صفحه اصلی » اجتماعی » هیچ مهندسی خاصی در زمینه فرهنگی نداریم/ چند صدایی فرهنگی بین دستگاه های مختلف وجود دارد/ بازیگران و چهره ها هم راه خود را می روند

معاون دادستان کل کشور در گفتگوی اختصاصی با صاحب نیوز:

هیچ مهندسی خاصی در زمینه فرهنگی نداریم/ چند صدایی فرهنگی بین دستگاه های مختلف وجود دارد/ بازیگران و چهره ها هم راه خود را می روند

معاون دادستان کل کشور گفت: چند صدایی فرهنگی بین صدا و سیما، آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت ورزش و جوانان، دولت و قوه قضائیه وجود دارد؛ از طرفی هم سینما، بازیگران و چهره ها راه خود را می روند.

تاریخ انتشار: ۰۵:۳۰ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۴

جواد جاویدنیا در گفتگوی اختصاصی با صاحب نیوز درباره برخی اقدامات ناشایست از سوی کاربران در فضای مجازی و تعیین ساز و کار برای فعالیت در این فضا بیان کرد: این گونه موضوعات از ابعاد مختلف قابل بررسی است، اما موضوع اصلی آن است که در کشور مهندسی فرهنگی جامع وجود ندارد.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور ادامه داد: اگر مهندسی فرهنگی وجود داشته باشد و اصول آن مشخص شود، هر برنامه ای که در کشور اجرا می شود و یا هر اقدامی که یک سازمان و یا دستگاه می خواهد انجام دهد و حتی هر تکنولوژی جدیدی که می خواهد به کشور وارد شود، ابتدا باید پیوست فرهنگی داشته باشد و پیوست فرهنگی آن مورد تأیید یک مرجع خاص متشکل از اعضای عالم و اثر گذار قرار بگیرد.

وی در همین رابطه افزود: از طرفی انطباق آن با سیاست های عالی فرهنگی کشور باید تأیید شود و سپس اجازه فعالیت به آن داده شود.

جاویدنیا خاطر نشان کرد: کشورهایی در زمینه حفظ ارزش های فرهنگی خودشان موفق بوده اند که این مهندسی فرهنگی در همه شئونات آن کشور حرف اول را بزند؛ به عنوان مثال در برخی کشورها حتی یک ساختمان و یا یک فروشگاه که در محله ای می خواهد بنا شود، اول پیوست فرهنگی آن مطالعه و آثار آن روی فرهنگ محله، شهر، استان و کشور مورد بررسی قرار بگیرد و سپس در صورت تطبیق با اصول مهندسی فرهنگی اجازه ساخت داده می شود.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور در تشریح وضعیت پیوست فرهنگی در کشور ما خاطر نشان کرد: در حال حاضر از حیث فرهنگی ما هیچ گونه مهندسی خاصی نداریم و هر بخش از جامعه ارزش های مختلف و بعضاً متضادی را ترویج می کنند.

وی تصریح کرد: چند صدایی فرهنگی حتی بین ارکان رسمی کشور همچون صداوسیما، آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت ورزش و جوانان، دولت و قوه قضائیه وجود دارد؛ از طرفی هم سینما، بازیگران و چهره ها هم راه خود را می روند.

جاویدنیا ابراز داشت: یک عمل و یا یک شیوه رفتار یا یک نرم افزار مورد توصیه و تأکید یک بخش از این عوامل مؤثر فرهنگی و بخش دیگر صد در صد با آن مخالف هستند.

بازپرس سابق ویژه جرایم رایانه ای این معضل را یک مشکل اساسی در کشور دانست و گفت: متأسفانه این مشکلات در برخورد با موضوعات مختلف رخ می نمایاند و مشکلی هم نیست که بتوان یک شبه آن را‌ حل کرد؛ بلکه باید یک مرجع خاص متمرکز و فعال و متخصص روی موضوع سیاست گذاری انجام دهند و این سیاست ها با ضمانت اجرایی محکم قانونی اجرا شود تا به یک هماهنگی دست پیدا کنیم.

معاون دادستان کل کشور در پایان معتقد بود: تا زمانی که این اختلاف نظر و رویه وجود دارد، در ناظر و مجری قانون هم موثر می شود و گاهی حتی بخشی مجریان هم در مقابل اجرای قوانین و مقررات کشور هم به طور رسمی مقاومت می کنند که این یک آسیب جدی است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد