صفحه اصلی » اقتصادی » ناگفته هایی از حقابه کشاورزان اصفهان / پول هایی که کشاورزان دادند و آب هایی که دولت فروخت!

ناگفته هایی از حقابه کشاورزان اصفهان / پول هایی که کشاورزان دادند و آب هایی که دولت فروخت!

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: کل آورده دولت ها 385 میلیون متر مکعب است و سهمی که کشاورزها داشتند بیش از یک میلیارد بود، حال دولت نزدیک به دو میلیارد متر مکعب آب فروخته در حالی که 385 میلیون متر مکعب آورده داشت.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۴

سیدناصر موسوی لارگانی در گفتگو با صاحب نیوز با اشاره به حقابه کشاورزان اظهار کرد: کشاورزان استان اصفهان قبل از انقلاب برای حفاری تونل اول پول پرداخت کردند تا حقابه و سهم آبه داشته باشند؛ دولت ها با وجود این که حتی نسبت به این حقابه سهمی نداشتند بارگذاری زیادی بر روی آن گذاشته‌ و حق و سهم کشاورز را فروختند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان بیان کرد: کل آورده دولت ها 385 میلیون متر مکعب است و سهمی که کشاورزها داشتند بیش از یک میلیارد بود، یعنی یک میلیارد متر مکعب حقابه کشاورزان و رودخانه طبیعی که در مقابل آن سد احداث کردند حق کشاورز بود؛ حال دولت نزدیک به دو میلیارد متر مکعب آب فروخته در حالی که 385 میلیون متر مکعب آورده داشت.

وی افزود: رودخانه طبیعی و محیط زیست یک سهم جداگانه ای دارد؛ امسال تالاب گاوخونی به دلیل جاری شدن آب ما را از خطر جدی دور کرده است؛ چرا که گرد و غبار به وجود آمده از آن‌ سمی است و خوشبختانه نه تنها استان اصفهان بلکه استان های تهران و همجوار را از خطر جدی دور کرد.

نماینده مردم شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اوایل انقلاب در اصفهان هیچ فضای سبز وسیعی نبود و اکثر مردم در حاشیه زاینده رود برای تفریح و استفاده از فضاهای سبز به سمت شهر فلاورجان می رفتند، اکنون تمام فضاهای سبز فلاورجان خشک شده است، چون که سهم محیط زیستی که باید از زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی هدایت شود نادیده گرفته شده و مشکل پیدا کردیم.

وی با اشاره به پیگیری های نمایندگان در خصوص حل مشکل حقابه قانونی افزود: در دوره دهم نمایندگان در مورد آب انسجام خوبی داشته و هر کجا که جلسه ای برگزار می شد حضور داشتند، حتی نماینده ارامنه جنوب همراه مجمع نمایندگان بود.

موسوی لارگانی تصریح کرد: درخواست نمایندگان این بود که مطابق اقدام برای دریاچه ارومیه که ستاد احیاء شامل معاون اول رئیس جمهور و چند تن از وزراء تشکیل شد، برای استان اصفهان و تالاب گاوخونی هم ستاد احیاء تشکیل داده شود ولی پذیرفته نشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به استعفای دسته جمعی نمایندگان در همین رابطه، بیان کرد: استعفای دسته جمعی نمایندگان استان، سیاسی و سوء استفاده انتخاباتی نبود، بلکه هدفشان فقط حل مشکلات استان اصفهان به ویژه موضوع آب بود که بعد از استعفا، به دستور رئیس جمهور، ستادی به عنوان ستاد احیای زاینده رود در کشور تشکیل و مبلغی را در بودجه سال 1398 برای آب آشامیدنی اختصاص دادند تا دیگر مشکلات سال های قبل را در مورد آب نداشته باشیم؛ ولی مجدداً تأکید می کنم مشکل کم آبی استان کمتر از مشکل سوء مدیریت است.

وی با اشاره به اجرای طرح طوبی در استان های همجوار، اذعان کرد: در استان های همجوار طرحی به نام طرح طوبی اجرا کردند، در قلّه کوه درخت کاشتند و آبی که دولت ادعا می کند متری 10 هزار تومان است را تا 700 متر پمپاژ می کنند.

این نماینده مجلس اذعان کرد: در شورای امنیت کشور به عنوان رئیس مجمع نمایندگان حضور پیدا کرده و درخواست پیگیری دادم تا تحقیق و بررسی شود که این طرح تاکنون چقدر هزینه و درآمد داشته و آیا در آینده صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

وی افزود: دشت هایی که در پایین دست سه کشت از آن برداشت می شد، اکنون به کویر تبدیل شد ولی در قلّه کوه برای درختی که ریشه آن نمی تواند در سنگ نفوذ کند هزینه پرداخت می شود، باید هزینه هایی که افراد در این طرح درخت کشت کردند پرداخت و از ضررهای بعدی جلوگیری کرد؛ چرا که هزینه این طرح سنگین و بدون نتیجه است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به وجود صنایع در اصفهان خاطر نشان کرد: اگر صنایع در اصفهان نبود مشکلات کمتری وجود داشت، زمانی که تصمیم به قرار دادن صنایع در اصفهان گرفتند اگر آمایش سرزمین را در نظر گرفته بودند و به جای قرار دادن مجتمع فولاد و ذوب آهن در غرب، آن را در شرق اصفهان قرار می دادند قطعاً آب برای صنعت بهتر استفاده‌ می شد.

وی افزود: با این کار شهرهای اصفهان، مبارکه، خمینی شهر، فلاورجان و لنجان این گونه از بین نمی رفتند، اکنون سطح آب های زیرزمینی به شدت کاهش پیدا کرده و این احساس خطر را باید داشته‌ باشیم که در آینده نزدیک با فرونشست زمین مواجه خواهیم شد.

موسوی لارگانی در پایان با اشاره به وجود میراث نیاکان و گذشتگان در استان اصفهان افزود: در فلاورجان 400 اثر و در اصفهان بیش از هزار اثر میراثی وجود دارد که اگر هر کدام از آن ها در کشورهای دیگر قرار داشت به اندازه درآمد نفت ایران از آن کسب درآمد می کردند؛ امّا متأسفانه در حال نابود شدن است، به دلیل  وجود نداشتن آب پایه های پل ها در حال ترک خوردن است که با از بین رفتن آن ها چه کسی جوابگو خواهد بود و این کار را جبران می کند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد