صفحه اصلی » فناوری اطلاعات » بیانیه گام دوم انقلاب، سند راهبردی برای حرکت انقلاب اسلامی است / عقب‌ماندگی ایران به دلیل خیانت‌های قاجار و پهلوی

گفت و گوی صاحب نیوز با پژوهشگر کشوری:/قسمت1

بیانیه گام دوم انقلاب، سند راهبردی برای حرکت انقلاب اسلامی است / عقب‌ماندگی ایران به دلیل خیانت‌های قاجار و پهلوی

یکی از پژوهشگران کشوری بابیان اینکه زمانی که در علم پیشرفت داشته باشیم بحث‌های تحریم‌ها دیگر معنی ندارد، گفت: دشمنان در بحث بنزین نتوانستد به ایران فشار بیاورند به این دلیل که علم داشتیم و قرارگاه خاتم انبیا (ص) بزرگ‌ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو 5 را ساخت.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ گام دوم انقلاب اسلامی بیانیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب پس از ورود به دهه پنج انقلاب اسلامی است.

بیانیه‌ای که دستاوردهای 40 ساله گذشته این انقلاب را بیان و نقشه راهی برای دهه پنجم انقلاب اسلامی مشخص می‌کند؛ علم ‍و ‍پژوهش، معنویت ‍و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی هفت محور توصیه‌شده رهبر انقلاب اسلامی به مردم خصوصاً جوانان است.

خالد گمار استاد دانشگاه و یکی از پژوهشگران کشور است که در زمینه گام دوم انقلاب با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

*پیرامون گام دوم انقلاب اسلامی توضیح دهید.

گمار: بعد از جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی بیانیه‌ای با عنوان گام دوم انقلاب اسلامی که را صادر کردند و این بیانیه بیشتر به سند راهبردی برای حرکت روی به جلوی انقلاب و تشکیل تمدن اسلامی صادرشده است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین گام را برای پیشرفت و حل مشکلات کشور توصیه کردند.

*ازنظر شما علم و پژوهش در این بیانیه چه جایگاهی دارد؟

طبق برداشت بنده، اولویت اول رهبر انقلاب علمی و پژوهشی است، امام خامنه‌ای در بحث علم و پژوهش تأکیداتی متعدد دارند و پیرامون این موضوع پژوهشی کرده‌ایم که از زمان رهبر شدن امام خامنه‌ای، بیشترین تأکیدات را رهبر معظم انقلاب در زمینه علم و فناوری دارند.

اگر بخواهیم کلیدواژه‌های علمی، فناوری، جهاد و استقلال علمی و… در قیاس با مباحث فرهنگی بیاوریم حدود چهار برابر مباحث فرهنگی رهبر انقلاب در مباحث علمی فرمایش و تأکید داشته‌اند؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدارهایی که با سران کشورهای خارجی دارند به پیشرفت‌های چشمگیر ایران علی‌رغم تحریم‌ها اشاره می‌کنند.

*چرا ایران از بااین‌همه پیشرفت هنوز از کشورهای غربی عقب است؟

رشد علمی جمهوری اسلامی ایران 11 برابر دنیا است، این جایگاه کمی نیست که کشور پس از انقلاب اسلامی کسب کرده است؛ رهبر انقلاب هم در این زمینه می‌فرمایند این شتاب نه‌تنها باید حفظ شود بلکه باید بیشتر هم شود.

ایران زمان حکومت قاجار و پهلوی بر اساس خیانت‌هایی که دید از دیگر کشور عقب ماند؛ اوج شکوفایی اروپا پس از جنگ‌های صلیبی رقم خورد، آن‌ها کتب علمی دانشمندان اسلام به‌خصوص دانشمندان ایرانی را ترجمه و از این کتاب‌ها استفاده کردند و به پیشرفت‌های کنونی رسیدند اما در همان زمان ایران شاهد خیانت‌های شاهان قاجار بود.

*جمهوری اسلامی برای پیشرفت ایران چه فعالیت‌های انجام داده است؟

ما توانسته‌ایم در این 40 سال به پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای برسیم و عقب‌ماندگی‌ها حدود 300 سال را تا حدود زیادی جبران کنیم. در علوم نوین فوق‌العاده و بحث‌های نانو، لیزر، بنیادین، ژنتیکی و … توانسته‌ایم در این زمینه‌ها جز کشورهای برتر جهان باشیم؛ زمانی ما کودک بودیم و پزشک خارجی ما را معاینه می‌کرد اما اکنون در زمینه پزشکی این‌قدر رشد داشته‌ایم که علاوه بر مراجعه مردم از دیگر کشورها به ایران، بهترین پزشکان غربی ایرانی هم هستند.

*چرا علم و پژوهش اهمیت دارد؟

ایرانی‌ها درگذشته برای یک پژوهش ساده نیازمند کمک غربی‌ها بودند؛ رهبر انقلاب به‌درستی این نقطه را مورد کنکاش قراردادند که باید اولویت ما علمی باشد و اگر امنیت در کشور وجود دارد علاوه بر نیروها و توان نظامی، علم نظامی است.

کشورهای بزرگ مانند گروه‌های جی هشت و جی بیست بر اساس علم و فناوری به ما فشار می‌آوردند و تحریم می‌کنند، در بخش اقتصاد ورود نکرده‌ایم و اکنون مشکل جدی داریم که باید علم را باید به جلو ببریم؛ یک ابزاری به نام فضای مجازی وجود دارد زمانی که امکانات اداره‌ای فضای مجازی کشور در خارج از کشور است که نسبت به آن علم نداریم، تلگرام معضل امنیتی و اخلاقی می‌شود.

زمانی این بسترها آمده نیست چگونه می‌خواهیم در فضای مجازی مؤثر باشیم و رو به فیلتر کردن می‌آوریم که کار اشتباهی است، اگر ابزار علمی ابزار داخلی داشتیم خیلی راحت‌تر و بهتر می‌تواند کارکرد.

*علم و پژوهش چقدر می‌تواند به مشکلات کشور کمک کند؟

زمانی که در علم پیشرفت داشته باشیم بحث‌های تحریم‌ها دیگر معنی ندارد؛ دشمنان در بحث بنزین نتوانستد به ایران فشار بیاورند به این دلیل که علم داشتیم و قرارگاه خاتم انبیا (ص) بزرگ‌ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو 5 را ساخت.

ساخت این پالایشگاه بر اساس توانایی‌های داخلی بوده است و شرکت‌های خارجی به ما هیچ کمکی نکردند؛ این توانمندی را که داریم در بنزن خودکفا شده‌ایم و می‌توانیم صادر کنیم؛ سالی واردکننده بنزین بودیم و نگرانی‌های امنیتی داشتیم و اگر در بخش‌های دیگر از به ظرفیت‌های داخلی توجه شود تحریم‌ها هیچ اثری بر کشور نمی‌توانند داشته باشند.

اگر این علم را بتوانیم به دست بیاوریم که در بحث توزیع آنلاین و آنی رهگیری کنیم هیچ‌کدام از مشکلات گرانی و تورم و بی نظارتی‌ها را نداریم و مردم می‌توانند با خیال راحت یک اقتصاد پویا و آرامش را داشته باشد.

*چگونه می‌توانیم از طریق علم دشمن را شکست دهیم؟

اگر در بخش علمی به جلو برویم تمام سیاست‌های دشمن در مقابل ایران شکست خواهد خورد؛ از وزیر خارجه آمریکا برای پیش‌شرط‌های مذاکره با ایران و نبود پیش‌شرط برای مذاکره با کره شمال سؤال می‌شود؛ او جواب می‌دهد که کره شمالی بمب اتم دارد و ممکن است ما را بزنند.

ما نمی‌گوییم که بمب اتم داشته باشیم اما می‌گوییم اگر در حوزه دفاعی قوی شویم، دنیا نمی‌تواند با ملت ایران زور بگوید و دلیل تحریم‌های ایران هم نکته است؛ با ایجاد شایعات فضای جامعه را؛ این هم شکست‌خورده است به دلیل اینکه هنوز کشور ما را نمی‌شناسند.

*چرا در حوزه‌های مانند موشک پیشرفت داشته‌ایم اما در یک سری حوزه‌های دیگر نه؟

ما در بخش علمی حوزه دفاع پیشرفت‌های خوبی داشتیم اما در حوزه اقتصاد نرفتیم و درگیر پراید و امثال این‌ها افتادیم؛ در لوازم‌خانگی می‌توانیم حرف اول را می‌توانیم بزنیم که صنعت از قدیم داریم و هم فناوری داریم اما عمل و فناوری به هم گره نخورده است.

این هفت توصیه رهبر معظم انقلاب چرخه علم و فناوری را می‌گوید؛ یعنی به نوانیم یک وسیله که نیاز اساسی کشور است را برطرف کنیم؛ در بخش‌های علمی در دنیا سرآمد هستیم اما در قسمت تئوری نه عملی.

کشف، اختراع و اکتساب علم راداریم و این بستر در دانشگاه‌ها به‌خوبی در حال انجام است و رهبر انقلاب مفصل پیرامون این حوزه‌ها صحبت کرده‌اند.

گفت‌وگو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد