشورهای متخاصم هدفشان به مخاطره انداختن امنیت غذایی جمهوری اسلامی نیز هست.

وی با اشاره به اینکه سیاست های ما در بخش کشاورزی به معنای عام گاها سیاست های کلان درستی نبود و حمایت لازم صورت نگرفت، خاطرنشان کرد: اگر امروز با کوچکترین بحث روانی تحریم ها شرکت های تولید کننده خودرو که همیشه مدعی خودکفایی هستند به بیچارگی می افتند در مقابل کشاورزان ما سربالا می کنند.

موحدی افزود؛ بعد از ۴۰ سال گدشت از انقلاب به جایی رسیدیم که در کشورهای خاورمیانه سربلند هستیم.

در پایان مراسم از زحمات دکتر مسعود غفاری تقدیر و شهبازی به ریاست جدید دامپزشکی گلپایگان منصوب شد.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد