صفحه اصلی » اجتماعی » گستره پوشش‌ خدمات در کل استان به 100درصد رسید/ تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در حوزه بهداشت کشور است

#چهل_سال_افتخار در کلام رئیس مرکز بهداشت اصفهان:

گستره پوشش‌ خدمات در کل استان به 100درصد رسید/ تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در حوزه بهداشت کشور است

معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در حوزه بهداشت کشور است؛ در حوزه سلامت و روان هر شهروندی در کل استان از روستاهای دور تا استان با انجام تست‌ها و سؤالات متوجه می‌شود که چه نوع بیماری و چه زمینه‌ای از بیماری را دارد.

تاریخ انتشار: ۰۶:۰۰ - شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۳

کمال حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به دستاوردهای 40 ساله بهداشتی در استان، اظهار کرد: انقلاب اسلامی همزمان با یک تغییر و تحول در ساختار کشور شروع شد؛ هدف مردم این بود که مسیر توسعه بهتر انقلاب و مسائل اعتقادی خود را بهتر از قبل رقم بزنند و جامعه اسلامی ارمغان داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان تصریح کرد: مسئله سلامت یکی از مسائلی است که در حوزه توسعه مطرح می‌شود و مردم به دنبال پیشرفت و رفاه بوده و طبیعتاً خواستار یک زندگی سالم‌تر و بهتری هستند.

وی افزود: همزمان شدن انقلاب اسلامی با اعلام دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت و موظف کردن دولت‌ها در جهت رسیدن به پایه‌ای از سلامت تا سال 2000، باعث شد که به‌ سرعت موضوع بهداشت و درمان و مسائل آن جدی‌تر پیگیری شود.

حیدری با اشاره به مشکلات بهداشتی اوایل انقلاب عنوان کرد: بحث جنگ و مسائل و مشکلاتی از قبیل ناسالم بودن آب آشامیدنی، رها شدن فاضلاب‌ها در کوچه و خیابان، بیماری‌های واگیری مانند سرخجه، فلج اطفال، دیفتری، سیاه‌سرفه و حصبه، مسائل محیطی آلوده به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم و عدم گسترش شبکه آب و فاضلاب و همچنین مسائل دیگری که در قالب بیماری‌ها و ناکافی بودن تغذیه‌ها و سوء تغذیه افراد و به دنبال آن مشکل بیماری اسکوربوت، بالا رفتن مرگ‌ومیر مادران و نوزادان وجود داشت.

رئیس مرکز بهداشت استان همچنین بیان کرد: اگر بهداشت تقویت شود مسائل درمانی هم کم می‌شود؛ قبل از انقلاب دسترسی به آب آشامیدنی سالم 58 درصد بود که اکنون به 96 درصد رسیده، شبکه جمع‌آوری فاضلاب‌های شهری هم 35 درصد بوده که اکنون به 93 درصد رسیده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از گفتگوی خود خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب اقدامات مراقبتی برای مادران، کودکان، سالمندان و افراد در معرض خطر انجام نمی‌شد و نتیجه آن افزایش آمار مرگ‌ومیر بود؛ کوتاه‌قدی برای کودکانی که از نظر تغذیه وضعیت مطلوبی نداشتند شاخص بود؛ در سال 74 این شاخص 20 درصد بود که با پیگیری‌های انجام‌ شده در بحث تغذیه اکنون به 7 درصد رسید و در مورد کم‌وزنی 17 درصد دچار مشکل بوده که اکنون به 4 درصد رسیده است.

وی در ادامه گفت: در اوایل انقلاب حدود سال 68 مشکلاتی که کل جامعه از آن رنج می‌بردند شیوع بیماری گواتر بود، 68 درصد دانش آموزان 8 تا 10 ساله گواتر داشتند که اکنون به 6 درصد رسیده  و دلیل تأکید بر مصرف نمک ید دار به خاطر همین موضوع است؛ خاک ایران غنی از ید نیست و باید به‌صورت مکمل در دسترس مردم قرار بگیرد.

حیدری با اشاره به اقدامات ارزشمند انجام‌شده در حیطه سلامت، بیان کرد: اقداماتی که در راستای کمبود آهن و کم‌خونی انجام‌ گرفته شامل آهن یاری، اسیدفولیک، غنی شدن آردها با آهن و اسیدفولیک است که قبلاً این فعالیت‌ها وجود نداشته است.

