صفحه اصلی » بین الملل » آسیای مرکزی و اروپای شرقی » در حمله نیروهای استقلال طلب به بازرسی های اوکراین، 13 نفر کشته شدند

ابهام برگزاری انتخابات در مناطق شرقی

در حمله نیروهای استقلال طلب به بازرسی های اوکراین، 13 نفر کشته شدند

رهبر استقلال طلبان اوکراین در آخرین مصاحبه خود گفته است: «قطعا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک کشور، در کشور همسایه غیر قانونی است. ما برای مخالفت با این انتخابات به خشونت متوسل نخواهیم شد. ما از راه های متمدنانه و قانونی از برگزاری انتخابات در منطقه خود جلوگیری می کنیم.»

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۳/۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از واشنگتن پست، درست سه روز قبل از آغاز برگزاری اولین انتخابات ملی توسط دولت جدید اوکراین، درگیری شدید میان نیروهای استقلال طلب حامی روسیه و ارتش اوکراین در شرق این کشور منجر به کشته شدن حداقل 13 سرباز اوکراینی شده است.

این حملات دولت اوکراین را وادار کرده تا از شورای امنیت برای برگزاری نشستی اضطراری درباره موضوع استقلال طلبان در شرق اوکراین درخواست کند. امریکا و اتحادیه اروپا روسیه را به دخالت در شهرهای شرقی اوکراین متهم کرده و قصد آنها را اخلال در روند انتخابات می دانند. امریکا به روسیه اخطار داده که در صورت بروز هر نوع اخلال در روند انتخابات، این کشور را با تحریم های بیشتری روبه رو خواهد کرد.

الکساندر اورچینوف رییس جمهور موقت اوکراین، روز پنج شنبه اعلام کرد که تعدادی از نیروهای اوکراینی در درگیری با شورشیان در شهر ولنواخا در شرق اوکراین، کشته شده اند. نیروهای شورشی با استفاده از سلاح های اتوماتیک و نارنجک به یکی از ایستگاه های بازرسی حمله کرده بودند. گزارش ها حاکی از آن ست که 16 نفر از سربازان اوکراینی کشته شده اند.

وزیر خارجه اوکراین نیز اعلام کرده که نیروهای اوکراینی توسط عده ای از شبه نظامیان که قصد ورود از طریق مرز روسیه به کشور را داشته اند  مورد هجوم قرار گرفته اند.  وی اضافه کرد که یک کامیون و یک خودرو سواری نیز از مرز روسیه قصد ورود به کشور را داشته که با مشاهده تیراندازی و درگیری به سمت روسیه متواری شده اند.

اوکراینی ها در روز یکشنبه قرار است تا برای انتخاب رییس جمهور و شهردارهای خود به پای صندوق های رأی بروند. نتیجه این آرا می تواند مسیر آینده اوکراین در مواجه با روسیه و غرب را مشخص کند. استقلال طلبان شزق اوکراین این انتخابات را غیر قانونی خوانده و اعلام کرده  اند، اجازه برگزاری انتخابات را نخواهند داد.

آن ها در مناطق مختلف شرق کشور که با نام جمهوری مردمی دونتسک نامگذاری کرده اند پیام روشنی را به همه ادارات و مکان های عمومی داده اند. هیچ رأی گیری در مناطق این کشور انجام نخواهد شد. یکی از کارکنان شهرداری می گوید با ورود افراد به ساختمان از شدت وحشت اداره را تعطیل کردیم.

مخالفان دولت سعی می کنند تا از شرکت حدود 3.5 میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات در منطقه دونتسک و شرق اوکراین جلوگیری کنند. حدود 10 درصد از کل افراد واجد شرایط، در مناطق دونتسک ساکن هستند.

یکی از کارکنان شهرداری که بدلیل اشغال ساختمان توسط مخالفان دولت در بیرون از شهرداری فعالیت می کند، عنوان کرده که صندوق های رأی در مناطقی خاص و مخفیانه در نقاط مختلف شهر قرار گرفته و قرار است تمامی اطلاعات رأی دهندگان و میزان آرا در این مناطق مخفی نگه داشته شود.

رهبر استقلال طلبان اوکراین در آخرین مصاحبه خود گفته است: «قطعا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک کشور، در کشور همسایه غیر قانونی است. ما برای مخالفت با این انتخابات به خشونت متوسل نخواهیم شد. ما از راه های متمدنانه و قانونی از برگزاری انتخابات در منطقه خود جلوگیری می کنیم.»

مجلس اوکراین از نیروهای امنیتی ملی خواسته تا از دفاتر اخذ رأی در سراسر کشور محافظت کند. آن ها معتقدند نیروی پلیس بدلیل رفتار دلسوزانه و عدم استفاده از سلاح گرم توانایی کنترل اوضاع را نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هشت + ده =