صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » تعداد سرلشکرهای نیروهای مسلح ایران به ۱۴ نفر رسید + سوابق

تعداد سرلشکرهای نیروهای مسلح ایران به ۱۴ نفر رسید + سوابق

با ارتقاء درجه سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه به درجه «سرلشکری» از سوی فرماندهی کل قوا، تعداد سرلشکرهای نیروهای مسلح به ۱۴ نفر رسید.

تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ با ارتقاء درجه سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه به درجه «سرلشکری» از سوی فرماندهی کل قوا، تعداد سرلشکرهای نیروهای مسلح به ۱۴ نفر رسید که در این گزارش به فرماندهان دارای درجه سرلشکری در کشورمان نگاهی گذرا می‌کنیم؛ فرماندهانی که  بالاترین سوابق رشادت و شجاعت در دوران دفاع مقدس و پس از آن در کارنامه خود دارند.

 

 1. سرلشکر محمد باقری

محمدحسین افشردی معروف به محمد باقری سرلشکر سپاه پاسداران و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بالاترین مقام نظامی ایران است.

او پیش از این در سمت معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت داشته است، سرلشکر باقری از فرماندهان جنگ هشت ساله ایران و عراق است؛ سرلشکر محمد باقری برادر شهید گرانقدر حسن باقری (غلامحسین افشردی) است که اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه بوده است.

سرلشکر باقری از ۸ تیر ۹۵ با حکم رهبر ایران جایگزین حسن فیروزآبادی در ستاد کل نیروهای مسلح شد.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران تحت امر رهبر فرمانده کل قوای مسلح، فرماندهی بر سه نیروی مسلح: ارتش و سپاه و نیروی انتظامی ایران را عهده‌دار است.

 1. سرلشکر قاسم سلیمانی

سرلشکر قاسم سلیمانی از با سابقه ترین فرماندهان سپاه پاسداران است که پیش از فرماندهی نیروی قدس سپاه، فرمانده لشکر 41 ثارالله کرمان بوده است. وی پیش از سردار سلامی جدیدترین فرمانده نیروهای مسلح است که از سوی فرمانده معظم کل قوا به درجه سرلشکری نائل شده است.

در بخشی از حکم سرلشکری سردار سلیمانی، از سوی رهبر معظم انقلاب نوشته شده است: « سردار قاسم سلیمانی کسی است که خود بارها در جبهه به شهادت رسیده و شهید زنده انقلاب است.»

سرلشکر سلیمانی در 19 اسفندماه 1397 از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دریافت نشان عالی ذوالفقار مفتخر شد.

 1. دریابان علی شمخانی

دریابان علی شمخانی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه جندی‌شاپور است و دوره‌های آموزش نظامی را در دانشکده فرماندهی و ستاد (دافوس) و دانشگاه عالی دفاع ملی، در حوزه استراتژی نظامی گذرانده است.

او در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای سپاه پاسداران بود و فرماندهی سپاه خوزستان را بر عهده داشت. پس از جنگ، به ارتش منتقل شد و در فاصله سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ فرماندهی نیروی دریایی ارتش و از سال ۱۳۶۹ با حفظ سمت، فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران را نیز عهده‌دار بود.

دریابان شمخانی در فاصله سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در دولت‌های هفتم و هشتم به‌عنوان وزیر دفاع ایران فعالیت می‌کرد. از دیگر سوابق وی می‌توان به ریاست مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح و عضویت شورای راهبردی روابط خارجی ایران اشاره کرد.

وی فرماندهی است که مسئول نیروی دریایی ارتش و هم سپاه بوده و تنها سرلشکر نیروی دریایی کشورمان اکنون دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

 1. سرلشکر محمدعلی جعفری

سرلشکر محمدعلی جعفری معروف به «عزیز» پس از انتصاب به‌عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران، به درجه سرلشکری نائل شد.

او در دوران دفاع مقدس از فرماندهان مهم سپاه و عنصری مبتکر در عملیات‌های نامتقارن بود که پس از دفاع مقدس، چند سال فرمانده نیروی زمینی سپاه، سپس رئیس مرکز راهبردی سپاه و پس از آن فرمانده کل سپاه شد.

سرلشکر جعفری در دوران حضور در مسئولیت اخیر نیز تحول اساسی در سپاه پاسداران به وجود آورد و ضمن تشکیل سپاه‌های استانی، نیروی هوایی و دریایی را نیز ارتقاء داد.

وی در یک اردیبهشت ماه 1398 توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسئول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله الاعظم اروحنا فداه منصوب شد.

 1. سرلشکر سید یحیی صفوی

سرلشکر سید یحیی صفوی معروف به «رحیم» نیز از فرماندهان ارشد سپاه در دوران جنگ تحمیلی است که مسئولیت‌های مهمی چون فرماندهی نیروی زمینی و اطلاعات و عملیات کل سپاه را در آن زمان عهده‌دار بوده است.

وی پس از دفاع مقدس و در سال 1376 به‌جای محسن رضایی، به فرماندهی کل سپاه منصوب شد؛ در دوران فرماندهی سرلشکر صفوی، سپاه پاسداران به یک نیروی مهم دفاعی در منطقه تبدیل شد و در ابعاد مختلف اطلاعاتی و عملیاتی نیز رشد چشمگیری داشت.

فرمانده معظم کل قوا سرلشکر سید یحیی صفوی را به دلیل سابقه درخشان، به سمت دستیار خود در نیروهای مسلح منصوب کردند.

 1. امیر حسین حسنی سعدی

حسین حسنی سعدی هم‌اکنون به‌عنوان جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا فعالیت می‌کند که از سوی آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای فرماندهی معظم کل قوا به درجه‌ی سرلشکری نائل شد.

وی در طول جنگ ایران و عراق از فرماندهان ارشد ارتش ایران بشمار می‌آمد. در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده نیروی زمینی ارتش بود و از ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۵ به‌عنوان معاونت هماهنگ‌کنندهٔ ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد.

سرلشکر حسنی هم‌اکنون به همراه دوازده نظامی بلندپایهٔ دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، دارای درجهٔ سرلشکری است؛ او ازجمله مدیران مؤثر در پیشرفت نیروهای مسلح است که در جایگاه حساس خود، عهده‌دار اجرای طرح‌های مهمی بوده است.

 1. سرلشکر غلامعلی رشید

سرلشکر غلامعلی رشید از فرماندهان ارشد سپاه در دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود که تحلیل‌های جامع و عمیق وی در سال‌های اخیر در موضوعات مختلف همچون جنگ تحمیلی، نبردهای حزب‌الله لبنان، جنگ‌های منطقه و چشم‌انداز آینده همواره مورد توجه کارشناسان بوده است.

وی مسئولیت‌هایی چون فرماندهی قرارگاه فتح در عملیات بیت‌المقدس و مسئول عملیات قرارگاه مرکزی سپاه را پیش از حضور در ستاد کل نیروهای مسلح تجربه کرده است.

او هم اکنون به عنوان فرمانده قرارگا‌ه مرکزی خاتم‌الانبیا و همچنین معاون امور دفاعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می‌کند؛ سرلشکر رشید پیش از انتصاب به‌عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود.

 1. سرلشکر محسن رضایی

سرلشکر محسن رضایی از سال 1359 تا 1376 فرمانده کل سپاه بوده و نقش مهمی در هدایت نیروهای مسلح کشورمان در دفاع مقدس بر عهده داشته است.

وی ترجیح داد در سال 76 وارد فعالیت‌ها  غیرنظامی‌شود و به همین خاطر به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

سرلشکر رضایی هنوز هم در جلسات و نشست‌های فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح با رهبر انقلاب حضور فعال دارد و عضو ثابت جلسات پیشکسوتان دفاع مقدس است.

 1. سرلشکر مصطفی ایزدی

سرلشکر مصطفی ایزدی سال‌ها فرمانده نیروی زمینی سپاه بوده و جزء فرماندهان تأثیرگذار در دفاع مقدس محسوب می‌شود.

وی پس از حضور در ستاد کل نیروهای مسلح، مسئولیت مهمی را بر عهده داشته و در سال‌های اخیر به درجه سرلشکری نائل شده است.

سرلشکر ایزدی فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا و معاون راهبردی و اشراف فرماندهی کل قوا در ستاد کل نیروهای مسلح است.

 1. امیر عطاالله صالحی

سرلشکر عطاءالله صالحی هم‌اکنون به‌عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

وی در سال ۱۳۴۶ وارد ارتش شد و در سال ۱۳۴۹ با رسته توپخانه از دانشکده افسری فارغ‌التحصیل گردید. او در فاصله سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح و از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت.

سرلشکر عطاءالله صالحی ازجمله فرماندهان دلاور ارتش در دوران جنگ تحمیلی است که در سال 84 به سمت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

تشکیل نیروی مستقل پدافندی با مسئولیت ارتش و نیز ساخت تجهیزات مدرن دفاعی همچون جنگنده صاعقه، ناوشکن جماران، انواع زیردریایی و تانک ازجمله نقاط درخشان مسئولیت سرلشکر صالحی است؛ تدوین طرح‌های راهبردی چون حضور شناورهای ایرانی در خلیج عدن و دریای مدیترانه ازجمله مصادیق نگاه راهبردی این فرمانده ارشد نیروهای مسلح است.

سرلشکر صالحی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ با حکم آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، به سمت جانشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

 1. سرلشکر حسین سلامی

سرلشکر سلامی در جنگ ایران و عراق و کردستان و عمدتاً در جبهه جنوب عهده‌دار مسئولیت‌های رزمی و فرماندهی مختلف در کنار رزمندگان بود.

مسئول عملیات قرارگاه دریایی نوح در جنگ ایران و عراق، فرمانده دانشکده دافوس از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶، معاون عملیات ستاد مشترک سپاه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴، فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۲ مهرماه ۱۳۸۸، عضو کنونی هیئت‌علمی دانشگاه عالی دفاع ملی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸، سرپرست معاونت هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تیر تا شهریور ۱۳۹۷ و فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اردیبهشت ۱۳۹۸ازجمله مسئولیت‌های نظامی وی است.

 1.  سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی

سرلشکر سید حسن آقایی فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی از سال ۱۳۶۸ تا ۸ تیر ۱۳۹۵ ریاست ستاد فرماندهی کل قوا و پس از تغییر نام ستاد کل نیروهای مسلح را عهده‌دار بود و بلندپایه‌ترین مقام نظامی پس از فرمانده کل قوا به‌حساب می‌آمد.

او همواره با آن لباس خاکی و چفیه بر دوش شناخته می‌شود و ازجمله مدیران ارشد و محبوب در نیروهای مسلح است.

سرلشکر فیروزآبادی بنا به‌حکم آیت‌الله سید علی خامنه‌ای اکنون در جایگاه مشاور عالی فرماندهی کل نیروهای مسلح مشغول به فعالیت است.

 1. امیر علی شهبازی

سرلشکر علی شهبازی، رئیس گروه مشاوران نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح ایران است؛ وی از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که با درجهٔ سرلشکری فرماندهی ارتش را بر عهده داشت.

او پس از طی تحصیلات دورهٔ متوسطه، وارد دانشکدهٔ افسری شد. دوره‌های نظامی از قبیل دوره‌های مقدماتی نظامی، عالی و فرماندهی و ستاد را طی کرد و در سال ۱۳۶۹ به درجهٔ سرلشکری رسید.

سرلشکر شهبازی سمت‌هایی نظیر فرماندهی یگان‌های ارتباطی، معاونت طرح و عملیات، معاونت دفتر مشاورت، سرپرست گروه کار نظامی نهاد ریاست جمهوری، معاونت هماهنگ‌کننده ستاد مشترک ارتش و رئیس ستاد مشترک ارتش (۱۳۶۷–۱۳۷۷) را بر عهده داشت.

وی در حال حاضر عضو هیئت امناء دانشگاه علوم استراتژیک است و مدتی ریاست این هیئت امناء را بر عهده داشت.

 1. امیر عبدالرحیم موسوی

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی هم‌اکنون به‌عنوان فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

وی دانش‌آموخته دکتری مدیریت دفاع ملی از دانشگاه عالی دفاع ملی و آموزش‌دیده دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش است؛  سرلشکر  موسوی در طول جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از فرماندهان ارتش ایران در رسته توپخانه، حضور داشت.

او در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵ جانشین فرمانده ارتش بود و از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ برای مدت یک سال، به‌عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد