صفحه اصلی » اجتماعی » مسافرت های نوروزی و گردشگرانی که در انتظار جاری شدن زاینده رود هستند/ رونق و نانی که لنگ آب است

چرخه اقتصاد اصفهان با جریان آب می‌چرخد؛

مسافرت های نوروزی و گردشگرانی که در انتظار جاری شدن زاینده رود هستند/ رونق و نانی که لنگ آب است

جاری بودن زاینده‌رود علاوه بر اشتغال هزاران کشاورز اصفهانی به پویایی و رونق گردشگری این استان هم کمک می‌کند که حضور پررونق گردشگران از گوشه و نقاط کشور در مدت محدود باز بودن زاینده رود گواه این ادعا است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - سه شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ اصفهان در دل خود با زاینده‌رود و خاکش که وجود آب را کامل می‌کرد و مردمی که فرهنگشان مدرسه دیگر فرهنگ‌هاست اصفهان را به نصف جهان تبدیل کرد تا امروز حضور در اصفهان آرزوی هر سلیقه‌ای باشد.

در این میان کوهی از آثار باستانی و تاریخی، مراتع و آب و هوایی که تابستان تا زمستان را در یک فصل در دل خود جای می‌دهد در روزگارانی که صنعت گردشگری مدرن شکل گرفت اصفهان را از هر سو متفاوت می‌کرد اما ظاهراً اصفهان چشم خورد و قلبش رو به خشکی رفت.

*گاو اصفهان زایید

با خساست آسمان و مدیریت‌های اشتباه گاو اصفهان زایید و خشکی زاینده‌رود سناریو تلخی را برای این استان رقم زد؛ سناریویی که شاید هنوز تصویری از عمق فاجعه‌اش مشخص نباشد؛ کشاورزی فاتحه‌اش خوانده شد، خشکی مانند وصله‌ای ناجور به بناهای تاریخی چسبید، هشدار در مورد نشر ذرات در تالاب گاوخونی بلند شد و زمین فرونشست.

*زاینده‌رود خروشان علامت سؤالی برای نسل های فردا؟

زیبایی و شادابی مردم هم وقتی زاینده‌رود مرد از اصفهان پر کشید تا در آخرین بررسی‌ها اصفهانی‌ها غمگین‌ترین مردم ایران باشند و حال زنده بودن مستمر این قلب حیاتی اصفهان را به چشم ندیده باشند و فقط شنونده از خاطرات زاینده‌رود اصفهان باشند.

ورشکستگی و ضرر پشت ضرر، درآمد کاسبان اصفهانی

وقتی آب در زاینده‌رود جاری نشد کشاورزان فقیر شدند و نان شب هم با سفره‌هایشان غریبگی کرد که کمتر کسی است که از مشکلات کشاورزان که از حق آبه خود محروم شده‌اند آگاه نباشد؛ در این میان توریست‌ها و مسافران داخلی هم در ذوقشان خورد و راه خود را کج کردند و کمتر به اصفهان آمدند تا کاسبان اصفهانی هم که درآمدشان بسته به حضور مسافران است از سکه بیفتد و ورشکستگی و ضرر پشت ضرر درآمد بسیاری از کاسبان اصفهانی شد؛ در این میان بسیاری از کاسبان به امید روزهای خوب از پس‌اندازهای خود استفاده کردند و قناعت کردند تا آب به خانه برگردد و بتوانند روزهای خوب خود را تکرار کنند.

بازگشایی آب اصفهان را زنده کرد

یک ماه قبل اصفهان مسکن چند روزه گرفت و به تکاپو افتاد و آب در زاینده‌رود جاری شد و نشاط به اصفهان و قشرهای مختلف تزریق شد رسول جهانگیری رئیس اتاق اصناف اصفهان می‌گوید: در پی بازگشایی آب زاینده‌رود شاهد ورود گردشگران داخلی و خارجی به اصفهان بودیم و در این مدت ۲۰ روز بر همگان ثابت شد که چگونه با جریان آب زنده رود چرخه گردشگری و به دنبال آن چرخه اقتصاد اصفهان می‌چرخد و امیدواریم در ایام نوروز مجدد شاهد بازگشایی این رودخانه باشیم.

او می‌گوید: با بازگشایی رودخانه زاینده‌رود در ایام‌الله دهه فجر ما شور و نشاط اجتماعی را همراه با افزایش دو تا سه برابری رونق کسب‌وکار اصناف اصفهان را شاهد بودیم.

رئیس اتاق اصناف اصفهان در ادامه گفت: مطالبات در بحث زاینده‌رود یک موضوع استانی نیست و نیازمند آن است که متولیان کشوری به زاینده‌رود به عنوان یک طرح ملی نگاه کنند.

* چرخه اقتصاد اصفهان با جریان آب می‌چرخد

عبدالوهاب سهل‌آبادی می‌گوید: در پی بازگشایی آب زاینده‌رود شاهد ورود گردشگران زیادی به اصفهان بودیم و  در ۲۰ روز بازگشایی زاینده‌رود بر همگان ثابت شد که چگونه با جریان آب زنده رود چرخه گردشگری و به دنبال آن چرخه اقتصاد اصفهان می‌چرخد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان  با بیان اینکه خشکی زاینده‌رود نقش زیادی در صنعت گردشگری اصفهان گذاشته و اثرات منفی آن بر تمامی کسب‌وکارها و بازار وارد شده است، می‌گوید: تمام تلاش اتاق بازرگانی بر سه اصل مهم توجه به آب و احیای زاینده‌رود و توسعه فرودگاه و راه آهن است چراکه این اصول فراهم‌کننده توسعه پایدار در اصفهان است.

باقری یکی از کاسبین حاشیه زاینده‌رود در گفت‌وگو با صاحب نیوز می‌گوید: از وقتی زاینده‌رود خشکید مشتری ما هم هر روز کمتر شد و بسیاری از همکاران ما مغازه‌های خود را بستند.

او با ابراز امیدواری از جاری شدن دائمی زاینده‌رود، می‌گوید: امیدوارم زاینده‌رود جاری شود تا رونق به کاسبی‌ها برگردد؛ وقتی مسافران به اصفهان نمی‌آید رونقی هم کار وجود ندارد.

این کاسب اصفهانی با اشاره به بازگشایی ۲۰ روزه زاینده‌رود، می‌گوید: این بیست روز ما باذوق به سرکار می‌آمدیم و از حضور مردم لذت می‌بردیم و خدا رو شکر درآمد ما هم خوب بود و ما هم می‌توانستیم از تولیدکنندگان خرید کنیم و این چرخه به حرکت درامد.

جاری بودن زاینده‌رود انگیزه‌ای برای حضور مسافران داخلی در اصفهان

فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز می‌گوید: جریان زاینده‌رود در شادابی و نشاط اصفهان بسیار مؤثر است؛ اصفهان به‌عنوان یک پایگاه تمدنی بزرگ در کنار زاینده‌رود شکل گرفته و جریان زاینده‌رود روح این کالبد تمدنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی می‌گوید: قطعاً گردشگرانی که اصفهان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند فاکتورهای مختلفی را در نظر می‌گیرند؛ اگرچه آثار فاخر تاریخی اصفهان هرکدام یک جاذبه بسیار ارزشمند برای حضور گردشگران به‌ویژه گردشگران خارجی است اما جریان زاینده‌رود موجب افزونی شادابی و نشاط شهر اصفهان می‌شود.

الهیاری افزود: گردشگران داخلی که حتی قبلاً به اصفهان سفرکرده‌اند وجود زاینده‌رود در انگیزه آن‌ها برای تجربه سفر مجدد به اصفهان مؤثر خواهد بود.

او می‌گوید: امسال که هم‌زمان با دهه فجر جریان زاینده‌رود برقرار بود باوجود شرایط فصل زمستان و سردی هوا اما موج گسترده سفرهای داخلی به اصفهان را به همراه داشت که این خود شاهدی بر تأثیر زاینده‌رود در جذب گردشگران برای حضور در اصفهان است.

شادی و نشاط و رونقی که این بازگشایی مقطعی در اصفهان ایجاد کرده است برهانی است تا به خوبی نشان دهد که جاری بودن زاینده‌رود اقتصاد اصفهان را هم زنده می‌کند و روزهای خوب اقتصادی اصفهان در انتظار جاری شدن آب است.

به نظر می‌رسد گردشگری و رونق تجارت کاسبان اصفهانی حیات خود را از حیات آب‌گرفته که می‌طلبد مسئولان با حل چالش و مشکل آب با یک تیر چند نشان بزنند.

گزارش از جمشید حسینی جزه

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد