صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » تعریفمان از دانشجو، دانشگاه و استاد را اصلاح کنیم/ هر تغییری در جامعه از کلاس‌های درس آغاز می شود

دانشگاهیان اصفهان درباره گام دوم انقلاب چه می گویند؛

تعریفمان از دانشجو، دانشگاه و استاد را اصلاح کنیم/ هر تغییری در جامعه از کلاس‌های درس آغاز می شود

رئیس دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر گفت: باید ببینیم از دانشگاه چه چیزی می‌خواهیم، تعریفمان از دانشجو، دانشگاه، استاد و هیئت‌علمی تصحیح کنیم تا هر چیزی در جای خود قرار بگیرد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳

رئیس دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر در گفت‌وگو با صاحب نیوز با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: پیروی از دستورات رهبر معظم انقلاب بحث اصلی ما در دانشگاه مالک اشتر است و این بیانیه هم مانند دیگر فرمایشات ایشان در دستور کار دانشگاه قرار می‌گیرد.

حسین ثقفی فر گفت: رویکرد علمی و پرورشی دانشگاه با توجه به بیانیه اخیر رهبر انقلاب این است که بتوانند نیازهای کشور را بدون وابستگی به خارج و تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی تأمین کند؛ دانشگاه مالک اشتر تلاش می‌کند به جایگاه اصلی خود که برطرف‌کننده نیاز کشور و صنعت است نه به‌صورت دکوری که در هر خانه‌ای است بلکه به‌صورت اصلی نقش خود را ایفا کند.

وی بیان کرد: مرزها و مرجعیت علمی جهان مدنظر رهبری است که در جهان فارسی یاد بگیرند تا بتوانند به آن جایگاه برسند.

رئیس دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر با اشاره به مدرک محوری دانشگاه‌ها تصریح کرد: متأسفانه یک انفجار مدرک‌گرایی و دانشگاه گرایی در کشور رخ داد که این قضیه خیلی بد و باید جراحی شود، چهار و نیم میلیون دانشجو داریم و در هرجایی به‌عنوان افتخار به آن نگاه می‌کنیم.

وی اضافه کرد: این آمار چند میلیون دانشجو یک بمب است، ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده مهندس جهان است؛ حدود دو هزار و ۶۰۰ دانشگاه داریم که باید تعداد متعددی از آن‌ها ادغام شود اما درحالی‌که کشور چین به جمعیت یک و نیم میلیاردی، دو هزار و ۴۰۰ دانشگاه دارد.

ثقفی فر خاطرنشان کرد: باید ببینیم از دانشگاه چه چیزی می‌خواهیم، تعریفمان از دانشجو، دانشگاه، استاد و هیئت‌علمی تصحیح کنیم تا هر چیزی در جای خود قرار بگیرد.

وی با اشاره یک اقدام‌های اخیر پژوهشی دانشگاه گفت: در دانشگاه مالک اشتر یک پایلوت مغناطیس داریم که قابل‌استفاده است و اندازه‌گیری خواص مغناطیسی را در دماهای مختلف می‌تواند انجام دهد که یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه بوده است.

رئیس دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر بیان کرد: این پایلوت اندازه‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی بوده است.

دانشگاه فرهنگیان برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دغدغه دارد

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان در گفت‌وگو با صاحب نیوز نیز در رابطه با بیانیه اخیر راهبر انقلاب اسلامی گفت: اگر کاری قرار است اتفاقی در جامعه رخ دهند باید از حوزه آموزش و کلاس‌های درس انجام شود و باید بستر تغییر را باید فراهم کنیم که این بستر در مدارس وجود دارد.

شهرام‌ عروف‌زاد تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم بندهای این بیانیه را در کشور اجرایی کنیم باید معلم توانمند و داتش روز پرورش دهیم که این کار رسالت دانشگاه فرهنگیان است.

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان هم دغدغه دارد که معلم خوب تربیت و فضای تحقق این بیانیه گام دوم را آماده کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد