صفحه اصلی » اجتماعی » سلامت » توضیح مدیرکل دامپزشکی اصفهان در خصوص «ذبح الاغ» در حومه فلاورجان

در پی انتشار یک فیلم در فضای مجازی؛

توضیح مدیرکل دامپزشکی اصفهان در خصوص «ذبح الاغ» در حومه فلاورجان

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: بارها هشدار داده‌ایم که ذبح دام خارج از کشتارگاه تخلف بوده و نیازمند آن هستیم که در صورت مشاهده چنین امری، حتما از طریق سامانه ۱۵۱۲ به سازمان دامپزشکی اطلاع داده شود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ شهرام موحدی در خصوص فیلمی که چندی پیش در فضای مجازی با موضوع ذبح الاغ در یکی از باغ‌های فلاورجان منتشر شد، توضیح داد: با همکاری دستگاه‌های دیگر این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت متوجه شدیم در جای دیگری الاغ‌ها کشتار شده و به باغ آوردند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خطاب به کسانی که چنین فیلم‌هایی را منتشر می‌کنند گفت: در صورت مشاهده تخلف باید اطلاع‌رسانی درست صورت پذیرد نه این که باعث تشویش اذهان عمومی شود، زیرا مردم نیازمند آرامش فکری هستند اما اگر فردی از مسیر قانونی اطلاع‌رسانی انجام داد و نتیجه‌ای نگرفت، بازتاب آن را در شبکه‌های مجازی منتشر کند.

وی تصریح کرد: احداث کشتارگاه بر عهده بخش خصوصی است و برای بخش خصوصی سودآوری کافی ندارد، زیرا یک کشتارگاه سرمایه‌ای بین ۱۵۰ میلیارد تا ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد؛ بنابراین کشتارگاه‌ها منطقه‌ای که فرآورده‌های آن در شهرهای اطراف توزیع می‌شود، می‌تواند جایگزین مناسبی برای ایجاد کشتارگاه‌های متعدد باشد.

موحدی افزود: بارها هشدار داده‌ایم که ذبح دام خارج از کشتارگاه تخلف بوده و نیازمند آن هستیم که در صورت مشاهده چنین امری، حتما از طریق سامانه ۱۵۱۲ به سازمان دامپزشکی اطلاع داده شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: بهداشت در جامعه دامی یعنی بهداشت در جامعه انسانی و یکی از دلایل اهمیت این مسئله هم‌پوشانی سلامت انسان‌ها و حیوانات در بسیاری از موارد است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: واکسیناسیون دام در اواخر اسفند و اوایل فروردین‌ماه باید انجام شود، اما در بسیاری از موارد زمان واکسن دام رد می‌شود؛ زمانی که اعتبار در زمان مناسب نباشد، پس از آن حتی با چند برابر آن هزینه نیز هیچ ثمری ندارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در پایان اضافه کرد: حدودا ۱۷۰۰ عامل عفونی در انسان وجود دارد که بیش از نیمی از آن قابل انتقال از دام به انسان است، معمولا صعب العلاج‌ترین و کشنده‌ترین بیماری در این دسته قرار دارد؛ هاری، سالک، جنون گاوی، آنفلوآنزای پرندگان و بسیاری از بیماری‌های دیگر هستند که در دسته بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد