صفحه اصلی » اقتصادی » حمایت از تولید علم و تکنولوژی را وظیفه خود می‌دانیم/ رویکرد جدید فولاد مبارکه تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:

حمایت از تولید علم و تکنولوژی را وظیفه خود می‌دانیم/ رویکرد جدید فولاد مبارکه تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: رویکرد جدید فولاد مبارکه شتاب‌دهی و اعمال سیاست‌های حمایتی در تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان است.

تاریخ انتشار: ۲۲:۴۶ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ حمیدرضا عظیمیان در نشست تخصصی بهره‌برداری از فناوری‌های داخلی در صنعت فولاد که در حاشیه برگزاری نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران اظهار کرد: فولاد مبارکه درراه توسعه علم و دانش کشور به‌ویژه در حوزه صنعت فولاد این آمادگی را دارد تا بدون هرگونه تشریفات از تولید علم و تکنولوژی حمایت کند.

وی بیان کرد: بومی‌سازی و حمایت از شرکت‌های داخلی مسئله جدیدی در فولاد مبارکه نیست اما اتفاق جدیدی که در رویکرد مدیریت شرکت شکل‌گرفته است همان بالا رفتن ریسک‌پذیری فولاد مبارکه در پژوهش و تحقیقات است که فولاد مبارکه آگاهانه و هدفمند این ریسک را می‌پذیرد.

عظیمیان عنوان کرد: رویکرد جدید فولاد مبارکه شتاب‌دهی و اعمال سیاست‌های حمایتی در تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان افزود: در این شرایط تحریم باید به سمت فعالیت‌های علمی و تولید علم و کارهای فناورانه برویم البته ما قبلاً همین رویکرد را داشته‌ایم، فقط در شرایط تحریم ملزومات و محدودیت‌های بیشتری را برای ما ایجاد کرده و مجبور کرده ما به این سمت برویم.

وی ابراز کرد: رویکرد جدید ما رفتار رانتی با شرکت‌های دانش‌بنیان است تا این شرکت‌ها رشد کنند، ما ملزم به این هستیم که برای حل مشکلات خود و ادامه بقا در آینده باید با شرکت‌های دانش‌بنیان ارتباط برقرار کنیم.

در ادامه مهدی الیاسی، معاون سیاست‌گذاری معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری در این نشست تخصصی اذعان کرد: زمانی می‌توان صنعت فولاد را صنعتی دانش‌بنیان دانست که قابلیت صادرات داشته باشد.

وی افزود: امروز فاز سوم اقتصاد دانش‌بنیان ایران باسابقه ۱۵ ساله آغازشده است و جهش دو برابر شدن تولید ناخالص ملی، فاز سوم اقتصاد دانش‌بنیان است.

الیاسی ابراز کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان گردش مالی دارند،50 شرکت دانش‌بنیان داریم که اقتصاد صنعتی محسوب می‌شوند و در کنار بزرگانی چون فولاد و پتروشیمی می‌نشینند.

وی تأکید کرد: ایران در امر شرکت‌های دانش‌بنیان در دنیا حرف دارد، در حال حاضر ظرفیت چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران هست، صنایع IT دانش‌بنیان و دارویی ما خیلی خوب رشد کردند چون‌که با ۸۰ میلیونی نفر درگیر بودند و بازار مصرف داشتند

معاون سیاست‌گذاری معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان کمک می‌کنیم تا به دور خود اکوسیستم شکل بدهند بااین‌وجود انتظار نداریم عقل اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان نادیده گرفته شود.

وی در ادامه بابیان اینکه انتظار داریم اکوسیستم نوآوری شکل بگیرد، افزود: شرکت‌های فناورانه که بالغ شده‌اند باید در لیست تسهیلات قرار بگیرند البته شرط اول و مهم آن پژوهش است.

معاون علمی ریاست جمهوری عنوان کرد: مسئله‌ها از چالش‌ها شروع می‌شوند و شتاب‌دهنده‌ها در کنار آن‌ها شکل می‌گیرند تا اقتصاد گردشی تشکیل شود و تأمین‌کننده معتبر نیز به میدان بیایند البته در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان باید به دنبال یارگیری باشیم به همین دلیل است که می‌خواهیم شرکای خود را بیشتر کنیم.

وی از دانش‌بنیان کردن شتاب‌دهنده‌ها خبر داد و اضافه کرد: تمامی تلاش خود را خواهیم کرد تا اکوسیستم‌های نوآورانه شکل بگیرد و دراین‌بین فولاد مبارکه به‌عنوان یک قهرمان علمی علاوه بر یک قهرمان صنعتی نیز مطرح شود.

الیاسی گفت: هر رانتی به شرکت دانش‌بنیان باید محدود و زمان‌دار باشد، نحوه همکاری صنایع بزرگ با شرکت‌های دانش‌بنیان باید در قالب پژوهش باشد

مهدی صالحی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در بدنه صنعت فولاد وجود داشتند اما هنوز با این شرکت‌ها مانند یک پیمانکار برخورد می‌شود و هنوز وضعیت شناخته‌شده‌ای در مناقصات ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: آخر هر پژوهشی محصول و قطعه تحویل داده‌ایم درحالی‌که دو تا سه مورد آن خریداری‌شده اما مابقی آن روی دست ما مانده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × دو =