صفحه اصلی » سیاسی » زیباکلام: برخی از ابتدا چشم دیدن برجام را نداشتند / قدیری ابیانه: اگر سخنگویی امریکا و اسرائیل را از زیباکلام بگیرند چه حرفی برای زدن دارد؟

یک مناظره داغ-قسمت دوم/

زیباکلام: برخی از ابتدا چشم دیدن برجام را نداشتند / قدیری ابیانه: اگر سخنگویی امریکا و اسرائیل را از زیباکلام بگیرند چه حرفی برای زدن دارد؟

قدیری ابیانه در جریان مناظره، خطاب به زیباکلام که امریکاستیزی را نفی می کرد گفت: اگر سخنگویی امریکا و اسرائیل را از زیباکلام بگیرند چه حرفی برای زدن دارد؟

تاریخ انتشار: ۱۸:۵۵ - دوشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدحسن قدیری ایبانه در ادامه صحبت های خود درباره روند سیاست خارجی ایران(قسمت نخست را از اینجا بخوانید) بیان کرد: برخی می گویند اگر ما به سفارت امریکا حمله نمی کردیم امروزه این اتفاقات نمی افتاد و این دشمنی ها هم نبود؛ امّا این یک خام خیالی بیش نیست.

وی ادامه داد: سوریه و ونزوئلا که این کار را نکردند، پس چرا امریکا به آن ها رحم نکرد، باز هم تکرار می کنم که این خام خیالی است تصور کنیم وقتی با امریکا رابطه داشته باشیم آن ها هم دست از دشمنی بر می دارند.

عضو سابق وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: اسناد لانه جاسوسی نشان می دهد که امریکایی ها دنبال کودتا و هزاران مشکل برای کشور بودند. اسناد ویکی لیکس و آقای اسنودن هم منتشر شد و بر همین ادعا صحه گذاشت.

قدیری ابیانه تصریح کرد: بهتر ات مقداری بررسی کنیم و ببینیم که چه کسی اموال و طلای ونزوئلا را مصادره کرد؟ دشمنی ما با اسرائیل ابدی است، اما امام فرمودند اگر یک روزی آمریکا آدم شود شاید با آن ها دشمن نباشیم.

* ایدئولوژی ما قرآن است

وی درباره سخن زیباکلام که گفته بود ما منافع ملی را در نظر نمی گیریم و در سیاست خارجی به دنبال ایدئولوژی هستیم، ابراز کرد: ایدئولوژی ما آموزه های قرآن است، ما صحبت های بنجامین(که زیباکلام سخن معروف آن را گفت) را ملاک قرار بدهیم یا صحبت های خدا؟ مشکل ما این است. بعضی ها وعده های جان کری را قبول دارندگان وعده های قرآن را قبول ندارند.

سفیر سایق ایران در مکزیک خاطر نشان کرد: اسرائیل می گوید امروز ایران ما را تهدید می کند و در نزدیکی مدیترانه است، امنیت ما مرهون این نگاه ایدئولوژیک است.

قدیری ابیانه در همین رابطه گفت: برخی از آقایان کدخدا را مهم تر از خدا می دانند و همین افراد هستند که همین افراد برای ما مشکل درست کردند، نگاه به غرب کردند و پنج سال فرصت را گرفتند.

معاون سابق ارتباطات رسانه ای دفتر ریاست جمهوری تصریح کرد: برای این گونه افراد صحبت های بنجامین انگلیسی مهم تر از صحبت های خداوند متعال است.

صادق زیباکلام که دقایقی صحبت های قدیری ابیانه را شنیده بود حرف های خودش در این بخش را شروع کرد و گفت: شعارها همه قشنگ هستند، امّا روی خودمان را آن طرفی کردیم و می گوییم آمریکایی ها جنایت کار هستند.

وی ادامه داد: با کمال تأسف باید بگوئیم در برهه هایی از مقاطع، منافع ملی قربانی ایدئولوژی‌ شد، ایدئولوژی‌ ما که منافع ملی را قربانی کرده که به اسم اسلام عرضه می شود تا اسلامی شود، بد نشان دادن امریکاست؛ ایدئولوژی آمریکا سازی آمد و بر گردن گفتمان انقلاب نشست و خیلی هم منافع ملی مهم نیست،

زیباکلام تصریح کرد: با هیچ منطق و نگاهی به منافع ملی شما نمی توانید اشغال سفارت آمریکا و ۴۴۴ روز گروگان گیری را توجیه کنید.

این استاد دانشگاه درباره برجام هم گفت: به نظر شما چرا برجام موفق نشد؟ چون جریان تندرو اساساً چشم دیدن آن را نداشت و صراحتاً با هر رویکردی مخالفت کردند.

وی در همین باره افزود: تندروها اصرار داشتند که برجام نیست و نابود بشود و دو موشک شلیک شد که روی آن ها به زبان عبری نوشته شده بود اسرائیل باید محو گردد.

زیباکلام در خلال صحبت های خود در تشریح یک اعتراف خواسته یا ناخواسته هم معتقد بود: ۱۳ آبان ۹۴ مردم غوغا کردند و از سال های قبل با شکوه تر بود که به آمریکا نشان بدهند چیزی عوض نشد.

* اگر سخنگویی امریکا و اسرائیل را از زیباکلام بگیرند چه حرفی برای زدن دارد

اما در ادامه قدیری ابیانه در پاسخ به برخی اظهار نظرهای زیباکلام گفت: اگر سخنگویی امریکا و اسرائیل را از زیباکلام بگیرند چه حرفی برای زدن دارد؟ امریکایی ها برای کشتن ما از تروریست ها حمایت کردند، گفتند انفجارات را از سیستان به قلب تهران بیاورید.

سفیر سابق ایران در استرالیا اذعان داشت: ظریف خودش چندی پیش گفت که تعهد امریکا به اندازه جوهری که امضاء می کند هم ارزش ندارد.

قدیری ابیانه معتقد بود وقتی می گویند هر توافقی از عدم توافق بهتر است، دشمن هم می گوید پس می توانیم خوب امتیاز بگیریم و یا می گویند اگر امریکا هم خارج شود ما خارج نمی شویم؛ لذا کسی که این حرف ها را می زند اصول اولیه دیپلماسی را هم نمی داند؛ بدانید که ترامپ وقتی می گوید ما در برجام ضرر کردیم در حقیقت یک کلاهبرداری است.

عضو سابق وزارت امور خارجه در پاسخ بخ صحبت زیباکلام درباره شلیک موشک از سوی ایران هم تأکید کرد: در جریان مذاکرات اصلاً بحث موشکی مطرح نبود که می گویید شلیک کردید، این موضوع مگر جزء شرایط برجام بود؟

قدیری ابیانه درباره برخی اتفاقات باورنکردنی درباره برجام هم گفت: ظریف در مجلس می گفت در متن برجام درباره تحریم ها کلمه معلق وارد نشده و این جا بود که برخی نمایندگان متن را آوردند و این کلمه را به ظریف نشان دادند؛ آقای ظریف متن برجام را هم نخوانده بود؟

وی همچنین بیان کرد: چندی پیش امیرعبداللهیان مطرح کرد که در اخیراً در جریان یک دیدار، سعود الفصیل به من گفت که به امام سلام برسانید و بگوئید درباره امریکا حق با شماست ولی ما دیگر زیر سلطه آن ها هستیم.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین خاطر نشان کرد: چه بر سر آن ها که با آمریکا تعامل کردند آمد؟ اردشیر زاهدی هم این را فهمیده که امریکا به دنبال تجزیه کردن ایران است؛ چه بر سر آن هایی که سفارت امریکا را اشغال نکردند آمد؟

قدیری ابیانه درباره ارتباط با امریکا هم تصریح کرد: در این باره باید حکومت مصدق را مثال زد، همین که مستقل هستیم و تمامیت ارضی داریم دستاورد است، بهتر است بروید و اسناد آمریکایی را بخوانید؛ همین که زمانی امریکا برای ما تصمیم گیری می کرد و امروز این ما هستیم که تصمیم می گیریم یک دستاورد بزرگ است.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. محمدطاها گفته :

    با سلام
    سایت قدیمی تون بهتر بود
    پیدا کردن مطلب و دیدن محتو داخل این سایت خیلی جالب نیست…

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد