صاحب نیوز

102876

در گفتگو با کارشناس مسائل اقتصادی مطرح شد؛

توزیع عادلانه، لازمه پایداری شکوفایی اقتصادی/ اقتصاد مستقل بر پایه تولید انبوه و با کیفیت، مورد تأکید رهبری است

رهبری اقتصاد مستقل را بر پایه تولید انبوه و با کیفیت مطرح می کنند و نه به عنوان یک اقتصاد غیر وابسته به سایر اقتصاد ها و در واقع اقتصاد هنگامی که بر پایه تولید و آن هم تولید انبوه که طبیعتا صرفه اقتصادی در بر خواهد داشت باشد‌

کدخبر: 938951
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ @ ۱۰:۰۹


به گزارش صاحب نیوز؛ با توجه به بیانیه مهم رهبری با عنوان گام دوم انقلاب و وجود توصیه‌های اقتصادی به‌عنوان یکی از محورهای این بیانیه بر آن شدیم صحبت‌هایی با جلال حسینی جزه، کارشناس مسائل اقتصادی داشته باشیم.

علت این‌که رهبر انقلاب اقتصاد را به‌عنوان یکی از گام‌های دوم انقلاب مطرح می‌کنند چیست؟

همان‌طور که همه بیانات ایشان را مطالعه کردیم و ایشان هم اذعان کرده‌اند، اقتصاد یکی از محورهای تعیین‌کننده سرنوشت مادی و معنوی بشریت بوده و هست؛ یکی از مهم‌ترین وسیله برای رسیدن به اهداف فردی و اجتماعی است و این امر چه در آموزه‌های دینی و چه در مباحث روز در شناخت نیازهای فرد مطرح است.

به نظر شما امکان پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی وجود دارد؟

ابتدا باید تعریف خود را از اقتصاد مقاومتی بیان کنیم، اگر اقتصاد مقاومتی را این‌گونه معنی کنیم که فقط خودمان باشیم و دور خود خط بکشیم این شدنی نیست، اما اگر اقتصاد مقاومتی را به‌منزله مقاوم‌سازی اقتصاد معنی کنیم این‌یک ضرورت است و در سطح جامعه و حتی برای همه ما لازم است، چرا که برای هر شخص این امکان وجود دارد که شرایط مساعد اقتصادی خود را از دست بدهد پس این شخص باید برای روزهای سخت تاب‌آوری و برنامه داشته باشد همین امر برای یک جامعه هم به‌عنوان برآیندی از افراد مطرح است.

رهبر انقلاب صحبت از اقتصاد مستقل می‌نمایند نظر شما در این خصوص چیست؟

ایشان اقتصاد مستقل را بر پایه تولید انبوه و با کیفیت مطرح می‌کنند و نه به‌ عنوان یک اقتصاد غیر وابسته به سایر اقتصادها و در واقع اقتصاد هنگامی‌ که بر پایه تولید و آن‌هم تولید انبوه که طبیعتاً صرفه اقتصادی در بر خواهد داشت باشد و همچنین داشتن کیفیت که استمرار تولید را به دنبال دارد این اقتصاد شکوفایی خواهد داشت. مضاف بر آن‌ که رهبر انقلاب قید توزیع عادلانه را هم در کنار این تولید مطرح می‌کنند و در واقع پایداری این شکوفایی اقتصادی را زمانی مفید می‌داند که در سطح کشور توزیع عادلانه داشته باشد.

خلاصه برداشت شما از توصیه اقتصادی رهبر انقلاب را چه بیان می‌کنید یا به‌ عبارت‌ دیگر ایشان در این توصیه بیشتر بر چه موضوعی تأکید دارند؟

رهبر انقلاب در توصیه اقتصادی اهمیت اقتصاد را مطرح می‌کنند و در ادامه عملکرد ضعیف اقتصادی را با عامل‌های بیرونی و درونی و متعاقب آن عوامل درونی را عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی مطرح می‌کنند؛ در ادامه راه‌حل‌های توصیه‌ای را هم مطرح می‌کنند، اما آنچه من بیشتر از توصیه ایشان استنباط می‌کنم ضرورت وجود مدیران جوان و با دانش بالأخص دانش اقتصادی است تا بتوانند ساختارهای معیوب را اصلاح کنند، بودجه‌ریزی عملیاتی ایجاد کنند تصمیم‌های خردمندانه و درنهایت جلوگیری از هدر رفت منابع و افزایش هزینه‌ها و جلوگیری از تحمیل بار این هزینه‌ها به مردم باشند.

انتهای پیام/