صفحه اصلی » بین الملل » آمریکا چه خواب جدیدی برای عراق و سوریه دیده است؟

تحولات غرب آسیا؛

آمریکا چه خواب جدیدی برای عراق و سوریه دیده است؟

منابع میدانی اعلام کرد، آمریکایی ها که از عزم جدی دولت سوریه برای سیطره بر تمام مناطق شمالی کشور اطلاع دارد و همچنین اعتماد مسئولان کُرد نسبت به آن ها کاهش پیدا کرده است، تصمیم گرفتند بخشی از نظامیان خود را از سوریه خارج کرده و به استان الانبار واقع در غرب عراق منتقل کنند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۷ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ همزمان با داغ شدن مسئله منطقه منبج در شمال شرق استان حلب سوریه و عقب نشینی بخشی از نظامیان ائتلاف غربی از سوریه، آمریکا اعلام کرد به بهانه مبارزه با تروریست و مراقبت از اوضاع تحولات سوریه قرار است صدها تن از نظامیان خود را در غرب عراق مستقر کند.

منابع میدانی اعلام کرد، آمریکایی ها که از عزم جدی دولت سوریه برای سیطره بر تمام مناطق شمالی کشور اطلاع دارد و همچنین اعتماد مسئولان کُرد نسبت به آن ها کاهش پیدا کرده است، تصمیم گرفتند بخشی از نظامیان خود را از سوریه خارج کرده و به استان الانبار واقع در غرب عراق منتقل کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، شمار زیادی از نظامیان آمریکایی بعد از خروج از سوریه به پایگاه عین الاسد در جنوب منطقه البغدادی واقع در شمال استان الانبار منتقل شدند.

همزمان با مستقر شدن بخشی از نیروها در عین الاسد، آمریکا قصد دارد بخشی از نظامیان خود را در دو پایگاه در غرب و مرکز الانبار مستقر کنند.

منابع میدانی اعلام کردند، آمریکا قصد دارد دو پایگاه جدید در اطراف منطقه الرمانه واقع در شمال غرب گذرگاه مرزی القائم و منطقه مهم و راهبردی الرطبه احداث کنند و آن را گسترش دهند.

بر اساس اعلام رسانه های عراقی، نطامیان آمریکایی قبل از ورود داعش در سال ۹۵ در این دو پایگاه حضور داشتند و سپس مناطق را ترک کردند.

استان الانبار بزرگترین استان کشور عراق است که با کشورهای سوریه، عربستان و اردن هم مرز است؛بعد از سقوط صدام این استان پایگاه اصلی تروریست های القاعده بود.

پایگاه آمریکایی ها در منطقه الرمانه که در نزدیکی مرز سوریه واقع شده با هدف نظارت بر تحولات شرق رود فرات و جلوگیری از نفوذ جبهه مقاومت در منطقه ایجاد شده است.

یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی تهران_بغداد_دمشق_بیروت از گذرگاه مرزی القائم می گذرد و آمریکا تلاش می کنند با کنترل این گذرگاه مانع نفوذ ایران شوند و این مسیر راهبردی را مسدود کنند.

پایگاه دوم آمریکا که در منطقه راهبردی الرطبه متصل می شود، گذرگاه مرزی الولید را به استان بغداد متصل می کند و از محور غربی به سوریه و از جنوب به اردن و عربستان متصل می شود.

با توجه به اینکه بخش وسیعی از استان الانبار را بیابان و صحرا تشکیل می دهد، آمریکا می تواند به دور از چشم دولت مرکزی عراق، گروه های جدید تروریستی را آموزش دهد.

از طرفی با قرار گرفتن این استان در شمال عربستان، سعودی ها می توانند به رشد گروه های تروریستی به آمریکایی ها کمک کنند؛بخشی از ساکنان الانبار با تروریست های داعش و همچنین بعثی ها همکاری می کنند که همین امر ارتباط سعودی ها را با آن ها قوی تر خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!