متولی امر بهداشت استان اصفهان در ادامه گفت: گستره پوشش‌ خدمات در کل کشور و طبیعتاً در کل استان به 100درصد رسیده است و شامل همه گروه‌های هدف، گروه‌های سنی و جنسی از نوزادان تا سالمندان، چه خانم‌ها و چه آقایان شده و در هر روستایی که حتی آموزش‌وپرورش حضور ندارد بهداشت و درمان وجود دارد و این خدمات را به‌صورت رایگان در قالب مراقبت‌ها ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به گذشتن چهار دهه از فعالیت تحول سلامت خاطر نشان کرد: پوشش واکسیناسیون بیماری‌های واگیر مثل سل، کزاز، سرخک، سرخجه ، هپاتیت B، اوریون، دیفتری و سیاه‌سرفه در اوایل انقلاب 25 درصد بود که در این 40 سال به 98 درصد رسیده‌؛ همچنین به‌ندرت شاهد بیماری‌های عفونی مثل سرخجه و سرخک هستیم و حتی در مورد فلج اطفال به درجه‌ای رسیده‌ایم که در آستانه ریشه‌کن کردن است.

وی افزود: برای کنترل بیشتر بیماری‌هایی مانند ایدز، سل و جزام خیلی از خدمات رایگان ارائه می‌شود و با دستگاه‌ها و آزمایش‌ها پیشرفته بیماری قابل‌تشخیص بوده و ازاین‌گونه بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.

حیدری اذعان کرد: حوادث و مرگ‌های جاده‌ای از مواردی بود که با مداخله‌های انجام‌شده توسط دستگاه‌های مختلف از 30 هزار حادثه ترافیکی حدوداً به 17 هزار رسیده است در این مورد صرفاً بهداشت خدمات ارائه نمی‌کند بلکه پلیس‌راه و ترافیک شهرداری نیز همراه است و باگذشت زمان و پیشرفت کشور به سمت رفاه مداخلاتی در بحث توسعه برای مدیریت آسیب‌ها نیز شکل گرفت.

وی با اشاره به طرح مروج سلامت افزود: اجرایی کردن طرح مروج سلامت در مدارس به‌صورت گسترده؛ دانش آموزان، اولیا و کارشناسان کادر مدارس را به‌اجبار به سمت سلامت، آزمایشگاه، غربالگری و معاینات دوره‌ای کشانده است؛ در محیط‌هایی مثل کارخانه، کارگاه‌های کوچک و بزرگ نیز معاینات طب کار دنبال می‌شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: سال 84 با غربالگری و کشف بیماری‌هایی مانند هیپوتیروئیدی که منجر به عقب‌ماندگی ذهنی می‌شد 66 هزار مورد مشکوک شناسایی شد و سالیانه از ابتلای حدود 300 کودک به این بیماری پیشگیری شد از سال 90 نیز 288 مورد بیماری PKU که آن‌هم منجر به عقب‌ماندگی ذهنی می‌شد کشف شد.

وی با اشاره به وضعیت دندانپزشکی بیان کرد: قبلاً پوسیدگی دندان بیشتر بود و وضعیت دندانپزشکی مناسب نبود با اقدامات‌ گسترده در استان 312 مرکز دندانپزشکی مستقرشده است با طرح‌هایی مانند فلورایدتراپی دندان‌ها را مقاوم کرده تا کمتر دچار پوسیدگی شوند؛ در کل مدارس خدمات وارنیش فلوراید 100درصد پوشش داده‌شده است‌.

حیدری با اشاره به دغدغه‌های مردم در حوزه سلامت و روان و اقدامات انجام‌شده، افزود: مشکلات بیماری‌های واگیر حل‌شده است؛ به دلیل رفتار و شیوه زندگی مردم بیماری‌های غیر واگیر مانند فشارخون، دیابت و سرطان به وجود آمده است با استقرار همکاران روان و تغذیه در مراکز خدمات مشاوره روان که قبلاً نبوده است برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

رئیس مرکز بهداشت استان در پایان گفت: تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در حوزه بهداشت کشور است؛ در حوزه سلامت و روان هر شهروندی در کل استان از روستاهای دور تا استان با انجام تست‌ها و سؤالات متوجه می‌شود که چه نوع بیماری و چه زمینه‌ای از بیماری را دارد از آن‌ها خطر سنجی می‌شود و از ابتلای بیماری‌ها پیشگیری می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد