صفحه اصلی » اجتماعی » حل اختلاف به سبک حمامی/ پاتوق‌های مهربانی در حمام رهنان

سومین گرمابه تاریخی کشور در آستانه جهانی شدن؛

حل اختلاف به سبک حمامی/ پاتوق‌های مهربانی در حمام رهنان

حمام قدیمی رهنان که در گذشته علاوه بر کاربرد بهداشتی محلی برای حل اختلافات مردم کاربرد داشته و صلح و دوستی را در جامعه رواج داده است، امروز این کاربری حمام تاریخی اصفهان با تکیه بر ساختار معماری زیبای خود در جهان مطرح شده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ با توجه به فرهنگ کهن ایرانیان و آداب و رسومی که از دل این فرهنگ ظهور کرده است و در گوشه گوشه کشورمان آشکار است، معرفی این فرهنگ و تمدن کهن و آداب و رسوم گذشتگان که اغلب حول محور همنوع دوستی و تحکیم ارتباطات جمعی است نقش مهم و بسزایی دارد.

اصفهان یک برند توریستی است

علاوه بر جذب و رونق صنعت توریسم با بهره گیری از پتانسیل‌های بسیار زیاد کشورمان، نقش معرفی آداب و رسوم گذشتگان به نسل‌های آینده هم از اهمیت فراوانی برخوردار است از این رو این معرفی باید با توجه به شرایط زمان و علایق نسل ها انجام شود در این میان موزه‌ها که خود تداعی گر رفتار گذشتگان است نقش مهمی ایفا می‌کند.

اسم اصفهان یک برند تاریخی فرهنگی است که شهرتش جهانی و هر میل و سلیقه‌ای را به طرف خود می‌کشاند، حضور گردشگران داخلی و خارجی نقش معرفی درست آداب و رسوم را پر رنگ‌تر می‌کند نقشی که می‌توانند موزه‌ها به خوبی آن را انجام دهند و علاوه بر انتقال مفاهیم از قدرت جذب به دور از خستگی نیز برخوردارند.

معرفی حمام تاریخی رهنان

یکی از موزه‌های اصفهان موزه حمام تاریخی رهنان است که در محلی به همین نام توسط حاج آقا محمدرنانی حاکم وقت اصفهان در دوره زندیه ساخته شده این شاهکار بی نظیر در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا شده است حمام تاریخی رهنان یکی از زیباترین حمام هایی است که در غرب شهر اصفهان واقع شده و دارای معماری بی‌نظیر و تاریخچه‌ای است که آن را در شمار برجسته‌ترین آثار تاریخی اصفهان قرار می‌دهد

این بنا با مساحتی بالغ بر هزارو467متر سومین حمام بزرگ جهان است و تنها حمامی که با پلان شبستانی در ایران است و دارای پوششی گنبدی که 20 ستون سنگی و آجری بار پوشش طاق راتحمل می کند و به نشانه کثرت تصاویر ستون ها در هشت حوض آن به حمام چهلستون نیزمعروف است در سال 95 و با توجه به آیین هایی که در حمام های قدیمی برگزار می‌شده است این حمام به موزه هنرهای آئینی نیز نام گرفت.

حمام رهنان هیچ قناسی ندارد و به دل می‌نشیند

بدون شک زیبایی این شاهکار در کلام و نوشتار منتقل نمی‌شود و مخاطب باید از نزدیک از این معماری زیبا و در آمیخته شده با فرهنگ غنی دیدن کند حمام بزرگ رهنان گرمابه دو قلو و متشکل از حمام بزرگ و حمام کوچک است به این صورت آقایان و بانوان می‌توانستند در تمام اوقات روز از حمام استفاده کنند، درهای ورودی هم کاملا از یکدیگر مجزا هستند و در دو معبر متفاوت بنا شده‌اند تا رفت و آمد زنان و مردان جدا باشد، زمینی وسیع و خوش قواره و بدون هیچ قناسی است و ورودی آن یک هشتی زیبا که با راهروی طویل پر پیچ و خمی که شاخصه‌ی گرمابه‌های سنتی است و برای تنظیم دمای هوای بیرون و درون گرمابه طرح ریزی شده است و به سر بینه‌ای بی همتا می‌رسد.

حل اختلاف در حمام

 

 

سعید صرامی مدیر مجموعه تاریخی؛ فرهنگی موزه حمام رهنان پیرامون این مکان تاریخی اظهار کرد: این حمام 188 سال پیش از دوران زندیه توسط آقا محمدخان رهنانی حاکم وقت اصفهان بنا شده است، از چهار بینه یا به عبارتی سکو تشکیل شده که این چهار بینه متعلق به چهار محله رهنان (ماشاده، طاحونه، زاگان و چهار شاه) بوده و هر محله از بینه خود استفاده می‌کردند.

او می‌گوید: در این حمام، علاوه بر نظافت به صله رحم و حل اختلافات می‌پرداختند در آن زمان محمدخان رهنانی با بستن تمام حمام‌ها و باز نگه داشتن همین یک حمام می‌خواست همیشه مردم در صلح و دوستی و در یک جا دور یکدیگر جمع باشند.

وی افزود: برای این منظور چه جایی بهتر از حمام می‌توانست باشد که هر کس فارغ از هر شخصیت اجتماعی و نوع لباس و طبقه اجتماعی در کنار دیگران قرار می‌گرفت در نتیجه ایجاد صلح و رفع اختلاف مهمترین ویژگی این حمام بوده است.

صرامی با اشاره به اقداماتی که برای شناساندن حمام رهنان به مردم انجام شده است، گفت: تصمیم داریم حمام رهنان را به یک قطب گردشگری سلامت تبدیل کنیم و با برگزاری جلساتی با افراد موثر در حوزه طب اسلامی و سنتی و با همکاری شهرداری منطقه11، کنار حمام هتلی در نظر گرفته شود همچنین با ایجاد غرفه‌های سلامت برای شهر و منطقه اشتغال و کسب درآمد کنیم.

حمام رهنان پاتوق صلح

وی ادامه داد: به عنوان یک فعال فرهنگی از اینکه این حمام با این وسعت و معماری بی‌نظیر مغفول مانده، متاثر شدم و تصمیم گرفتم تغییراتی در آن ایجاد کنم. حمام رهنان، محلی برای رفع اختلافات

بود و به عبارتی حمام صلح نامیده می‌شد. به همین دلیل ابتدا پیشنهاد ثبت جهانی حمام به عنوان حمام صلح به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه شد.

صرامی گفت: این درخواست تصویب شد و در حال طی کردن مراحل اجرایی است تا به عنوان حمام صلح ثبت شود به این طریق و با نام صلح که نماد جهانی است، مخاطب داخلی و خارجی را جذب می‌کنیم.

او با اشاره به اقدامات انجام شده برای احیای موزه حمام رهنان، می‌گوید: به خاطر تعدد آثار باستانی و تاریخی در اصفهان، این حمام مغفول مانده است و می‌توان گفت اصلا کسی به حمام رفت و آمد نمی‌کرد‌برای همین پیشنهاد احیای حمام را ارائه کردیم که با ساخت خزینه‌ای کوچک و راه‌اندازی حوضچه‌های آب‌درمانی، لجن‌درمانی، ماساژ، طب سنتی اسلامی و شربت‌سرا با ارائه آب‌میوه طبیعی، آب انجیر و…در کنار آن، مردم بیایند و خاطرات خوشی را در این شاهکار معماری داشته باشند.

سومین حمام تاریخی کشور

حمید اشرافی مدیر منطقه11 شهرداری اصفهان می‌گوید: این حمام 300 ساله متعلق به دوره زندیه است که هویت هایی مانند حمام عزا، حمام زائو، حمام حنابندان در آن احیا و موجب ارتقا و توسعه گردشگری محلی شده و گروه های نمایشی این سنت‌ها را برای گردشگران اجرا می کنند.

حمید اشرفی با بیان اینکه این حمام سومین حمام تاریخی کشور است، گفت: این حمام بزرگترین سربینه را بین حمام های تاریخی کشور دارد.

او می‌گوید: این نوع معماری موجب شده بود در گذشته اهالی چهار محل رهنان بر روی چهار سکوی آن بنشینند و اختلافات را روی این سکوها حل کنند.

مدیر منطقه 11 شهرداری اصفهان در ادامه می‌گوید: حاج آقا محمد رهنانی سازنده این حمام با نیت حل اختلاف چهار محله این حمام را با این نوع معماری ساخته بود و به این دلیل نامزد حمام صلح جهانی است.

اشرفی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون 5هزار نفر از این حمام بازدید کرده اندو مرحله دوم مرمت شامل حمام کوچک و قسمتی از حمام بزرگ با یک میلیارد و 800میلیون تومان به همت بخش خصوصی در حال اجرا است.

نماد دوستی محلات و بخش های مختلف اجتماعی در ساختار معماری حمام رهنان متبلور است

فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز می‌گوید: آثار تاریخی جزء جاذبه های گردشگری و قاعدتا” مخاطبان آن ها مخاطبان بین المللی هستند و از کشورهای مختلف حضور پیدا می کنند.

او با اشاره به ساختار حمام رهنان، می‌گوید: نماد دوستی محلات و بخش های مختلف اجتماعی در ساختار معماری این حمام متبلور است و این ایده وجود دارد که دوستی، ارتباطات و تعاملات اجتماعی را به خوبی و به عنوان یک فرهنگ و ارزش محلی و بومی ایرانی معرفی کنیم.

رئیس میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: مخاطبین آثار تاریخی بین المللی هستند بنابراین پیام دوستی می تواند به عنوان یک الگو در سطح بین المللی مطرح شود.

الهیاری می‌گوید: در تلاشیم در مورد این حمام برند سازی شکل بگیرد که با همکاری شهرداری اصفهان به ویژه شهرداری منطقه 11، اقدامات خوبی در زمینه برند سازی آن انجام داده است.

توسعه صنعت توریسم با ایجاد زیرساخت‌های مختلف، نظیر جاده و شبکه حمل‌ونقل و ایجاد تسهیلات برای گردشگران، رشد اقتصادی کشور افزایش و کیفیت زندگی سکنه بومی ارتقا خواهد یافت از سوی دیگر، رشد و شکوفایی گردشگری، زمینه افزایش اطلاعات و آگاهی اجتماعی ساکنان، حفظ محیط زیست و میراث طبیعی کشور و همچنین ارزآوری و اشتغال‌زایی را فراهم می‌آورد و ایران، علی‌رغم این که جزء ۱۰ کشور برتر جهان از نظر جاذبه‌های توریستی به حساب می‌آید، اما در زمینه جذب توریست، رتبه ۶۶‌ را به خود اختصاص داده است.

به نظر می‌رسد علی رغم تلاش‌های صورت گرفته موزه حمام رهنان هنوز در بین اصفهانی‌ها هم نام آشنا نیست و در حوزه معرفی و شناخت هنوز نیاز به برنامه‌های مدون‌تر و جامع تر دارد؛ این معرفی و شناخت با توجه به پتانسیل فوق العاده این مکان می‌تواند پای گردشگران داخلی و خارجی را بیش‌تر از پیش باز کند.

گزارش از جمشید حسینی جزه

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

 1. میثم گفته :

  سلام
  ادرس این مکان تاریخی و ساعات کاریش چنده تا با دوست خودم برویم اینجا؟؟؟؟

 2. سدهی گفته :

  اولا چرا تیتر زده اید که سومین حمام تاریخی ایران؟ حمام هایی با قدمت بیشتر و بعضا ۵۰۰ ساله در خمینی شهر وجود دارد.

 3. علی گفته :

  رهنان سال ۱۳۸۰ از خمینی شهر جدا شده و تمام این مراسمات از جمله حمام داماد و زاءو هنوز در خمینی شهر وجود دارد.

 4. ایرانی گفته :

  سلام ادرس حمام بزرگ رهنان عبارت است از اصفهان – رهنان – خیابان ابوذر
  ساعت کار هم فک کنم از صبح تا عصر باز باشه

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!