صفحه اصلی » اقتصادی » حذف 4 صفر از پول ملی، تورم زا یا مهارکننده تورم؟/واحد ریال صرفا جنبه ثبت حسابداری را یدک می کشد

شایعه هایی که جدی شدند؛

حذف 4 صفر از پول ملی، تورم زا یا مهارکننده تورم؟/واحد ریال صرفا جنبه ثبت حسابداری را یدک می کشد

کارشناس اقتصادی گفت: واحد ریال صرفا جنبه ثبت حسابداری را یدک می کشد و مدتی است که از چرخه معاملات پولی به صورت غیر رسمی حذف شده است لذا تبدیل واحد پولی از ریال به تومان امری اجتناب‌ناپذیر است

تاریخ انتشار: ۰۷:۰۸ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

جلال حسینی جزه در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص لایحه حذف یک صفر از پول ملی که در عمل به صحن مجلس هم نرسید، اظهار کرد: این بار با رنگ باختن چهار صفر از ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی به نظر می‌رسد بانک مرکزی حذف چهار صفر از پول ملی را در عمل کلید زده است.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: واحد ریال صرفا جنبه ثبت حسابداری را یدک می کشد و مدتی است که از چرخه معاملات پولی به صورت غیر رسمی حذف شده است لذا تبدیل واحد پولی از ریال به تومان امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی افزود: آنچه بانک مرکزی با حذف چهار صفر در دست اقدام دارد می بایست با دقت و ظرافت لازم پیگیری و پیاده سازی شود چرا که در این اقدام عملا هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان جدید لحاظ شده است ودر صورتی که واحد جزئی تری که مورد قبول معاملات غیر رسمی قرار بگیرد تولید نشود عملا تورم پنهانی را با خود به همراه خواهد کرد و تغییر واحد پولی کارکرد مفیدی برای اقتصاد نخواهد داشت.

حسینی در ادامه بیان کرد: دلیل و چرایی اقدام بانک مرکزی هر چه باشد آنچه در عمل اتفاق می افتد تاثیری بر صورت‌های مالی شرکت‌های بزرگ بورسی که واحد پولی آن‌ها میلیون ریال (حذف شش صفر) و یا اشخاصی که واحد پولی هزار (حذف سه صفر ) را دارند، نخواهد داشت.

جلال حسینی جزه عنوان کرد: این عمل بانک مرکزی رسمیت بخشیدن و پیروی از واحد غیر رسمی مورد استفاده در کشور است.

کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: اگر واحد ریال تبدیل شده به تومان جدید ( هر ده هزار ریال یک تومان جدید ) را ریتو ( حروف ابتدایی ریال و تومان ) بنامیم این واحد پولی در ارقام شرکت های بزرگ و متوسط مستقیم به صورت ریتو قابل استفاده است اما تورم پنهان آن در واحدهای کمتر از ریتو نمایان خواهد شد چرا که در معاملات غیر رسمی۲۰ هزار ریال را دو تومن ( دو ریتو ) اما ۱۵۰۰۰ ریال را ۱۵۰۰ تومان می شمارند که در واحد جدید پولی بانک مرکزی یک و نیم ریتو می شود.

حسینی بیان کرد: لاجرم بانک مرکزی می‌بایست واحد کمتر از حذف چهار صفر را معرفی نماید و نادیده گرفتن این امر گرد شدن ارقام به سمت بالا را به دنبال خواهد داشت و یک و نیم ریتو به دو ریتو رشد خواهد کرد و این جهش ها که عموماً در خرده فروشی ها وبرای ارقام کمتر اتفاق می افتد تجمیع شده و در سبد خانوار های ضعیف بیشتر نمود خواهد داشت.

کارشناس اقتصادی اذعان کرد: اگر اقدام بانک مرکزی صرفاً رسمیت دادن به واحد پولی مقبول در معاملات غیر رسمی باشد با توجه به هزینه چاپ اسکناس و مسکوکات برای واحد پولی جدید و موارد معنون، ریتو ( تومان جدید ) توجیه لازم برای تولد را نخواهد داشت و این اقدام بانک مرکزی در شرایط فعلی قابل دفاع نخواهد بود.

وی افزود: اما اگر این اقدام را در راستای جمع‌آوری اسکناس‌های چاپ‌شده سنوات قبل که بعضاً در خصوص پشتوانه‌های آن نیز مناقشه هایی بوده بررسی و تحلیل کنیم و هزینه فایده آن را برای اقتصاد با سیاست های انقباضی یا کنترل شده و با امعان نظر به حجم نقدینگی فیزیکی ( اعم از ایران چک، اسکناس ها و مسکوکات ) که آمار آن نیز صرفاً بر آوردی است بررسی کنیم این امر قابل تامل خواهد بود.

حسینی اظهار کرد: البته در صورتی که تورم پنهان آن مهار نشود و از سایر کارکرد هایی که با حذف صفر از پول ملی می‌توان کسب کرد بهره لازم انجام نشود پس از مدت کوتاهی برگشت قدرتمند صفر های جدید را شاهد خواهیم بود؛ بنابرین در خصوص این اقدام می بایست منتظر توضیحات آتی بانک مرکزی و عملکرد متعاقب این اقدام در آینده ای نه چندان دور باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!