صفحه اصلی » اجتماعی » خانه مشارکت مردم در سلامت، پایگاهی برای تعامل آحاد جامعه در برنامه های سلامت

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار مطرح کرد؛

خانه مشارکت مردم در سلامت، پایگاهی برای تعامل آحاد جامعه در برنامه های سلامت

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار گفت: برای انعکاس دو طرفه و توانمندسازی همه افراد جامعه تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت در دستور کار قرار گرفته است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - سه شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار در اولین جلسه راه اندازی خانه مشارکت مردم در سلامت که پیش از ظهر امروز در شبکه بهداشت و درمان این شهرستان و با حضور نمایندگان اقشار مختلف مردم و نهادها و ارگان ها برگزار شد با اشاره به تغییر دید سنتی به مبحث سلامت اظهار کرد: در گذشته باورها بر این بود که سیستم سلامت تمام امور را انجام می دهد و حتی در برخی موارد مانند ریشکن سازی فلج اطفال این دیدگاه تاثیرگذار بود، اما با تغییر شرایط، نوع بیماری ها و جامعه، آن دید سنتی دیگر جوابگو نمی باشد.

وی افزود: در گذشته موضوعی که مربوط به منطقه ای نمی شد مورد توجه حوزه سلامت آن منطقه قرار می گرفت و حتی روند آموزشی نیز برای آن در نظر گرفته می شد، اما کارآمدی لازم را برای مردم آن منطقه نداشت.

محمدصادق فیاضی با تاکید بر این که حوزه سلامت یک مولفه اجتماعی است تصریح کرد: از آنجایی که دسترسی به سیستم درمان آسان شده است ارگان های مختلف و افراد جامعه می توانند در این حوزه موثر باشند و لذا برای انعکاس دو طرفه و توانمندسازی همه افراد جامعه تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: هدف از انجام این کار دسترسی به همه آحاد جامعه و ارتباط با نمایندگان مختلف محلات و اقشار برای انتقال و استفاده از توانمندی ها در حوزه سلامت است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار با اشاره به عوامل موثر در تغییر سبک زندگی مردم گفت: هدف این است که با همکاری و مشارکت، مردم را سالم نگه داریم، زیرا با این روش بار کاری حوزه سلامت نیز کاهش می یابد.

 هدف از اجتماعی شدن نظام سلامت استقرار سلامت پایدار در جامعه است

در این جلسه معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان خوانسار به تشریح و تبیین بیشتر اهداف و برنامه های تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت پرداخت و اظهار کرد: در حوزه سلامت اسناد بالادستی مهمی وجود دارند که یکی از آنها سند چشم انداز 20 ساله است که افق پیشرفت در بخش سلامت در آن ترسیم شده و در برنامه های پنجم و ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفت.

هاشمی در خصوص اجتماعی شدن مباحث سلامت با بیان این که تغییر سبک زندگی مردم و ورود عوامل جدید در حوزه سلامت در تغییر نوع بیماری ها موثر بوده است گفت: بیشتر بیماری ها در سطح جامعه از واگیردار به غیرواگیردار مبدل شده است و بروز بیماری هایی چون سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و سکته نسبت به 20 سال گذشته بسیار بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: اگر ما درختی را در نظر بگیریم که ثمره آن بیماری های مزمن، سرطان، فشارخون است ریشه این درخت در نوع و سبک زندگی، فشارهای عصبی، مصرف دخانیات و الکل قرار دارد و مجموعه عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بروز این نوع بیماری ها موثر بود و برای پیشگیری از این بیماری ها باید از دیگر دستگاه ها و افراد کمک گرفته شود.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان خوانسار با تاکید بر لزوم اجتماعی شدن نظام سلامت تصریح کرد: هدف از اجتماعی شدن نظام سلامت استقرار سلامت پایدار در جامعه با توجه به توانمندی های افراد و با بهره گیری از نظر نخبگان و صاحب نظران و با عنایت به تفاوت های محلی و منطقه ای در بحث کنترل بیماری ها است تا در برنامه ریزی، اجرا و نظارت از مشارکت مردم استفاده شود.

وی افزود: یکی از راهکارها برای اجتماعی شدن سلامت، تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت است که در سال 92 ضمن تایید، نظام نامه آن توسط وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور ابلاغ شد و شکل گیری مجمع سلامت شهرستان و تشکیل خانه سلامت از برنامه هایی بوده است که بر اساس این نظام نامه انجام شده است.

در این جلسه معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان خوانسار با تشریح چارت و اهداف و برنامه های تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت ثمره تعامل مردم و سیاست گذاران در حوزه سلامت را افزایش سواد سلامت مردم، ارتقاء خدمات سلامت و ایجاد محیط مناسب عنوان کرد و ادامه داد: مردم بهترین ناظر بر حوزه سلامت هستند و زمانی که مردم از حقوق سلامت خود مطلع باشند می توانند مطالبه گری بهتری از سیستم درمان و بهداشت داشته باشند.

هاشمی تاکید کرد: خانه مشارکت مردم در سلامت، پایگاهی برای تعامل شبکه های مختلف مردمی و مشارکت آحاد جامعه در فرایند تدوین، اجرا و ارزشیابی برنامه های سلامت در سطح هر منطقه است.

در پایان این جلسه ضمن رای گیری از اعضا، رضا صانعی نماینده سازمان های مردم نهاد به عنوان رئیس و محمدی نماینده ورزشکاران شهرستان به عنوان نائب رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان انتخاب شدند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد