صفحه اصلی » اجتماعی » پیشنهاد عملی بسیج سازندگی اصفهان برای ورود به چالش ریزگردهای خوزستان

رئیس بسیج سازندگی اصفهان خبر داد؛

پیشنهاد عملی بسیج سازندگی اصفهان برای ورود به چالش ریزگردهای خوزستان

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان گفت: رای حل مشکلات مشابه در استان خوزستان در بهار 96 ورود پیدا کردیم و تقریباً ۲۳ هکتار به عنوان پایلوت کار انجام شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۳

سرهنگ پاسدار احسان اله رضاپور در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از سال ۸۵ بسیج سازندگی در جهت کمک به دولت در اجرای پروژه‌ها وارد عمل شد و قسمتی از این پروژه ها در زمینه بیابان زدایی است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان افزود: تا کنون بسیج سازندگی اصفهان با ورود به عرصه بیابان زدایی حدود ۱۲ هزار هکتار از بیابان های استان که محل بحران ریزگردها به شمار می رفت را با نزدیک به دو میلیون و ۲۰۰ اصله نهال از گونه های گیاهی طاغ، غرقه داغ، گز و گونه های مشابه کاشته و بالای 98 درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هکتار برای بیایان زدایی در دست اقدام است که ۲۰۰ هکتار آن در فساران و ۱۰۰ هکتار در روستای پروانه در شهرستان برخوار  واقع شد که بیش از 98 درصد رشد داشته و در مرحله آبیاری هستند که در چند ماه آینده به دستگاه بهره بردار تحویل خواهد شد.

رضاپور خاطرنشان کرد: در کنار بیابان زدایی کار ارزشمندی انجام شد و آب پساب تصفیه خانه شمال اصفهان به دشت سجزی با احداث کانال‌های خاکی اصلی و فرعی در طول ۱۰۰ کیلومتر انتقال داده شد.

این مقام اجرایی استان همچنین عنوان کرد: تونل بادی اصفهان در دشت سجزی است و اکثر ریز گردها از سجزی منتقل می‌شود، با استفاده از پساب تصفیه خانه شمال ۴۰۰ هکتار در منطقه سجزی گونه های گیاهی کاشت شد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان در بخش دیگری از گفتگوی خود اذعان کرد: برای حل مشکلات مشابه در استان خوزستان در بهار 96 ورود پیدا کردیم و تقریباً ۲۳ هکتار به عنوان پایلوت کار انجام شد؛ در خورستان رشد گیاه به خوبی شکل می‌گیرد و کار‌های خوب بسیاری در این زمینه در بحث ریز گردها می توان انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: البته پیشنهاد ما بیش از ۲۳ هکتار بود که با توجه به وجود اعتراض ها بیشتر انجام نشد، اکنون هم برای خوزستان پیشنهاد دادیم در مقابل ریز گرده ها نزدیک به دو هزار هکتار کاشت انجام دهیم که اگر زمانی نیاز شد ورود پیدا کنیم، آماده انجام آن هستیم.

به گزارش صاحب نیوز بسیج سازندگی استان اصفهان در عرصه بیابان زدایی در کشور رتبه نخست را از آن خود کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!