صفحه اصلی » سیاسی » آن چه در روابط ما با عراق مهم است

یادداشت مهمان/

آن چه در روابط ما با عراق مهم است

در این یادداشت به مهم ترین نکاتی که در روابط ما با عراق مهم قلمداد می شود اشاره شده است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۸ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ سفرهای خارجی برای هر رئیس جمهوری می تواند مهم باشد و در جریان این سفرها موارد مهمی مطرح و تبادلاتی انجام می شود. این صحبت ها و موارد می تواند در موضوعات متعدد اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و … باشد. اما در رابطه با سفر اخیر رئیس جمهور به کشور عراق باید به چند نکته اشاره کرد. نکاتی که اشاره می شود در واقع مواردی است که در ارتباط جمهوری اسلامی ایران با عراق قطعاً مهم خواهد بود.

☑️۱. بر نقاط عزت ملی هر دو طرف تکیه شود و بر این اساس مبادلات و توافقات شکل بگیرد.

☑️۲.در زمانی به سر می بریم که منطقه آرامشی نسبی را تجربه می کند، بنابراین می بایست تبادل نسبی آرامش منطقه ای را به نفع حکومت های اسلامی و به خصوص موافقان و همراهان خود در عراق و سایر ملل های اسلامی سوق دهیم، پس در ارتباط ما با عراق مهم است توافقاتی نظامی و دفاعی با تدابیری امنیتی حول محور نقش افرینی ایرانی ها و عراقی ها در منطقه را شاهد باشیم.

☑️۳.در مبادلات و تبادلات سیاسی، اقتصادی تدابیر لازم جهت دور زدن هرچه بیشتر تحریم هارا در سایه عزت ملی و نرمش قهرمانانه محقق شود. تنها کافی است بر لزوم همکاری ها و تداوم و تعمیق روابط فی ما بین دو کشور به همراه علقه های برادری و دینی تأکید و توجه داشته باشیم و اهمیت این موضوعات را برای طرف مقابل روشن سازیم .آنگاه از آن جهت که هر دو طرف خواستار چنین اهدافِ اشتراکی هستند و بر لزوم این تعمیق روابط واقف می شوند بر اتحاد هر چه بیشتر تکیه کرده و همکاری های دو طرفه را شکل دهی می کنند که می تواند منجر به دور زدن هرچه بهتر تحریم ها باشد.واضح است که در این بین سود حاصله می بایست طرف مقابل را قانع کند.

☑️۴.تقویت بنیاد های مذهبی و تقریب مذاهب و اتحاد مذاهب اسلامی در هر دو کشور بر پایه ی تقویت فرهنگ خاصه دینی لزوم دارد. بنیه مذهبی و تقریب مذهبی و اتحاد های فرهنگی مذهبی در هر دو کشور از مولفه هایی است که منجر می شود هر دو کشور از عمقِ استراتژیکِ فرهنگی و اجتماعی برخوردار شده و در این بین اثرات مثبتی بر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور بگذارد. در نتیجه این مورد یک شاه راهِ ارتباط و تعمیق روابط فی ما بین دو کشور است که می بایست تقویت شود.

☑️۵.ایجاد پل های تبادلاتی و تعاملاتی در کشور مقابل برای سازندگی دوران پس از جنگ با داعش و به کار گیری متخصصان و نیروی کار انسانی و متخصص داخلی به صورت مستشاری در کشور دوست؛ چنین رویکردی به قطع برای تعمیق روابط دو کشور مسلمان لازم بوده و مثمر ثمر خواهد بود.که می تواند نقش به سزایی در اینده ی دو کشور و نقش محوری ایران در منطقه ایفا کند.

☑️۶.با توجه به شرایط زمانی که منطقه و کشورهای مسلمان منطقه نیازمند اتحادی بیش از پیش هستند و می بایست متحدانه و متفقانه بر علیه دشمن قسم خورده خود اقدام کنند(در تمام ابعاد سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی) در صورت امکان  می بایست قرارداد هایی مطابق چشم انداز تمدن اسلامی فی ما بین دو کشور تدوین شود و برنامه های اصلاح کننده منطقه در چند بعد اقتصادی سیاسی و فرهنگی را در جهان نوین اسلامی و منطقه ی نوین اسلامی در آن درج شود لکن لازم نیست به ریز مسائل توافق توجه شود اما لازم است بر کلیات و اهداف مشترک کلی به مانند تعهد بر برقراری حکومت های اسلامی و اتحادیه های اسلامی و تشویق ملل مسلمان به پیوستن به این اتحادیه ها و تشویق برای تشکیل حکومت های اسلامی تاکید و توجه شود.

☑️۷. صادرات نفتی و صادرات تولیدات داخلی به جهت مصرف در کشور دوست و همچنین با تاکید بر تبادلات و معاملات محصولات کشاورزی در سطح کشوری و منطقه ای به اقتصاد کشور خود و کشور های دوست کمک کنند ، چه اینکه خاورمیانه و بخصوص کشور ایران می تواند در بعد کشاورزی با توسعه ی صنعتی ، تکنولوژیک و بیولوژیکی در این بخش از بنیه اقتصاد داخلی، یکی از ابعاد اقتصادی کشور را تقویت کرده و مشکلات ارز اوری و معیشتی را تا حد زیادی حل و فصل کنند. لکن این مورد علاوه بر انتقال تکنولوژی و بسط تولیدات و از قِبَلِ آن، رسیدن به توان صادراتی ، نیازمند فرهنگ سازی و اگاهی سازی در بین کشاورزان و مسئولین ذی ربط است.

☑️در آخر بر دو شاه بیت این توصیه ها تاکید می کنیم که می تواند برای اقتدار اسلامی و ملی بسیار کار گشا باشد و میتواند توطئه های دشمن در سطح منطقه ای و مذهبی را خنثی سازد.

و آن شاه بیت ها تاکید بر اتحاد بیش از پیش و لزوم تعمیق روابط فی ما بین دو کشور و مسئله ی حمایت های دو کشور از یک دیگر در برابر توطئه های دشمن در سطح مذاهب و مطنقه ای است.که می بایست با تقویت بنیاد های مذهبی و ایجاد گفتمان اتحادیه های کشور های اسلامی(در تمام ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی) چنین اهدافی را عملیاتی سازی کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد